NBA Günlükleri

Kyrie neden gider, nereye gider?

Son dönemlerde en fazla konuşulan konu Kyrie Irving ve onu içeren olası bir takas. Serbest oyuncu pazarında da kimse kalmaması ile medya biraz da spekülasyon aramaya başladı. Ancak her dedikodunun, her spekülasyonun ardında bir doğru kısım vardır, ama az ama çok. Kyrie ile ilgili ortaya atılan iddia artık Cavs’de oynamak istemediğiydi. Durumla ilgili ise Cavs cephesinde hemen herkes sessiz kalmayı seçiyor. O yüzden tüm detayları bilmek pek mümkün değil ama genelde bu tür iddialar oyuncunun takımdan ayrılması ile sonuçlanıyor. Ben de sizler için bu durumun bir tür incelemesini hazırladım.

 

Kyrie Neden Gitmek İsteyebilir?

Kim her sene şampiyonluk kovalayan, finallere yükselmek adına en büyük favori olan(doğuda bir takımın Cavs’i durdurma olasılığının, batıda Warriors’ı bir takımın durdurma olasılığından düşük olması göz önüne alınınca) bir takımda tarihin en iyisi mi tartışılır ama en iyi iki oyuncusundan biri ile oynama şansını itmek ister? Görünüşe göre Kyrie Irving. Peki niye?

 

-LeBron James ile takım arkadaşı olmanın zorluğu: Bron her ne kadar mükemmel oyuncu tanımına en yakın oyuncu da olsa, onunla oynamak bazen çok zorlayıcı oluyor. İnanmadınız mı? Mario Chalmers’a sorun.

 


 

Peki biraz daha yakına dönersek?

 

 

Bütün bu muazzamlığın yanında James ne yazık ki anlaşması en zor olan oyunculardan biri, tüm tarihte. Bu yüzden ona kızıp kızmadığımı sorarsanız: Hayır. Bu tüm büyük oyuncuların yaşadığı bir problem bu. Çevresinde en ufak bir tembelliği kaldıramaz genelde büyük oyuncular, ve evet Shaq bile; antrenmanlarda kendini yeterince oyuna vermeyen takım arkadaşlarının veya onu ciddiye almayanların üzerinden smaç basardı o da. Ve bu oyuncular takım arkadaşlarını sürekli yargılar, azarlar; iyi niyetle yapar ama yapar. Her kim olursanız olun ilk 5 oyun kurucu oynadığınız takımda “we need a f****** playmaker(oyun kurucuya ihtiyacımız var a**) şeklinde küfürlü bir serzeniş işitiyorsanız, kırılırsınız. Lamı cimi yok. Kimse de orada kasıt başkaydı demesin. “Oyun kurucumuz oyun kuramıyor” dedi LeBron. Ama bu da kaldırılabilir bir şey, eğer Kyrie değilseniz. Kyrie hep bir Streetball oyuncusuydu. Takım adamı ol(-a-)madı kariyeri boyunca hiç. Ve bu tip oyuncularda gurur hep ön plandadır. Bu oyuncuların gururunu incitirseniz ya intikam alır ya da başka bir top ve başka bir pota arar. LeBron konusunda ikisi de ihtimal tabii. Kyrie giderse bu hem bir intikam olabilir hem de sadece güç yetiremeyip çekip gidiş.

 

-Cavs’te yönetim sorunu: Sezon sonunda, free agent dönemine girerken Cavs’te GM koltuğu boş kaldı. Ve işin ilginci oraya hala kimsenin gelmemesi oldu. Hatta Cavs adına free agent’ın bu denli boş geçmesinin açıklamalarından biri de bu olabilir. Ve bu da ayrı bir problem. Takımın şu hali ile en büyük rakipleri Warriors’a direnebilmesi bile çok güç ve Warriors güçlenmeye devam ederken Cavs minik hamleler peşinde koşuyor. Elbette büyük üçlülerinin yıllık neredeyse 75 milyon dolara oynaması bunda bir etken,  ancak sonuç değişmiyor. Cavs çok da güçlenemedi. Bu halde iken sezon yeniden başlasa %99.99 yine aynı sonu göreceğiz. Kontratlar ve yönetimsel sıkıntılar bu kadar el bağlarken Kyrie takımda kalmak istemez ise bu anlaşılabilir.

 

-LeBron James’in yeniden Cleveland’tan ayrılacağı dedikoduları: Yok LeBron şuradan ev aldı, yok geçen şunu şöyle söyledi, yok 11’le 29’u toplayın 40 yapar! Her türlü şey yazılıp çizildi onun hakkında da. Ve mantıksal açıdan bakılınca çok da azımsanacak bir ihtimal değil LeBron’un gitmesi. Ona sahip olan takım hem takımı onun üzerine kurmak zorunluluğundan hem de onun yerini hiç kimsenin dolduramaması sorunsalından ötürü LeBron gidince çok ciddi kayıp yaşıyor. Yıldız oyuncu olarak görülen Irving’in de bu ihtimali fazla görüp burada kalmamayı seçmesi de olanaklı. İlla boş bir takımda oynayacaksa bir sene evvelden gidip, etrafa çeki düzen vermek istemiş olabilir. Kaldı ki kariyerinin başına geri dönmek yani Cavs’in yine 30 galibiyeti kovalaması iç açıcı bir senaryo değil.

 

-Daha iyi bir koç ile oynama isteği: Sadece bir an düşünün, üniversitede NCAA’in en saygı duyulan koçlarından biri ile çalışmışsınız(ki Mike Krzyzewski, veya Coach K aynı zamanda uzun süre ABD milli takımının da koçuydu), sonrasında NBA’e adım atıp gayet başarılı sayılabilecek, şu anda da GSW asistan koçu olan Mike Brown ile birlikte devam etmişsiniz, o gitmiş yerine Euroleague’de efsane bir şampiyonluk yaşadıktan hemen sonra David Blatt gelmiş, sonrası ise Tyron Lue. Şaka gibi ama değil. Biraz daha fazla komik olsa, yine güldürmezdi. Gayet fazla eleştirilir ve ben de taktik manada gerçekten yetersiz bir koç  olduğunu savunuyorum Lue’nun ama öyle olmasa bile diğer isimlerin yanında esamesi okunmaz ve baş koçluğunun ilk adımı Cavs’de oldu. Ben olsam sadece bunu hazmedemediğim için bile ayrılabilirdim.

 

Bütün bunlar veya belki şu anda akla gelmeyen başka bir sebep gitmek istemesine sebep olmuş olabilir Kyrie Irving’in. Peki diyelim ki Kyrie ayrılacak, nereye gitmeyi diğerlerine tercih edebilir?

 

Kyrie Nereye Gidebilir?

Öncelikle belirtilmesi gereken noktalar var. İlki Kyrie’nin free agent olmaması. Yani şu anda takımı ile sözleşmesi devam ediyor ve başka bir takıma gidebilmesi için tek muhtemel yol takas olması. Burada da ikinci noktaya geliyoruz. Cavs’in ihtiyaçları belli; oyun kurma becerisi yüksek bir gard, çember savunucu bir uzun. Elbette zorlanırsa başka parçalar da çıkabilir ama büyük öncelik burada. Üçüncü noktamız ise şu, Cavs’in elinde pek bir Salary Cap boşluğu yok(normalde izin verilen limit Cavs adına 99.093.000 olsa da bu sene oyuncularına 127.998.668 dolar ödeyecekler), ellerindeki oyuncuların maaşları ile maaş boşluğu dolmuş durumda. Şu anda Kyrie Irving’in gelecek sene için alacağı net rakam 18.868.625 dolar. Ve kontratı gereği eğer Irving takas edilirse maaşı %15 artacak, bu da şu demek. Hem takasın karşı tarafı olan takımı 21.698.918,75 dolarlık bir kontrata ikna etmek zorundalar hem de takasla alınacak oyuncu veya oyuncuların toplam kontrat ödemesi maksimum 18.868.625 dolar olacak. Bunları sağlayamayacak takımlar yine ihtimal dahilinde az da olsa ama çok düşük ihtimaller, o sebeple tüm bunları sağlayabilecek takımlara odaklanmak gerekir. Ki elbette Irving’in rolünün daha büyük olacağı takımlara bakacağız.

 

 

-San Antonio Spurs: Adrien Wojnarowski’nin haberine göre San Antonio Kyrie’nin Cavs’e önerdiği listenin en başında yer almakta. Spurs 2000’lerin büyük kısmını Tony Parker’ın deliciliği ile geçirdi ancak artık ne yazık ki Parker o deliciliğin yakınıında bile değil. Aynı sistemi oynamak istiyorlarsa Kyrie aradıkları seçenek olabilir. Buradaki sorun ise SAS’ın Kyrie karşılığında verecek eşdeğer bir şeye sahip olmaması. Kawhi Kyrie’den daha değerli, geriye kalanlar ise çok değersiz. Draft desek, SAS senelerdir pek de yukarı sıralardan draft almıyor, kısa vadede de alacak gibi değiller. Yani Kyrie ve SAS için mantıklı bir opsiyon gibi gözükse de mümkünlüğü sorgulanabilir. Zaten kim Pop’un takımında oynamayı istemez ki?

 

 

-Minnesota Timberwolves: T-wolves bu seneki free agent’ın en hareketli ve en ses getiren takımlarındandı. Kağıt üzerinde gerçekten çok üstlere çıkabilecek bir takım kurdular. Bu noktada bir de Kyrie takası pastanın üzerine çilek olurdu aslında ancak her ne kadar Minnesota değerli ve Kyrie’yi dengeleyebilecek parçalara sahip olsa da oluşturdukları bütünü bozmayı isterler mi, o nokta biraz sıkıntılı. Yine de bir ihtimal olarak kenarda durabilir.

 

 

-New York Knicks: Hafta başında birlikte çalıştıkları görülen Kyrie ve Melo bu ihtimali güçlendirse de bu takımın Cavs’e önerebileceği iki isim var; Melo ve Kristaps “The Unicorn” Porzingis. Eğer Irving, Melo ile oynamak için gidecekse takaslanacak kişi Porzingis demektir, ki Cavs adına daha makul bir hamle olur Melo’ya kıyasla ancak Porzingis’i göndermek isteyen son kişiye ne olduğunu merak edenler dönüp Phil Jackson’a bakabilir. Pek tutarlı olmasa da böyle de bir ihtimalin varlığı konuşuluyor.

 

 

-Miami Heat: Heat bu takas için devreye girdiğinde beni epey şaşırttı açıkçası ama teklif fena değil, Kyrie Irving’e karşılık Dragic ve Tyler Johnson. Dragic ligin en iyi delicilerinden ve Kyrie’den daha iyi oyun kuran bir gard. T.Johnson ise dış şut tehdidi oluşturan oturaklı bir yedek gard. İki tarafında yararlanabileceği bir takas olabilir bu aslında. Burada ise sıkıntı Dragic’in 17.000.450, T.Johnson’ın ise 5.881.260 dolarlık kontratlara sahip olması. Johnson takas olursa bu miktar %15 artacak ve 6.763.449 dolar halini alacak ve bir sonraki sezon bu rakam birdenbire 21.687.579,75 dolara fırlayacak(Johnson’ın Miami’deki sözleşmesinden ötürü). Yani başta belirtilen rakamlar aşılacak. Yetmez gibi Dragic, Irving’e oranla çok yaşlı ve sene sonunda kontratındaki oyuncu opsiyonu senesine geçecek yani isterse serbest oyuncu haline gelecek. Yani bu ihtimal diğerlerinden görünüş olarak daha makul olsa da parasal yönü sıkıntılı. Ek olarak Pat Riley’nin Cavs yönetimi ile pek iyi geçinememesinin de takasın önünde bir engel olabilmesi mümkün.

 

-Los Angeles Clippers: Aslında Irving adına çok makul bir opsiyon olabilir bu adres. Zira takım hem C.Paul’ü hem de J.Crawford’ı kaybetti. Yerlerine Avrupa efsanesi Teodosic ve P.Beverley gelse de daha iyisine ihtiyaçları olacaktır. Bu noktada bu ikiliden birinin yanına DeAndre Jordan’ı vererek Tristan Thompson ve Irving’i alabilmek gibi bir yol izleyebilirler. Bu hem parasal olarak yakın ama Cavs’i biraz daha mutlu edecek bir çözüm oluşturur hem Clippers’ın uzun süre birbirinin yoluna çıkan ikilisinden Jordan’ı ayırarak Griffin’e yer açmasını sağlar hem Cavs’e çember savunucusu verir hem Clippers’ın en az geçen seneki kadar kuvvetli bir gard rotasyonu elde etmesine yardımcı olur. Kâğıt üzerinde en makul olan takaslardan birisi bu olabilir.

 
 

-Chicago Bulls: Butler’ı takaslayıp sonrasında gard rotasyonunu (Rajon Rondo dahil olmak üzere) neredeyse tamamen boşaltan Bulls için iyi bir gard bulmak önemli. Ancak karşılığında verebilecekleri en önemli parçaların çok yüksek kontratlı bir D.Wade veyahut da sakatlıktan dönen bir Zach Lavine olması onların elini daraltıyor.

 

 

-Utah Jazz: Daha free agent başlarında G.Hill için sign-and-trade uygulanacağı ve Irving’in Jazz yolunu tutacağı konuşulmuştu. Ancak bu gerçekleşmedi. Hayward’ı kaybeden Jazz takımının bir skorere ihtiyacı olduğu malum. Ancak hem Kyrie’yi direkt karşılayabilecek bir parçaya sahip değiller hem de gard rotasyonları epeyce dolu. Bu takas bence çok fazla mümkün değil.

 

 

-Boston Celtics: I.Thomas. Özet geçeyim dedim. Bu takasın gerçekleşmesinin en makul yolu Thomas’a karşılık Irving olacaktır ancak en büyük engel şu; Thomas’ın kontratı 6.261.395 dolar değerinde, yani Kyrie’ye göre neredeyse 12 milyon dolar daha düşük ve Celtics, Hayward ile imzalamak için bile takımdan oyuncu göndermek zorunda kalmıştı, salary cap’leri buna izin vermeyecek gibi gözüküyor. Lakin aynı şekilde bu değişiklik Cavs’in maaş boşluğundaki boğukluğa çok iyi gelebilir.

 
 

-Phoenix Suns: Diğer ekiplere oranla Kyrie’ye başarı yönünden verebileceği az şey olsa da hem istediği rolü ve parayı verebilecek olmasından hem de Cavs’e sunabilecekleri E.Bledsoe+bir oyuncu daha+draft pick’i paketiyle birlikte bu listeye en son katılan takım oldu Suns. Eğer Kyrie ikna olursa Cavs’i de ikna etmeleri mümkün ayrıca. Bledsoe’nun kontratının 14.500.000 dolarda olması ise bu takası mümkün kılan bir diğer etmen. Gardların LeBron James’i denebilecek bir fizikte olan oyuncu aynı zamanda hiç fena olmayan bir oyun kuruş yeteneğine sahip. Diğer takımlara göre cazibesi az olsa da Suns da kendisini göstermeye çalışıyor bu yarışta. Tabii bir türlü yeniden yapılanamayan takım için draft pick’inden vazgeçerek oyuncu almak ne derece mantıklı, işte burası tartışmaya açık.

 

Bu takımlarda finansal durumlar oyuncuların isteğine bağlı olarak maaşta düşüş yoluyla çözülebiliyor ancak Kyrie veya karşılığında gelecek oyuncu bunu ne kadar ister bunu önceden bilmenin imkanı yok, bütün halde oyuncunun takımda oynama isteği ile ilişkili. Ki aynı şekilde Kyrie eğer takımdan ayrılırsa gelecek sene alabileceği bir süper kontrattan vazgeçmiş olacak. Bu kontrat oyuncuların takım maaş boşluğunun %35’i kadar maaş alabilmelerini sağlıyor. Bu yöndeki kurallar ise oyuncunun çaylak sezonundan beri aynı takımda olması ve geçtiğimiz sene içerisinde veya önceki üç sezonun ikisinde All-NBA takımlarından birine seçilmesi ya da geride bırakılan 3 sezondan herhangi en az birinde MVP yahut da yılın savunmacısı seçilmiş olması gerekiyor.

 

Ve unutulmamalı ki bu takas 3 veya 4 takım arasında da gerçekleşebilir, ki bu ihtimal kolay kolay değerlendirmeye alınıp analizi çıkartılabilecek bir ihtimal değil, zira olasılık havuzu çok büyük. Ve bu tür takaslar her tarafı memnun etmek çok zor olduğundan nadiren gerçekleşir, hele de bu denli büyük oyuncular işin içerisinde ise.

 

Bütün bunların yanında Cavs’in olası bir Kyrie takasından ne alacağı çok önemli, çünkü eğer olduklarından daha ileriye gidemezlerse veyahut da gerilerseler o zaman Cleveland her an LeBron James’i de kaybedebilir.

 

Sonuç olarak biraz zor bir takas olacaktır eğer gerçekleşirse Kyrie’nin takası lakin oyuncu eğer söylendiği kadar huzursuz ise bazen düşük ederiyle göndermek takımda tutmaktan da daha faydalıdır oyuncuyu bu durumda. Görünen o ki bu konu bir süre daha gündemi meşgul edecek.Furkan Sarıca on EmailFurkan Sarıca on FacebookFurkan Sarıca on InstagramFurkan Sarıca on Twitter
Furkan Sarıca
Genç bir basketbolsever, aklına gelenleri yazar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir