NBA Günlükleri

NBA 2017 Draft’ının 2.turundan çıkabilecek 5 yıldız adayı

NBA 2017 Draft’ı geçtiğimiz gece yapıldı ve yeni yıldız adayları takımlarını buldu. Hepinizin Markelle Fultz’un yada Lonzo Ball’ın ne kadar büyük potansiyelleri olduğunu bildiğinizin farkındayım. Ben bugün sizi pek popüler olmayan 2.turdan seçilen oyuncular hakkında bilgilendirmek için bu yazıyı yazıyorum. Yani özetle bugün 2017 Draft’ının Manu Ginobili’si, Isaıah Thomas’ı kim olabilir bu konu hakkında birkaç kelam edeceğim.

Wesley Iwundu – Orlando Magic 33.sıra seçimi

Kolej kariyerini tamamen Kansas State de geçiren 22 yaşındaki Wesley Iwundu NBA seviyesinde çok büyük işler yapmaya aday gösterdiğim bir oyuncu. 2015-16 ve 2016-17 sezonlarında Big 12 konferansının en iyi 3. beşine seçilmeyi başaran Wesley son sezonunda 13.0 sayı 6.3 ribaund ve 3.5 asist ortalamalarıyla mücadele etti.

2.01 boyunda olan Wesley Iwundu 2.16 kulaç uzunluğuna sahip. Fiziksel avantajları çok fazla olan Wesley Iwundu uzun kolları sayesinde çok fazla top çalan ve yüksek patlayıcılığı ile hızlı hücumlarda her zaman en önden koşan oyuncu oluyor. Aynı zamanda pozisyonuna göre uzun ve güçlü bir oyuncu olduğu için orta mesafeden oynadığı sırtı dönük oyunlardan yüksek yüzdelerle ayrılabiliyor.

Saha içinde genelde 2.oyun kurucu gibi oynayan Wesley çok iyi bir saha görüşüne sahip. 3.5 asist ortalamasıyla ile oynayan Wesley P&R oyunlarında %28 gibi çok iyi bir yüzdeyle sayı atarak yada asist yaparak dönüyor. Çok yönlü hücumu ile de dikkat çeken Wesley %37.6 ile üçlük atarken boş şutları %48 gibi mükemmel bir yüzdeyle sokuyor.

Wesley’in en zayıf noktası ise hareketli şutlar olarak göze çarpıyor. Maç başında 4.3 hareketli şut deneyen Wesley Iwundu bunlardan maç başına 0.71 gibi kötü bir oranla başarılı ayrılıyor. Ancak bu özelliğine zamanla geliştirebilirse NBA de kendine önemli bir yer bulacağına eminim.

Benzediği profosyonel basketbolcu

Zayıf olmasına rağmen çok atletik olması ve 2.oyun kurucu olarak çok verimli oynaması gibi özelliklerine bakarak Wesley Iwundu’nun oyun stilinin en çok benzediği oyuncunun Kent Bazemore olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Frank Mason – Sacramento Kings 34.sıra seçimi

Bu sefer bütün kolej kariyerini Kansas’ın başka bir koleji olan Kansas Jayhawks’ta geçiren oyun kurucu Frank Mason’a geçiyoruz. İlk 3 senesindeki performansıyla Draft olması beklenmeyen Frank Mason son sezonundaki enfes oyunuyla 34.sıradan seçildi. Ancak ben onun değerini 34.sıradan çok daha yukarıları hak ettiğini düşünüyorum.

2016-17 sezonunu 20.9 sayı 5.2 asist ve 4.2 ribaund ortalamaları ile bitirerek Big 12 konferansında yılın oyuncusu seçildi. Aynı zamanda daha önce Kevin Durant, Anthony Davis, Blake Griffin ve Michael Jordan gibi isimlerinde kazandığı TSN Yılın En Değerli NCAA Oyuncusu ödülünü bu sene Frank Mason kazandı.

Frank Mason müthiş penetre eden bir oyuncu olduğu gibi aynı zamanda %47.1 ile üç sayı isabeti bulan bir oyuncu. Pozisyonuna göre çok iyi bir ribaund ortalamasına sahip olan Frank Mason’un en önemli özelliği ribaundu aldıktan sonra tam sahayı çok hızlı kat etmesi. Bu seneki NBA Finalinde bu özelliğin modern basketbolda ne kadar önemli olduğuna en yakından şahit olduk.

Frank Mason mükemmel bir skorer olduğu kadar mükemmel bir pasör olarakta dikkatleri üzerine çekiyor. 5.2 asist ortalaması ile oynayan Frank Mason takımın attığı sayıların %24.2’sinin asistini yaptı.

Frank Mason’un tek olumsuz yanı ise karar mekanizması olarak göze çarpıyor. Ancak bu durum tecrübe kazandıkça düzelecek bir durum olduğu için çok büyük bir sorun teşkil etmiyor.

Madem bu kadar iyi neden 34.sıradan seçildi diyenler için sebebini şöyle açıklayayım. Frank Mason bir çaylağa göre çok yaşlı bir oyuncu 23 yaşında olduğu için gelişime diğer çaylaklara göre daha kapalı. Aynı zamanda ilk 3 senesinde etkisiz bir performans göstermesi de bu kadar geriden seçilmesinde başka bir etken.

Benzediği profosyonel basketbolcu

İyi bir skorer ve iyi bir pasör olmasına rağmen karar mekanizmasında yaşadığı sorunlar nedeniyle bir türlü üst seviyeye geçemeyen Tim Fraizer, Frank Mason’a en çok benzeyen oyuncu olarak göze çarpıyor.

Semi Ojeleye – 37.sıra Boston Celtics seçimi

NCAA kariyerine Duke da başlayan yetenekli forvet burada 2 sene kaldıktan sonra bu senenin başında SMU kolejine transfer oldu. Duke da geçirdiği 2 sezonda kendisini gösteremeyen Semi Ojeleye SMU da ise mükemmel bir performans göstererek AAC Konferansında yılın en iyi oyuncusu seçildi.

Duke da geçirdiği 2 sezonda 2.3 sayı 1.6 ribaund ve 0.1 asist ortalamaları ile oynayan Semi Ojeleye bu sezon transfer olduğu SMU da 18.9 sayı 6.8 ribaund ve 1.5 asist ortalamaları ile oynadı. NCAA de kendisini en çok geliştiren oyuncu olarak göze çarpan Semi Ojeleye bu müthiş performansı ile herkesin ilgisini çekmeyi başardı.

Semi Ojeleye’nin en önemli özelliği ise kesinlikle mükemmel bir atlet olması. Semi Ojeleye bu atletikliği sayesinde topsuz alanda yaptığı katlardan çok iyi sonuçlar alarak takımına kolay sayı imkanı sunuyor. Semi attığı temaslı turnikelerde ise %56 gibi mükemmel bir yüzdeye sahip.

2.03 boyunda olan Semi Ojeleye müthiş atletizmi ve çok güçlü bir oyuncu olması sayesinde 4 ve 5 numaralardan çok kısa olmasına rağmen onları rahatlıkla savunabiliyor. Saha içinde 1’den 5’e kadar her mevkiiyi savunabilmesi onun en olumlu özelliklerinden birisi.

Semi’yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise Semi Ojeleye seviyesinde atletik ve genç oyuncularda görülen şut atma problemi Semi de bulunmuyor. %42.4 ile üçlük atan Semi Ojeleye maç başına 2.1 üçlük isabeti bularak önemli bir şut tehditi olduğunu kanıtlıyor.

Semi Ojeleye’nin en olumsuz özelliği ise topla yaratıcılığının neredeyse hiç olmaması. Topu yere vurduğu anda bu konuda ne kadar eksik olduğunu görebiliyoruz. Aynı zamanda kafasını kaldırarak oynamayı pek beceremeyen Semi Ojeleye doğru zamanda doğru yere pas atma işini de pek yapamıyor. 1.5 asist ortalaması da bunu kanıtlar nitelikte.

Benzediği profosyonel basketbolcu

Semi Ojeleye’yi rahatlıkla Kawhi Leonard’ın ilk yıllarına benzetebiliriz. Top sürmede ve pas atma konusundaki sıkıntılarına rağmen muhteşem bir atlet ve çok iyi bir savunmacı olması ile Kawhi’den çok daha fizikli olmasına rağmen kesinlikle Kawhi Leonard’ın ilk yıllarını çok hatırlatıyor.

Tyler Dorsey – 41.Sıra Atlanta Hawks seçimi

Doğma büyüme Amerikalı olsa da annesinin memleketi Yunanistan milli takımı için oynayan Tyler Dorsey kolej kariyerini 2 sene boyunca Oregon State de geçirdi. Son senesinde 14.6 sayı 3.7 ribaund ve 1.7 asist ortalamaları ile oynayan Tyler Dorsey saha içinde istatistiklerden çok daha fazlasını ifade eden bir oyuncu.

Milli oyuncumuz Furkan Korkmaz’ın altyapı takımlarından ezeli rakibi sayılan Tyler Dorsey’nin en önemli özelliği saf bir skorer olması. Atıcağı sayıya ulaşmayı çok iyi bilen Tyler Dorsey genç yaşına rağmen sorumluluk almaktan kaçmayan bir oyuncu.

Mesafe tanımadan şut atan Tyler Dorsey’nin aynı zamanda mükemmel bir savunmacı olması onu farklı kılan en önemli özelliği. Modern en NBA de çok önemli bir yer kaplayan ”Savunmada kilitle ve biraz üçlük at” tarzı oyunculardan birisi olmaya Tyler Dorsey büyük bir aday. Dorsey’nin bu oyunculardan farkı ise kendine pozisyon hazırlamakta ve topla yaratmakta bu tarz oynayan oyuncuların çoğundan daha iyi olması.

Dorsey’nin olumsuz özelliği ise topla yaratırken pas açılarını görememesi. İyi bir skorer olan Dorsey de kafasını kaldırarak oynamayı beceremeyen oyunculardan birisi. Doğru pasları atamayan Tyler Dorsey’i NBA de en çok zorlayacak özelliği bu olacaktır.

Benzediği profosyonel basketbolcu

Tyler Dorsey’nin benzerini bulmakta gerçekten çok zorlandım. Tam olarak ligde bir karşılığı olmayan Tyler Dorsey’e en çok benzeyen basketbolcu olarak Lou Williams’ı görüyorum. Dorsey’i Lou Williams’ın etkili savunma yapabilen hali olarak görebiliriz

Isaıah Hartenstein –  43.sıra Houston Rockets seçimi

Euroleauge takımlarından Zalgris Kaunas forması giyen Alman basketbolcu Isaiah Hartenstein kendi kulübünde pek forma şansı bulamasa da onu tanımak için en büyük dayanağımız  bu yıl ülkemizde yapılmış olan U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası olacak.

Turnuvayı 4.sırada tamamlamış Almanya’nın en önemli oyuncusu olan Isaıah Hartenstein turnuvayı 14.7 sayı 9.5 ribaund  3.5 asist ve 1.7 blok(turnuvanın blok kralı) ortalamaları ile bitirerek turnuvanın en iyi 5’ine seçildi.

2.13 boyundaki bir oyuncuya göre çok hızlı ayaklara sahip olan Isaiah Hartenstein bir hızlı hücuma en önde koşan oyuncu olabilecek kadar hızlı bir oyuncu. Ayaklarının hızı sayesinde P&R sonrası çok iyi devrilen ve aldığı pasları çok yüksek yüzdeyle bitiren Hartenstein kesinlikle modern pivotların en önemli örneklerinden birisi olarak göze çarpıyor.

Çok iyi bir çember savunucusu olan Isaiah Hartenstein aynı zamanda adam değişmelerde kısa oyuncuları da çok etkili savunabiliyor. Bu sene Litvanya Ligi’nde aldığı kısıtlı sürelerde Hartenstein üzerinden atılan şutların sadece %24 ile isabet bulması da bunu kanıtlar nitelikte.

Özellikle onu seçen takım Houston Rockets’ın sürekli koşan, dış şut bulan P&R oynayan oyun sistemine çok uyumlu bir parça olan Hartenstein süre bulursa çok iş yapacaktır.

Oyun içinde Hartenstein’ın en olumsuz özelliği ise tıpkı Houston Rockets takımı gibi üçlükleri çok zorlaması. Üçlük pozisyonu bulunca atmaktan hiç çekinmeyen Hartenstein yanlış şut tercihlerini düzeltebilir ve yüksek yüzdeyle sokarsa NBA de çok önemli bir oyuncu olabileceğine eminim.

Tüm bunların yanında Hartenstein’ın Zalgris de koç Sarunas Jasikevicius gibi bir efsanenin öğrencisi olarak bir sezon daha geçirip öyle NBA’ye gelmesinin onun için çok daha iyi olacağı kanısındayım.

Benzediği profosyonel basketbolcu

Topla yaratabilen dış şuta sahip ve etkili bir savunmacı olan Hartenstein’ı şahsi görüşüm olarak eski milli basketbolcumuz Mehmet Okur’a çok benzetiyorum.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir