NBA Günlükleri

En Basit Kurallarla En Büyük Olmak ! -Zeljko Obradovic!

Avrupa basketbol tarihinin gördüğü inanılmaz adamların başında gelen ‘’The King’’ lakaplı bir basketbol duayeni.

Gittiği her takımın kaderini değiştiren inanılmaz bir adam.

9 Mart 1960 tarihinde Yugoslavya’da dünyaya gelen küçük Zeljko, kendini bildi bileli basketbola bağlı bir hayat sürdü. Gün boyunca çılgınlar gibi basketbol oynardık. Evim, takımın basketbol sahasına çok uzaktı ve o dönemlerde aldığım en güzel hediye babamın bana antrenmanlara gidebilmem için aldığı bisikletti diyerek bu bağlılığı kendisi de anlatıyor.

Oyunculuk döneminde yaptıklarını anlatmak ve yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum. Şunu bilseniz yeterli bence döneminde Yugoslavya’nın en güvenilir oyun kurucusu diye bahsederlermiş Zeljko Obradovic’ten. Benim bugünkü yazım oyunculuk döneminden değil, hepimizin saygısını fazlasıyla kazandığı koçluk kariyerinden kesitlerden oluşuyor. Şunu kazandı bunu kazandı diyerek hepimizin bildiği şeyleri de sizinle paylaşmak istemiyorum. Bugünkü yazıda Obradovic’in hayatının biraz daha derinliklerine inmeye çalışacağım.

 

BASİT BİR KURAL: HAYAL KUR, PEŞİNDEN KOŞ VE FIRSATI GELİNCE GERÇEKLEŞTİR!

Hayatımız boyunca türlü türlü hayaller kurduk. Bazılarımız kendimize yakıştırdığımız meslekleri yapmayı hayal ettik, bazılarımız sevdiğimiz kızla/erkekle ileride beraber olduğumuz günlerin hayalini kurduk.

Kaçımız bu hayallerimizin peşinden koştuk?

Zeljko Obradovic, kurduğu hayallerin peşinden koşanlardan biri işte! O’nun farkı koşmayı hiç bırakmamasında gizli.

32 yaşında milli takımın kaptanı olduğu sıralarda kulübü Partizan yöneticileri Zeljko’ya gel ve bize koçluk yap dediler. Hala basketbol oynamak isteyen Zeljko’ya verdikleri cevap ‘’O zaman başka birini buluruz.’’ Olunca fırsat bu fırsat deyip koç olmaya karar vermiş. Hem de bir gecede.

Bir insanın ayağına gelen bir fırsatı geri çevirmemesi gerekli değil mi? Zira fırsatın kaç kere geleceğini bilmiyoruz.

BABA TAVSİYESİ: SAYGI GÖRMEK İSTİYORSAN SAYGI DUY

Çocukluk yıllarında babasından öğrendiği en önemli hayat dersinin üzerine kurulu bir hayat.

Saygı!

Herkes saygı görmek ister ancak bunu hak etmek için önce karşımızdakilere de saygı göstermeliyiz, hem de her zaman ve her şartta. Sadece karşımızdakilere değil, hayatta yaptığımız her şeye saygı göstermeliyiz. Kendi işimize, başkalarının işlerine ve hatta basketbola bile saygı duymalıyız ben demiyorum Obradovic diyor. Şöyle de ekliyor:

İnsanlar buraya bizim oyunumuzu izlemek için geliyorlar, bizler bazılarının hayallerini yaşıyoruz, sırf bu hayaller için bile biz önce kendimize sonra da onlara saygı duymalıyız. Böyle olursa onlar da bize saygı duyacaklardır!..

İŞİNİ SEV!. ve KENDİN İÇİN ÇALIŞ

Hangimiz hayatını sevmeyeceği bir mesleği yaparak geçirmek ister?

Sanıyorum hiçbirimiz. Obradovic’in sırlarından birisi de yaptığı işe gönülden bağlı olması şüphesiz. Hem de çocukluktan beri.  Gün boyu çılgınlar gibi basketbol oynadıkları dönemden gelen bir sevgi bu. Başarısının sırlarının önemli parçalarından biri: SEVGİ kavramı. Bu konuda da bize verdiği nasihat şu:

Kimsin, neredesin, nerelisin fark etmez, basketbolu çok sevmeli ve her zaman çalışmalısın ancak bunu yaparsan iyi olabilirsin.

Zeljko bunu da şöyle dile getiriyor:

Çok çalışmalı ve kendinizi işinize adamalısınız, geçmişe asla bağlı kalmamalı, geçmişi geçmişte bırakmalısınız, motivasyonunuzu yüksek tutarak, ileriye dönük bir karakter olmalısınız ve takım olarak her bir parça elinden gelenin en iyisini yapmalı. Motive olmak için ise işinizi gerçekten çok sevmelisiniz ve işinizden mutluluk duymalısınız.

 

UZUN LAFIN KISASI

 

9 Euroleague şampiyonluğu olan Zeljko Obradovic, bugün Euroleague’de 3. Kez yılın en iyi koçu seçildi ve adını tarihe bir kez daha kazıdı. Fenerbahçe’ye bu sezon Türkiye Spor Tarihinin en büyük başarılarından birini kazandırdı.

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Yazının başından bu yana okuduğunuz kurallar ve tavsiyelerin tamamı hayat dersi niteliğinde. Başarılı olmak için en temel kural, yaptığınız işi hayatımızın içine alabilmek.

Zeljko Obradovic, bunu başaran bir isim ve hayattaki en büyük başarısı bu! Çünkü bu başarı ona kimsenin erişemediği inanılmaz başarıları getirdi.

Uzun lafın kısası:

Hayatın basit kurallarını tam manasıyla uygulayanlar bize imkansız gelen başarıların mimarı oluyorlar.

O zaman gelin bu kuralları tekrar sayalım:

Hayal Kur, peşinden koş ve fırsat gelince gerçekleştir.

Saygı görmek istiyorsan saygı duy.

İşini sev

Çalış! Disiplinli çalış!

Mert Batuhan EKİZ
Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir