NBA Günlükleri

Rekabet mi Düşmanlık mı? LeBron James-Warriors Çekişmesi

NBA tarihinde birçok ‘süper takım’a şahit olduk. Kimisine göre şampiyonluk için bir araya gelmek rekabetten kaçmak, kimisine göre ise oyuncuların şampiyon olabilmek için böyle bir oluşum içerisine girmesi son derece doğaldı.

Bu akım, LeBron James’in Cleveland’tan ilk ayrılışı ile başladı diyebiliriz. LeBron kendi deyimi ile yeteneklerini Miami’ye taşımaya karar verdi. Hali hazırda Miami’de Dwyane Wade vardı. Üstelik Toronto Raptors’ın süper yıldızı Chris Bosh da LeBron ile beraber Miami ile anlaşmıştı.

LeBron bu yapıda 2 şampiyonluk kazandı ve tekrar Cleveland’a dönmeye karar verdi. Cavs’in kadrosunda yine bir yıldız Kyrie Irving vardı. Ve yine LeBron yalnız gelmiyordu. Minnesota’nın etkili uzunu Kevin Love da Cleveland’a katılacaktı.

Diğer tarafta ise tamamen draftlarda kendi seçimleri ile olgunlaşan, koç Steve Kerr’in katkıları ile büyüyen Golden State Warriors vardı.

Takımın temelini, 2009 draftında 7.sıradan seçtikleri Steph Curry, 2012 draftında 2.turdan seçtikleri Draymond Green, 2011 draftında 11.sıradan seçtikleri Klay Thompson oluşturuyordu. Bu kadro NBA normal sezonda 73 galibiyet alarak kırılması zor görünen bir rekora imza attı. Geçtiğimiz sezonun başında ise belki de NBA tarihinin en etkili skoreri olan Kevin Durant’i kadroya kattılar.

İşte bu 2 yapı son 3 NBA finalinde karşı karşıya geldi. Bunların 2’sini Warriors, 1 tanesini ise Cavs kazandı. Cleveland’ın kazandığı şampiyonluk NBA tarihine geçti. Cavs, 3-1 geriden gelerek bunu başaran ilk takım oldu.

Cavs ve Warriors’ın bu rekabeti, NBA’de çekişmenin bittiği şeklinde yorumlanmaya başlamıştı. Konu ile ilgili açıklamalar yapan NBA başkanı Adam Silver ‘Rekabetin bittiği görüşüne katılmıyorum. Bence diğer takımlar da bu 2 takımı örnek almalılar’ şeklinde konuşmuştu.

Peki, bu durum sadece rekabet mi? Yoksa 2 takım arasında ister istemez oluşan bir düşmanlık var mı?

Bu sorunun cevabını, 2 takım oyuncularının sosyal medyaya yansıyan bazı hareketleri ile bulmaya çalışalım.

Cleveland’ın 3-1 geriden gelerek kazandığı şampiyonluk sonrası LeBron James, sosyal medya hesabından, üzerinde Steph Cury yazan bir mezar taşı resmi paylaşmıştı. Daha sonra ise Cleveland’ın beyzbol takımı Cleveland Indians, final serisinde 3-1 önde iken seriyi 4-3 kaybetti. Tabi Warriors cephesinden hemen LeBron James’in paylaşımına cevaplar gelmeye başladı.

Bu tartışma LeBron James’in ‘Ben hiç süper takımda oynamadım’ açıklaması ile tekrar alev aldı. Bu sezonki şampiyonluk kutlamaları esnasında Warriors’ın sivri dilli oyuncusu Draymond Green LeBron’un bu sözlerini diline doladı. LeBron ise yine sosyal medya hesabından Green’e cevabını verdi. ‘En mutlu gününüzde bile adımı ağzınızdan düşürmüyorsunuz.’dedi

Ve en son örnekler..

LeBron James kaybedilen şampiyonluk sonrası kişisel idman esnasında çektiği videoyu yayınladı. 2 gün önce, Cleveland yönetiminin bir türlü ulaşamadığı Kyrie Irving’in de yer aldığı Harrison Barnes’ın düğünüden paylaşılan bir video gündeme oturdu. Warrirors’ın yıldızı Steph Curry, LeBron’un o videodaki hareketlerini taklit ediyordu. Ve bu taklitlere en çok gülen, şu sıralar aralarında ne olduğu anlaşılamayan, Kyrie Irving’ti.

Belki de bu rekabetin ve oyuncuların bu davranışlarının taraftarlar arasında nasıl bir etki bıraktığını gösteren son bir örnek daha var.

Bu yaz LeBron James, oğlunun da yer aldığı takıma koçluk yapıyor. Dün gece bu takım maçı kaybetti ve taraftarlar hep bir ağızdan Warriors diye bağırmaya başladı. Bu maçın çocuklar arasında oynanan bir maç olduğunu düşünürsek Warriors-LeBron James arasındaki bu durumun sadece rekabetle sınırlı olmadığını söyleyebiliriz.

Bakalım ilerleyen dönemlerde, bu duruma net tanı koyabileceğimiz örnekler ile karşılaşacak mıyız?Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir