NBA Günlükleri

Silver:”Bir oyuncunun takım değiştirmesi bütün ligin dengesini değiştirmez.”

2014’te kabul edilen ve geçtiğimiz yaz uygulanan toplam oyuncu maaş bareminde 24 milyon dolarlık bir artışa sebep olan anlaşmanın yankıları hala devam etmekte. Golden State Warriors’ın artıştan faydalanarak sürpriz bir şekilde Kevin Durant’i takıma katması hala büyük tartışmalara neden olmakta. Anlaşmanın konuşulduğu günlerde oyuncular birliği ve NBA yönetimi arasındaki bu 24 milyon dolarlık yeni gelirin paylaştırılması üzerine uzun süreler müzakereler yapılmıştı. NBA yönetiminin talebine rağmen oyuncular birliğinin ısrarı üzerine NBA’in daha önce kullandığı yumuşatma yöntemleri delinmiş ve tüm gelir 2016 yılı yazında takımlara topluca servis edilmişti.

Geçtiğimiz yaz, 2014’te kabul edilen ve dokuz yıllık 24 milyar dolarlık bir televizyon anlaşması salary cap’i çarpıcı bir biçimde artırarak başladı. Bu artıştan en büyük kazancı ise Golden State Warriors yaptı. Warriors artan cap boşluğu ile flash bir hamle yaparak Kevin Durant’i kadrosuna kattı.

Warriors’ın bu sezon yaptığı çıkış sonrası bu artış hakkında alınan karar tartışılmaya başlandı. Bu konu hakkında yorum yapan NBA yönetiminin başkanı Adam Silver, kendisinin karar verilirken maaş artışında yumuşatma yapılmasını istediğini ve böylelikle maaş artışının yıl yıl küçük meblağlarda olmasının doğru olduğunu söylediğini yineledi. Ancak maaş artışındaki bu büyük farklılığın ligde sadece yıldız isimlerinin henüz sözleşme yenilememesi sebebiyle Golden State Warriors’ı ve Kevin Durant’i etkilediğini vurgulayan Silver, yine de bir oyuncunun takım değiştirmesinin ligin bütün dengesini değiştirmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir