NBA Günlükleri

NBA ve Müzik

NBA, tutkulusu olduğumuz oyunun evrendeki en büyük ligi, özellikle modern çağda sürekli müzik dünyası ile iç içe ilerlemiştir. Gerek ligin oyuncuları için yapılan müzikler,(veya kendilerinin severek dinlediği müzikler) gerek kanalların, hatta bizzat ligin pazarlama kalitesini konuşturarak hazırladığı tanıtım videoları ile müzik, son 25 yılı aşkın bir süredir her zaman bu oyunun içindeydi. Nitekim ligin tarihi boyunca hem hâlihazırdaki takipçileri oyunun içine, moda daha çok sokmak için, hem de yeni izleyicileri lige çekmek için hazırlanmış inanılmaz reklamlar gördük ki artık bazı şarkıları dinlediğimizde aklımıza tek gelen ligin o dönemki superstarları veya belli döneme ait bir NBA programı oldu. Bu yazımda bunların en akılda kalan 10 tanesini sıralama olmamaksızın listeledim.

*Başlamadan not: Bu listeye oyunlarda yer alan veya her hangi bir oyuncunun severek dinlediği müzikler dâhil değil. Sadece resmi olarak belli bir dönemin veya programın şarkılarını içerir.
1) The Roots – Champions (2016 NBA Finals resmi şarkısı)

2016 Finalleri, belki de modern NBA’in en muhteşem final serisiydi. Birçok rekora ve ilke şahit olduğumuz bu seride her maçtan önce The Roots grubunun önceki maçları şarkının içinde bir aksiyon filmi tadında özet geçmesi, bizleri maça hazırlaması, gerçekten NBA’in şov dünyasının güzelliklerinden biriydi. Şahsen yıllar sonra bu şarkıyı dinlediğimde aklıma ilk gelecek şeyler yine “Warriors’un ilk 2 maçtaki dominasyonu”, “LeBron’un unutulmaz bloğu” ve “Kyrie’nin şampiyonluğu getiren şutu” olacak.

2) The Black Eyed Peas – Let’s Get It Started (NBA Stüdyo)
İmkânların günümüzdeki kadar kısıtlı olmadığı, herhangi bir maçın istediğimiz pozisyonuna istediğimiz zaman ulaşamadığımız günlerde, özellikle de sabahlayamayanlar veya sabahlamasına izin verilmeyenler için çölde bulunmuş su kadar değerliydi NBA Stüdyo. Kaan Kural, Murat Murathanoğlu ve Murat Kosova’nın sunumuyla yayınlanan bu program belki de Türkiye’nin koca bir nesline ilk basketbol sevgisini aşılayan programdı. İçinde özetler ve her gecenin en iyi hareketlerini de barındıran bu programın en akılda kalan yanlarından biri ise yaklaşık her 5 dkda bir yayınlanan “I Love This Game”li reklamlarıydı. Tabi bu seyir şölenin başlangıcını müjdeleyen ve bitişini işaret eden yegâne şarkı ise Let’s Get It Started’dan başkası değildi ve programın üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala dinlediğimizde akıllara o stüdyonun sıcak ve basketbol kokan ortamını getirir.

3) P!nk – Get This Party Started (2001-2002 Sezonu NBA resmi şarkısı)
Yine NBA Stüdyo’da da sık sık yayınlanan, NBA’in özel olarak P!nk ile yaptığı klip, o dönem hepimizi gaza getirmeye yetiyordu. O dönemin superstar bolluğuna ve ligin kalitesine şu anda bile bakıp çıldırmamak elde değilken biz basketbolseverleri, bol havalı maç görüntüleri ve sahada tüm ihtişamıyla şarkısını söyleyen P!nk, NBA’in görkemli dünyasına kolayca bağlıyordu.

4) Alan Parsons Project – Sirius (Chicago Bulls Starting Line-Up Theme)
İç saha maçlarındaki ilk 5lerini açıklarken 30 yılı aşkındır bu şarkıyı kullanan Chicago Bulls, artık franchise olarak zaten şarkıyla özdeşleşmiş durumda. Ancak gerek o döneme yetişenlerin, gerek o dönemi yeterince araştırmış olanların kulağında, şu an bile bu şarkının introsunu duyduğunda tek bir ses yankılanıyor: “FROM NORTH CAROLINA… AT GUARD… 6’6” MICHAEL JORDAN!”

5) Christina Aguleira – Fighter (2003 Playoffs resmi şarkısı)
Tekrar 3. maddedeki gibi NBA Stüdyo’dan aşina olduğumuz, dönemin oyuncularına hayranlıkla baktığımız günlerden bir şarkı. O yıllardaki çetin mücadeleyi, kazanma hırsını ve yüzüğe aç oyuncuları en azından o dönem için daha güzel tanımlayacak bir şarkı gelebileceğini düşünmüyorum. Mesela ben bu şarkıyı şu an bile bir yerde duysam aklıma savaşçı kimliğinden ötürü Allen Iverson gelir.

6) Linkin Park – Burn It Down (2012 Playoffs on TNT tanıtım şarkısı)
Tekrar yakın tarihe dönüyoruz. Eminim ki şarkıyı duyar duymaz hepinizin kafasında aynı soru belirecek: LeBron bu sefer yüzüğü alabilecek mi?

7) Destiny’s Child – Lose My Breath (2004-2005 Sezonu NBA resmi şarkısı)
Yine NBA Action’da sık sık denk geldiğimiz bu klipte o dönemin sancısı mıdır bilinmez, hala Shaq’ı Miami formasıyla gördüğümde ürperirim.(Evet Lakers’lıyım) Yine harika bir şarkı seçimi yapan NBA, üstüne üstlük o sezon All-Star maçından hemen önce de grubu sahneye çıkarmıştı.

8) Will.i.am – That Power (2013 Playoffs resmi şarkısı)
Bu noktada bir itirafta bulunmam lazım. O sene Playoff’ların büyük bir çoğunluğunu sınav senem olduğu için değil izlemek, özetlerini dahi takip edemeyecek kadar kaçırmıştım ama buna rağmen sürekli olarak ekranlarda ve internette denk geldiğim tanıtımlarda benim hala aklımda kalan olay ligin dev adamlarının arasında komik bir şekilde dans eden ve top sektirmeye çalışan minyon(!) will.i.am.

9) John Tesh – Roundball Rock (NBA on NBC intro)
Bu şarkı, hani o meşhur “herkesin bildiği, ama aynı zamanda kimsenin bilmediği” şarkı. 30 yıla yakın bir süre boyunca, NBA programlarından tutun NBA maçlarındaki mola ve periyot aralarındaki geçişlerde şehir manzarası veya skor ile yayınlanan bu şarkı, bizler için hiçbir söze sahip olmayan en anlamlı şarkı olabilir. Orijinali 1990’da piyasaya sürülen bu şarkı o dönem dinleyicilerden pek rağbet görmemesine rağmen böylesine efsane bir şarkı olmayı başardı. Öyle olacak ki 2004 yılında Nelly ve Lincoln Üniversitesi Korosu bu şarkıya “Heart of a Champion” adı altında söz kazandırdı. Eğer hala hangi şarkıdan bahsettiğimi anlamayan varsa linke tıkladığındaki tepkisini canlı görmeyi isterdim.

10) Kanye West – Amazing (2009 Playoffs resmi şarkısı)
Bu yazıyı açanların birçoğu eminim ki şu ana kadar bu şarkı ile karşılaşmayı umuyordu ve yavaş yavaş “Nasıl olur da koymaz” diye söylenmeye başlamıştı. Ben de bu yüzden en önemlisini en sonra bıraktım. Öylesine bir şarkı ki bu, en ilgisizinden her gece sabahlayanına kadar tüm NBA takipçilerinin aklına girmeyi başardı ve yıllar geçmesine rağmen anılarıyla hala orayı terk etmedi. Bu muhteşem şarkının daha introsunu duyduğumuz vakit hala akıllara “İnsanlıktan çıkmış Kobe Bryant” “Kurduğu muhteşem kadrosuyla şampiyonluğu kovalayan Celtics” “Lakers-Celtics rekabeti” “Cleveland’ı taşıyan genç kral” ve “Basketbolu stratosferden oynayan Howard ile Orlando’yu taşıyan gururumuz Hedo”yu getirdiği su götürmez bir gerçek. Bu uzun ve zaman yolculuğu tadındaki yazı burada biterken siz de son olarak aşağıdaki linke tıklayıp tekrar yukarıdaki maddelere özlem duyabilirsiniz.

 

Hazırlayan : Giray ButurNBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

2 Comments

 1. mehmet

  15 Haziran 2017 at 00:17

  gerçekten The Roots*Championun yeri çok ayrı şampiyon olduktan sonra 3 gün boyunca dinlemiştim

  • Bora Alparslan

   15 Haziran 2017 at 22:46

   Benim muziklerde de kayıtlı 1 yıkdır dinliyorum motive ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir