NBA Günlükleri

Phil Jackson’ın görevine son verildi!

Son haftanın en çok eleştirilen isimlerinden New York Knicks’in başkanı olan efsane koç Phil Jackson’ın, ESPN’den Ramona Shelburne’ün haberine göre takım sahipler ile olan toplantısından sonra görevine son verildi.

Koçluğunu yaptığı Chicago Bulls ve Los Angeles Lakers’ta büyük başarılar elde ederek adını basketbol tarihine altın harflerle yazdıran Phil Jackson’ın başkanlık kariyeri çok iyi gitmedi. New York Knicks’in başına geldiği günden beri yaptıkları ve söylemleri ile büyük eleştirilere maruz kalan Jackson, göreve getirdiği koçlara kendisinin Bulls ve Lakers’ta uyguladığı ve çok başarılı olduğu üçgen hücumu oynatması için baskı yaptığı uzun süreler konuşuldu. Art arda alınan başarısız sonuçların sorumlusu olduğu düşünülen Jackson’ın kovulması için sezon içerisinde bir çok kez kulüp sahibi James Dolan’a yakın çevresinden baskı yapıldığı ESPN’den Ian Begley tarafından kaleme alınmıştı.

Buna rağmen takımın başında görevine devam eden Phil Jackson daha öncesinde takımın yıldızı Carmelo Anthony’ye sözleşmesinde yer alan takas edilemez maddesini kaldırması için baskı yaptığı yazılmış bu nedenle Melo ile arasının açıldığı söylenmişti. Ancak Phil Jackson’ın ipini çeken hamle takımın yeni yıldız adaylarından olan Kristaps Porzingis’i takas etmek istemesi ve bunu medya üzerinden dillendirmesi oldu. Takım toplantısına katılmayan Porzi için yaptığı açıklamada “onun toplantıya katılmaması insanların kafasında soru işaretleri yarattı. Porzingis iyi bir oyuncu fakat takımımız için en iyisini düşünmeliyiz” diye konuşan Jackson büyük tepki çekmişti.

Şubat ayında bir radyo röportajında kulüp sahibi Dolan, Phil Jackson’ın 5 yıllık kontratında kalan opsiyonel 2 yılı beraber tamamlamak istediklerini söylemiş ve Nisan ayında Knicks yönetimi ve Jackson opsiyonlarını kullanarak kalan 2 yıl için anlaşmışlardı.

NBA draftında 1967 yılında New York Knicks tarafından seçilen ve bu forma altında geçirdiği 10 sene içerisinde 1973 yılında şampiyonluk yaşayan Jackson; Knicks’te aynı başarıyı kulüp başkanı olduğu süreç içerisinde yakalayamadı. Jackson’ın takımı, bu nisan ayında biten sezonu 31-51 gibi bir derece ile hayal kırıklığı yaratarak dördüncü sezonunda da playoff dışında kalmıştı. Diğer üç senede de toplam 80-166’lık derece yakalayan Knicks, bu üç sezonun hepsinde en az 50 mağlubiyet almıştı.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre takımın genel menajeri Steve Mills halihazırdaki görevine devam edecek. New York Knicks’te boşalan başkanlık görevine ise 2013 yılından beri Toronto Raptors’ta görev yapan Masai Ujiri ve Detroit Pistons’ın efsanesi Joe Dumars düşünülüyor.

 

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir