NBA Günlükleri

Herkesi mutlu etmek mümkün mü?

NBA’de son dönemlerin en hareketli serbest pazar dönemlerinden birine tanıklık ediyoruz. İki konferansta da süper takımlar Warriors ve Cavaliers ile yarışabilmek adına diğer takımlar kıyasıya bir yarış içerisinde. Doğu bu noktada biraz yavaş kalsa da batı büyük oyuncuları toplamak ve kaliteli takımlar kurmak için büyük çabalar sarf ediyor. En son çıkan haberlerden biri olan Nuggets’ın Paul Millsap ile imzalaması da bunlardan biri.  Peki bu anlaşma hangi dengeleri nasıl değiştirecek? Veya Millsap ve Nuggets ile Hawks ikilisi adına bu anlaşmaya başarılı bir anlaşma demek mümkün mü?

Nuggets ligin en kaliteli genç çekirdeklerinden birine sahip. Öyle ki geçtiğimiz sene onlar için hangi oyuncuyu kesip hangi oyuncuya ağırlık verecekleri kararları konusunda büyük bir karın ağrısıydı. Başta Nikola Jokic, devamında E. Mudiay, J.Murray, G.Harris, W.Barton, J.Hernangomez, M.Beasley, ve her ne kadar Plumlee takası ile Jokic’e yer açabilmek için Portland’a gönderilse de Jusuf Nurkic ile akla ziyan bir genç kadrosu vardı geçtiğimiz sene Nuggets’ın. Nelson, Miller, Gallinari ve benzer yapıda veteranlarla da desteklendi bu yapı. Playoff’ları ise çok minik bir farkla kaçırarak 9.bitirdiler sezonu.

Bunlara ek; senelerdir, artık miadı dolmuş Andre Miller, Nate Robinson veteranlara ümit bağlayarak kovalamaya çalıştıkları başarıdan vazgeçip yeni ve elleriyle şekillendirecekleri oyunculara yatırım yapmaya başladılar.

 

 

Şu anda ise bu genç kadroyu birkaç yıldız oyuncu ile geliştirmek niyetindeler. Ellerinde Kenneth Faried gibi bir de ilk sezonlarındaki performansından biraz daha geride olsa da hala değerli olan oyuncu var ve Faried üzerinden birçok takas dedikodusu dönüyor. Eğer doğru bir takas bulabilirlerse karşılığında takıma gerçekten değerli bir oyuncu daha ekleyebilirler. Ve bu sene doğrudan bir şampiyonluk adayı olmasalar da gelecek adına çok şey vaad ettikleri kesin.

Paul Millsap’e dönersek, NBA’de Clark Kent olmaya en yakın aday olduğunu söylemek pek de ayıp kaçmaz. Kimse kahraman yapısını görmese de, kimse onu “süperstar” olarak görmese de, bir süperstar gibi oynamayı en çok beceren oyunculardan kendisi. Savunması, ribaund yeteneği, hücumda gerek içte gerekse de “stretch four” olarak geçen yapısı ile dışta etkinliği ile, pasör yapısı ile kısacası hemen her şeyi ile ortalamanın üzerinde bir oyuncu. Tek bir özelliğinin çok fazla sivrilmemesi onun göz önünde olmasını engellese de arka planda kendisine düşen görevleri her zaman hakkıyla yapan bir oyuncu Millsap.

 

 

Elbette 32 yaşına gelmesi artık 25 yaşında olduğu kadar efektif olmasını engelleyebiliyor. Eskisi kadar topla birlikte potaya hücum etmekte ısrarcı değil, lakin bu yapamadığı manasına da gelmiyor, hala pozisyon bilgisini kullanarak ciddi işler yapabiliyor boyalı alanda.

Takım oyunu konusunda ise Utah’da oynarken de sonrasında Hawks da oynarken de kendini kesin suretle kanıtladı.

Çember savunucusu sayılmasa da post savunmasında ve defansif oyun bilgisi ile hep ön planda kaldı. Bir dış oynayabilen 4 numaraya göre fena blok ortalaması olmadı ve top çalma konusunda da üstüne düşeni hep yerine getirdi. Basketbola olan katkılarından ötürü 2016’da Hall of Fame’e seçilen David Aldridge’in de söylediği gibi: “Millsap her damak tadına uygun bir lezzet”.

Elbette geçen senelerin ondan aldığı bir şut yüzdesi var ancak hala hiç de fena denemeyecek bir ortalama ile oynuyor ve hemen her sene sayı ortalamasını yükseltiyor. Ve lige geldiği haliyle şu anki hali arasında dağlar olan oyunculardan biri olduğunu söylemek mümkün. 47. Sıradan seçilip de 30 milyon dolarlık kontrata imza atan kaç oyuncu sayabilirsiniz ki zaten. Bunu aldığı diğer konratlar da açıklıyor zaten:

 

($1,400,000 rakamları 4 senelik sözleşmesi karşılığında aldığı imzalama bonusunu gösteriyor.)

 

Paul ve Nuggets’a geri döneceğiz, ama bir de Hawks’tan bahsedelim.

Hawks bir bakıma doğunun Grizzlies’i denebilir. Her sene playoff yapan ancak şampiyonluk adına pek bir iddia barındıramayan bir takım senelerdir. Ama hafif bir değişim havası seziliyor Hawks’ta, kuvvetle muhtemel bir yeniden yapılanmaya gidecekler. Jeff Teague, Kyle Korver, Al Horford, Paul Millsap ile oluşturdukları yapının son parçası olan Millsap’i artık takımda tutmak istemediklerini açıklamışlardı. Ama neden? Zira artık Paul da yaşlanıyor ve ellerinde tuttukları en büyük koz olan Dennis Schröder etrafında yeni bir çekirdek oluşturmak çabasındalar. Bu sebeple takıma bu sene katılan D.Howard’ı da gönderdiler hatta. Millsap 30 milyon dolar eder mi konusunu kenara koyalım ama Hawks için etmeyeceği kesindi ve artık Millsap için de pek cazibesi kalmayan bir takım haline büründüklerinden, ona büyük yatırımlar yapmayı gerekli görmediler. Aynı parayı daha genç birine veya birkaçına vermek onların planına daha fazla uyacaktır. Yeni takım patronunun, geldiği gibi ilk iş Paul Millsap ile yeniden bir anlaşma imzalanmayacağını söylemesinin sebebi de çok büyük ihtimalle bu gibi duruyor.

Millsap ve Nuggets konusuna geri dönersek; Nuggets elinde çok fazla genç barındırdığı için, bu tarz bir anlaşma onları şimdilik üzmeyecek, zira tüm oyuncular düşük maaşla oynuyor. Bu sene çok büyük heyecanlar uyandıran Jokic bile 1.3 milyon dolar alıyor. Onların canını sıkabilecek tek şey ise Danilo Gallinari. Takıma geldiğinden beri bir numaralı skor opsiyonu konumunda bulunan oyuncu, bu sene serbest oyuncu statüsüne geçti ve Nuggets’ın onu elinde tutabilmek için fena sayılmayacak bir meblağ ödemesi gerektiği kesin. Hele ki başta bahsettiğimiz o çılgın serbest oyuncu pazarının içerisinde iken Gallinari’yi takımda tutmak iyice zorlaşıyor. İkna yöntemi olarak iddialı bir kadro kullanılabilecekse de bu yeterli olacak mı henüz bilemiyoruz. Onu ellerinde tutabilmenin bir ihtimali de Faried’i düşük kontratlı biri ile takas edip salary cap’te yani maaş limitinde yer açarak Gallinari’ye tatmin edici bir kontrat önermek.

Nuggets için bu imza o kadar kolay olmadı elbette. Çok iddialı bir kadro kurmaya çalışan Timberwolves, geçen senenin doğu birincisi Celtics, birçok büyük oyuncu ile görüşmeler yürüten Suns gibi takımlar da Millsap için büyük uğraş verdi. Hawks’ı geçmek kolay olsa da bu takımlar önerebilecekleri açısından Nuggets’tan pek aşağı sayılamazlar.

Peki oyun nasıl kurgulanacak?

Geçtiğimiz kısa dönem içerisinde Nuggets’ın kuvvetli bir oyun kurucu aradığı bolca yazılıp çizildi. Millsap ile anlaşmaları bu ihtimali zorlaştırdı, Gallinari’yi de ellerinde tutmaya çalışırken bir de iyi bir oyun kurucuya para yetiştiremeyecekler. Belki genç oyun kurucularından birini farklı bir pozisyon için takaslayabilirler ama şu anda Jameer Nelson abiliğinde iyi bir okuyucu olan Mudiay ve ok atma hareketleri ile akılda kalan, şutör özelliği ön planda olan Murray ile oynayacak Nuggets oyun kurucu pozisyonunda. Yaşlılığının verdiği etki ile rolünün azalması beklenen Nelson’ın boşluğunu doldurmak için ise bu iki genç yeteneğin asist oranlarını artırması gerekli.

Şutör gard pozisyonunda da Gary Harris ve Will Barton gibi iki yetenek bulunduran Nuggets yine aynı şekilde bu oyuncuların etkinliğinin artmasını bekleyecek, onlara abiliği ise Mike Miller üstlenecek.

Kısa forvette keskin şutör Gallinari ve iki yönlü bir oyuncu olan Wilson Chandler var, Gallinari ile yeniden imzalayabilirlerse tabii. Skor yükünü çok uzun süre bu pozisyona çektiren Nuggets adına bu iki oyuncu takımı tamamlama bakımından fena sayılmaz. Ancak burada da alttan yavaş yavaş gelen Hernangomez devreye girip takıma bir nefes daha aldırabilir. Sorumluluk konusunda daha alması gereken çok yol var Hernangomez’in, sadece ona güvenerek yola çıkamazlar elbette ancak şu anda yedek şutör olarak kısıtlı sürelerde iyi verim verebilen bir oyuncu olabilecek gibi duruyor.

Gelelim asıl noktaya, uzun olarak Plumlee, Faried, Millsap ve Jokic isimleri ile korkutucu olmaya başlayan bir dörtlü çıkıyor karşımıza. Jokic oyun kurabilen ve hem dış hem iç etkinliği çok yüksek bir oyuncu, benzer olarak oyun kurucu diyemesek de iyi pasör olan ve zaten bahsettiğimiz Millsap de var. Faried ise (namıdiğer “Manimal”) lakabını kazanmak için gerçekten bir “insan azmanı” gibi oynadı senelerce. Çok hızlı, net bir çember savunucu ve hücumda da boyalı alan özelinde gayet aktif…

Millsap bu kadar pas seven bir kadroya bayılacaktır. Sürekli takım oyunu üzerine kurgulanmış takımlarda oynayan, kendisi de pasör olan bir oyuncu için daha iyi bir senaryo düşünülemez. Takımdaki genç yetenekler de her oyuncunun oynamak isteyebileceği tipten oyuncular. Geçtiğimiz sene Portland’ın sadece bir maç gerisinde kalan (buna büyük oranda Nurkic’in takas sonrası Trail Blazers adına çok olumlu olan oyunu sebep oldu) Nuggets bu sene playoff’a kalabilir ve daha da fazlası eğer gerçekten şanslılarsa, playoff’ta ev sahibi avantajına sahip olan ilk dört arasında da kendine yer bulabilir. Ancak uzun süredir bu seviyede bir takım oluşturamayan Nuggets için, açık konuşmak gerekirse playoff bile bir müddet tatmin edici olacaktır.

Bu imzada Millsap adına belki tek olumsuz şey kontrat uzunluğu. Onun yaşındaki oyuncuların çoğu 5 senelik kontratlar imzalarken, Millsap Nuggets ile 3 seneliğine anlaşma sağladı. Bu bir handikap mı, bilemeyiz ancak normalin hafif dışında sayılabilir.

Peki bu kadar mı mükemmel bu Denver Nuggets ve Millsap’in tercihi?

Aslında hayır, henüz gençlerinin 40 fırın ekmek yemesi gerekli, net bir şampiyonluk adayı ise asla değiller. Ama günden güne hem göze hoş gelen hem de başarı yolunda adım adım ilerleyen bir oyun oynuyorlar. Tecrübe eksikliği göz kanatabiliyor ancak amatör ruhları bunu dengeleyebiliyor ve artık başlarında hala yüksek seviyede oynayan bir abi var. Millsap adına ise, severek basketbol oynayabileceği, kendisine kesinlikle uyan ve iyi para kazanacağı bir yer olacak Denver. Yani en iyi değil ama gayet iyi bir anlaşma oldu. Hem Hawks yeniden yapılanma sürecini net bir şekilde başlattı hem Nuggets elini kuvvetlendirdi hem de Millsap istediği ve hak ettiği bir kontrata kavuştu. Oyuncunun gerek ayrıldığı takım gerek anlaştığı takım gerekse de kendisi mutlu olacak gibi duruyor ki bu çok da fazla karşılaşılan bir durum değil. Umarız 3 taraf için de her şey yolunda gider.

Furkan Sarıca on EmailFurkan Sarıca on FacebookFurkan Sarıca on InstagramFurkan Sarıca on Twitter
Furkan Sarıca
Genç bir basketbolsever, aklına gelenleri yazar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir