NBA Günlükleri

Warriors’a Şampiyonluğu Getiren 3 Strateji

Malumunuz Finallerin 5.maçında evinde galip gelen Golden State Warriors galibiyete uzandı. Sizler için bu maçta onlara bu üstünlüğü ve gelibiyeti ve de dolayısı ile şampiyonluğu getiren 3 ana stratejiyi derledim.  • Curry ve Durant’in Pick&Roll Oyunları

Durant imzaladığından bu yana onlardan bekleneni bu maç gibi nokta atışı bir ana saklayan ikili maç boyu oynadıkları ikili oyunlarla rakibin savunmasını zorladı.

 

Burada görüldüğü üzere Durant’in perdesini takiben LeBron, Irving ile birlikte Curry’ye ikili sıkıştırma uyguluyor.

 

Sonrasında Curry topu Durant’e aktarıyor ve karşısında Thompson’ı bulan Durant gayet rahatça şut buluyor, her ne kadar bu pozisyonda sayıyı bulamamış olsalar da.

Bir başka örnek olarak ise;

 

Yine aynı senaryo ve bu sefer Durant’i savunmaya Korver geliyor ancak her ne kadar da iyi bir iş de çıkarsa bu yeterli olmuyor ve Durant sayıyı buluyor.

Aslında Cavs bu savunmayı seri boyunca denedi, sürekli Curry’yi sıkıştırdılar ve üçüncü bir oyuncu (genelde T.Thompson) Durant’i kapatmaya çalıştı, Warriors’ta da şutu riske edilebilecek biri (genelde Green) dışta boş kaldı.

 

Bu pozisyonda da aynı hücumu oynayan Warriors yine Durant’i boş buldu ancak bu sefer Durant’in potaya penetre edeceği yola çıkarak D.West planı bozdu. Buan karşın Durant akıllı davrandı, acele etmedi ve Love’ı üzerine çekerek üç sayı çizgisinin ardına geçip ters eşleşmenin de etkisi ile üç sayılık isabeti buldu.

Bu maçta 14 kez bu oyunu başarılı şekilde oynayan Curry ve Durant ikilisi bu oyundan takımları adına 22 sayı buldu.

 

  • Çember Altına İnen Yarı Şutörler

Warriors aslında bu taktiği hafif farklı şekilde de olsa üç ve dördüncü maçlarda da uyguladı. Lakin bu maçta birkaç değişikliğe gittiler. Önceki maçlarda uzunlarını pota altında bekletip yarı şutörlerini (Livingston veya Iggy gibi oyuncular) ise orta mesafede kullandılar. Bu maçta ise Green’i asıl etkili olduğu alanda yani, Curry üzerine gelen baskıdan sonra serbest atış çizgisi civarında topla buluşturarak oyunu açtılar ve pota altına inen yarı şutörlerine kolay sayı imkânları tanıdılar.

 

Bu anda da görülebileceği gibi önü boş kalan Green, pota altındaki oyuncuyu üzerine çekerek pota altında kalan, bahsettiğim yarı şutörleri muhtemel bir smaç için boşta bıraktı. Genel olarak Green’in ve bazen de başka oyuncuların üzerinden oynanan bu oyundan oldukça yararlanan Golden State bu strateji ile de hücumunda üstünlüğünü ortaya koydu.

 

Bu pozisyonda da topu alan Green kendisini savunmaya gelen Love’ın arkada bıraktığı Iggy’yi yine rahatça topla buluşturdu ve takımının hanesine iki sayı daha ekledi.

 

Her ne kadar sayı ile sonuçlanmasa da bu pozisyonda roller değiştirildi ve bu sefer Iguodala pota altında Green’i boş bıraktırıp topu onla buluşturdu.

Bu oyunu da defalarca kullandı Golden State.

 

  • Seal Veya Bir Diğer Adı İle Clear-out

Deyime aşina olmayanlar için açıklayayım; bu terim pota altı oyuncusunun ters eşleşmelerde arkasına aldığı oyuncuyu iterek, penetre edecek oyuncu için penetre yolunu açması durumudur. Genelde Washington Wizards gibi kalıplı ve bilgili pota altı oyuncularına ve kuvvetli penetreci oyunculara sahip takımlarda görülen bu taktiği izlemek bolca keyif verdi Warriors’ta.

Şimdi nasıl uygulandığını inceleyelim.

 

Pozisyonun başında Klay Thompson ile birlikte Cavs defansını topsuz alanda adam değişimine zorlayan Zaza, sonrasında içeri penetre edecek Durant’in yoluna çıkabilecek J.R.Smith’i kenara iterek Durant’in yolunu açıp, kolay bir basket imkânı tanıdı.

 

Aynı taktiği bu sefer de hızlı hücumda Green ve Curry ile kullanan Golden State için basit bir basket daha…

 

Bu pozisyonda da aktörler bir önceki örnekle aynı aslında. Yine bir pota altı oyuncusu, bir gardı iteleyip kolay baskete ulaşımı sağlıyor. Uygulaması hayli zor olan bu taktiği yerinde ve başarılı şekilde kullanan Oakland ekibi şampiyonluğa ulaştı.

 

Unutmadan ekleyeyim bu hücumların bir etkisi de daha az efor gerektirmesi ile, savunmaya veya bir sonraki hücuma daha fazla enerji aktarımını sağlaması. Ve bu sayede Warriors’ın aslında çok da zorlanmadan nasıl 129 sayı attığını anlamak mümkün. Zira bu hücumların çoğu 4-5 saniye içerisinde bitti ve bu durum Warriors’ın hızlı oynamasının dışında bir şey. Bu hücumları doğru şekilde Brooklyn Nets bile uygulayabilse, onlar da 4-5 saniyede başarılı hücum edebilir. Elbette bu kadar hızlı ve kolay hücum ediyorken defans kısmında çok daha enerjik ve hızlı kalabilen takım, Cavs’i de birçok top kaybına zorladı. Bu sayede Steve Kerr’ün ne denli  iyi bir koç olduğunu ve Warriors’ın kabiliyet seviyesini de bir kez daha gördüğümüzü de unutmamak lazım

Her iki ekibi de yeniden tebrik ediyoruz, umarız bu güzel stratejiler karşımıza daha da fazla çıkar önümüzdeki zamanlarda. Basketbolla kalın, esen kalın…Furkan Sarıca on EmailFurkan Sarıca on FacebookFurkan Sarıca on InstagramFurkan Sarıca on Twitter
Furkan Sarıca
Genç bir basketbolsever, aklına gelenleri yazar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir