NBA Günlükleri

Bir günlüğüne Bogdan Bogdanovic olmak…

 

Kalabalıkların lideri, Bogdan Bogdanovic…

Daha 24 yaşında bir genç olduğunuzu varsaymanızı istiyorum ama adı Bogdan Bogdanovic olan bir genç olun. Basketbolda birçoklarının ulaşmayı hayal bile edemeyeceği başarılara bu yaşınızda ulaşan bir genç olun. Zirveye giden yolda zorlu yollardan gelerek, büyük hayal kırıklıkları yaşayarak sonunda nihayet doğduğunuz kıtanın zirvesine çıktığınızı hayal edin.

Hem de daha 24 yaşında!

Durun hayal içerisinde geçmişe götüreyim sizi birazcık, kendi hayatınızın geçmişine gidelim. Mesela 2010 yılının Eylül ayına gidelim. 18 yaşındasınız, Çocukluktan beri elinizden basketbol topunu bir an olsun bırakmadınız ve şimdi de bunun size vereceği mükafat olan profesyonel sözleşmenizi imzalıyorsunuz. Ne duygu ama! Sonunda hayallerinizden ilki gerçek oldu. Profesyonel bir oyuncusunuz artık.

Hayatınızda başarılarla dolu olan 4 yılı geride bıraktığınızı varsayalım artık. Gelelim 26 Haziran 2014 tarihine. Dünyanın o yılki en iyi 60 oyuncusunun seçileceği NBA draftlarını heyecanla bekliyorsunuz. Bu 60 kişinin içinde 27. Sıradan Phoenix Suns tarafından seçildiniz.

Hayallerinizden bir tanesi daha gerçekleşti ama size şunu söylediler, biraz daha gelişmek için Avrupa’da oynamaya devam etmelisin, sanki Avrupa basketbolu Amerika Basketboluna geçiş için kullanılan bir basamakmış gibi. Tamam dediniz, ben Avrupa’da da oynarım.

15 gün sonra Türkiye’den bir teklif aldınız. Euroleague’nin en iyi koçu Zeljko Obradovic, sizi takımına istiyor. Gelişiminiz için bundan daha iyi bir fırsat olamazdı değil mi? Şans yüzünüze bir kez daha güldü ama siz bunu zaten hak ettiniz. Zeljko hak etmeyen kimseyi takımına istemezdi çünkü.

Yapılanma falan derken ilk yılı geçirdiniz. İkinci yıl Avrupa’nın zirvesindeki 4 takımdan birinin en önemli oyuncularından birisiniz artık.

Tarihleri biraz daha ileriye alalım. Takvimler 15 Mayıs 2016. Euroleague finalindeyiz. Zirveye sadece bir adım kalmıştı ama olmadı. Müthiş bir dönüşe imza attınız belki takım olarak ama başaramadınız. 83-81! Son 4.3 saniye!

O 4.3 saniye size 1 yıl 6 gün uzunluğunda geldi.

18 Nisan 2017 yer OAKA! Atmosfer inanılmaz ama sizin oyununuz kadar değil. İstiyorsunuz ve istediğiniz şey için canla başla savaşıyorsunuz.

2 gün sonra 20 Nisan 2017 değişen bir şey yok tam tamına 25 sayı!

19 Mayıs 2017, İstanbul’dasınız. Sakatlıklarla dolu bir yıl geçirdiniz ancak o gün itibariyle takım olarak bir makine gibisiniz. Rakip Avrupa’nın en iyi takımlarından ve ligi ilk sırada bitiren Real Madrid sonuç bu maçı da kazandınız.

21 Mayıs 2017, yine zirveye bir adım var. Bu sefer hata yapma gibi bir lüksünüz yok. Ne maçtı ama! 17 sayılık bir performans ve bir diğer hayalin gerçekleştiği bir gece!. Avrupa’nın en büyük takımı sizin takımınız artık. 4.3 saniyelik süre nihayet bitti. Kutlamalar, sevinç gösterileri, taraftarların tezahüratları, coşku, mutluluk, tüm güzel duygular sizin için artık. Çünkü siz bunu hak ettiniz.

Her güzel maceranın bir sonu var. Geride güzel hatıralar bırakmaktan daha güzel bir duygu yok bu hayatta.

Öyle bir karar vermek zorundasınız ki 2014’te size kendini geliştirmelisin diyenlere kendinizi kanıtlamak ve hayallerinizden birini daha gerçekleştirmek için imkan verildi size, gel diyerek çağırıyorlar.

Bu kararın ikinci seçeneği ise daha da güzel birçoklarına göre. Avrupa’nın zirvesine çıktınız ama bunu bir de Belgrad’da yaşamak için bir şansınız var.

Tanrım, nasıl zor bir karar.

Dünyanın en iyi 450 oyuncusunun olduğu ligde oynamak mı?

Halkının önünde Avrupa’nın bir kez daha en iyisi olduğunu kanıtlamak için savaşmak mı?

Fenerbahçe taraftarının bu iki karara da çok büyük saygısı olduğu bir gerçek.

Hayallerinin peşinden git Bogdan!

Hey sana diyorum!

Olmak istediğin yerde ol.

Kalacaksan öyle bir kal ki herkes seninle iftihar etsin.

Gideceksen de öyle bir git ki ayrılıklar bile seninle gurur duysun..

Karar senin!

Ama şunu bilmeni isterim ki vereceğin her kararda Fenerbahçe taraftarı seninle olacak.

Teşekkürler!..

Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir