NBA Günlükleri

Sokabilecekse atsın!

Howard Beck ve Jordan Brenner’ın sunduğu  “The Full 48” isimli podcast’e konuk olan Mike D’Antoni, soruları cevapladı.

Öncelik elbette Chris Paul konusuydu. Ancak D’Antoni, Chris Paul ile henüz sadece birkaç kez görüşme imkânı bulabildiğini belirtti. Bunun sebebi ise yaz ligi dolayısı ile Mike D’Antoni’nin Las Vegas’ta olması.

Devamında konu Chris Paul ile birlikte James Harden’a geldi. İkilinin birbirini tamamlayacağını düşünen koç, Harden’ın geçen sene takım tarafından çok büyük bir yükün altına sokulduğunu, sene boyunca çok uğraştığını ve playoff’larda artık pilinin tükendiğini söyledi. Bu noktada onun yükünü azaltmak için Chris Paul’ü kullanacaklarını da bir kez daha dile döktü. Tam da bu esnada Chris Paul’ün daha ziyade orta mesafe şutları tercih etmesi ve Houston Rockets’ın en az kullandığı şut türünün bu olduğu üzerine gelen soruya D’Antoni: “Eğer sokabilecekse atsın, bununla hiçbir problemim olmaz. İşimiz en iyisini yapmak ve eğer Paul o şutları sokacaksa buna kimse itiraz etmeyecektir. Kaldı ki biz bolca pick&roll oynuyoruz ve Paul orta mesafe şutlarını genelde pick&roll üzerinden buluyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.
Takımının uzun rotasyonu hakkında gelen sorulara ise; “Capella’nın gelişeceğini geçen sene bu dönemlerde yine size söylemiştim. O çok yetenekli bir oyuncu. Yedekten gelip sürelerini gittikçe artırdı. Artık 30 dakikaları görmesini bekliyorum. Çok iyi yerlere gelebileceğini biliyorum. Bir de Nene var ama artık ondan beklentimiz kenardan katkı sağlaması tabii ki de. Uzun rotasyonumuzun sıkıntılı olduğunu düşünmüyorum.” şeklinde cevap veren koç, Carmelo Anthony hakkında sorulan sorulara ise nispeten kaçamak cevaplar vererek o noktada konuşmaktan kaçındı.

Koçluk kariyeri boyunca zor oyuncular ile birlikte çalıştığı ve bu konuda ne düşündüğü sorulduğunda koç: “Bunu sormanız iyi oldu. Evet, bazen zor karakterdeki oyuncularla da çalıştım. Genel olarak iyi idare ettiğim söylenir. Bense bilmiyorum. Bunun bir formülünün olup olmadığı da soruluyor ama yok. Zaten bu yüzden koçlar gelir, koçlar gider; oyuncular gelir, oyuncular gider. O anki anlaşmanıza bağlıdır her şey ama bunu sağlamanın net bir yöntemi yok, kısmet işi bence.” İfadelerini kullandı.

Rotasyonunun darlığı hakkında gelen soruları ise D’Antoni; “Evet bazen dar rotasyon ile oynamayı seviyorum. Elimde olsa sadece 5 kişiyle oynarım(gülüyor). Şakası bir yana geçtiğimiz sene rotasyonumu çok dar tuttuğum konusuna katılmıyorum. Sene boyunca her maç 10 kişiyi kullanarak oynadım. Evet, playoff’ta biraz bu sayı düştü ama bu her takımda görülen, normal bir durum. Üstüne formsuzluk veya sakatlık gibi faktörler işin içine girince cidden küçük bir kadroyla oynadım ve bu pek de sağlıklı olmadı. Bu sene yine en az 10 kişilik bir kadro ile maçlara çıkacağız ve geçtiğimiz seneye oranla daha fazla oyuncuyu playoff’ta sahada görmek istiyorum.” şeklinde cevapladı.

Mike D’Antoni zamanında Phoenix Suns’ın başında iken kurgulayıp oynattığı “7 seconds or less” yani “7 saniye veya daha azı” sistemi ile ünlenmişti. Bu sistem şu anki basketbol anlayışının temeli olan “pace & space” yani “tempo ve boşluk” sisteminin de ilk adımları olarak kabul edilir. Sistem her hücumun 7 saniye veya daha kısa sürede oynanmasını öngörür. D’Antoni’nin bu sistemine atıfta bulunan program sunucuları Howard Beck ve Jordan Brenner, “7 seconds or less” isminde bir de soru-cevap bölümü hazırlayıp D’Antoni’nin sorulan sorulara en fazla 7 saniyede cevap vermesini istedi. İşte o sorular ve cevapları:
 

 • Golden State Warriors’ı nasıl durdurabilirsiniz?
 • Durduramazsınız!
 • 25 yaşında veya daha genç olan oyunculardan en iyisi sizce kim?
 • Antetokounmpo
 • Vay be! Genelde herkes Giannis diyerek soyadından kaçınırlar, epey cesurca oldu bu.
 • Koçluk yaptığınız en iyi oyuncu kimdi?
 • Buna cevap vermeyeceğim, herhangi bir tartışma başlatmak istemem.
 • Koçluk yaptığınız en komik oyuncu kimdi?
 • Sanırsam bunu cevaplamak zor olacak ama Corey Brewer demeliyim. Soyunma odasında sürekli diğer oyuncularla uğraşırdı. Nene’ye lakaplar takıp şarkılar söylüyordu. Hatta bir keresinde şöyle bir şey oldu: Maç içerisinde bomboş bir turnikeyi kaçırdı ve maç sonu soyunma odasında orada neler olduğunu sorduğumda “Topu aldım, hızlandım ve potaya doğru yüklendim. Tek engelim artık savunmacıydı. Onu da geçtim. Ve artık benim için aşılacak hiçbir engel kalmamıştı, ben de boşverdim ve turnikeyi kaçırdım” dedi. O gerçekten büyük bir neşe kaynağı.
 • Koçluğunu yaptığınız oyuncular içerisinde sizce en iyi koç olacak olan kimdir?
 • Steve Nash. Bunu ister mi bilmiyorum ama o müthiş bir deha ve harika bir koç olacağından şüphem yok.

 • En sevdiğiniz deplasman şehri hangisi?
 • San Francisco
 • Peki deplasmana gittiğinizde favori restoranınınz?
 • Bu liste çok uzun. Vay canına, fark etmemiştim, epey yer varmış. Hiç uğraşmayalım bence ben restoranların hemen hepsini seviyorum.
 • Bunun basketbolla alakası yok ama geçtiğimiz günlerde NBA’in bir ödül gecesi vardı ve şovu Drake sundu. Sorumuz şu: Drake’in ilk adı nedir?
 • Hmmm… Açıkçası hiç ama hiçbir fikrim yok.
 • Bizim de yoktu ve araştırdık, ismi Aubrey; Aubrey Drake Graham
 • Peki, son soru, bir zamanlar bıyık bırakıyordunuz. Hiç bıyığınızı özlüyor musunuz?
 • Hayır, ama o siz dostlarımı çok özlüyor(gülüyor). Açıkçası hayır. Gençleşmeye ihtiyacım vardı çünkü bilirsiniz, vücudumdaki diğer her şey yaşlanıyor. Ben de bıyığımı keserek daha genç görünmek istedim.

 

Bu soru cevap bölümü ile birlikte biten yarım saatlik D’Antoni kısmı dinleyenler için oldukça keyifli geçti. Mike D’Antoni hem neşesi ile programa renk kattı hem de birçok taraftarın aklına gelebilecek sorulardan birkaçını yanıtladı.Furkan Sarıca on EmailFurkan Sarıca on FacebookFurkan Sarıca on InstagramFurkan Sarıca on Twitter
Furkan Sarıca
Genç bir basketbolsever, aklına gelenleri yazar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir