NBA Günlükleri

A milli takım EuroBasket 2017 değerlendirmesi

Bildiğiniz gibi ülkemizde düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası başlıyor ve bende naçizane milli takımımız hakkında bir iki kelam etmek istedim.

TAKIM KADROMUZ

Bobby Dixon-Kenan Sipahi-Doğuş Balbay

Sinan Güler-Furkan Korkmaz-Melih Mahmutoğlu

Cedi Osman-Göksenin Köksal-Erkan Veyseloğlu

Barış Hersek

Semih Erden-Furkan Aldemir-Sertaç Şanlı

Öncelikle konuya milli takımdan çıkarılacak 1 oyuncu ile başlamak istiyorum. Koç Ufuk Sarıca, Bobby Dixon’un sakatlığına göre son güne kadar bekleyip öyle karar vereceğimizi açıkladı.

Benim tahminlerime göre koç kadrodan(Eğer Bobby oynayabilecek durumdaysa) Göksenin Köksal, Doğuş Balbay veya Barış Hersek’i çıkartacaktır. En büyük adayda Göksenin Köksal gibi duruyor. Kadroda tek 4 numara olduğu için çok yetersiz olmasına rağmen Barış’ın kadroda kalmasını bekliyorum. Ancak bana kim çıkmalı diye sorarsanız kesinlikle cevabım Barış Hersek olur. Hazırlık maçlarında Barış’sız, yani 4 numarasız oynadığımız her dakikayı Barış ile oynadığımız dakikalardan daha verimli geçtik. Barış’ın bu seviye için çok yetersiz olduğunu düşünüyorum ve belki biraz ağır olacak ama Barış ile oynayacağımıza 4 numarasız oynamayı tercih ederim.

Diğer aday Doğuş Balbay’ın ise kadrodan çıkartılması düşünülmemeli bile. Saha dışında takımın aradağı mentör rolü için çok uygun bir isim olan Doğuş Balbay hücumdaki sıkıntılarına rağmen müthiş atletizmi ile özellikle ribaund problemimizi çözmemize çok yardımcı olacaktır. Zaten çok özel bir savunmacı olan Doğuş ara sıra soktuğu şutları turnuvaya denk getirirse şansımızı yükseltecek bir faktör olabilir.

GRUPTA NELER YAPABİLİRİZ?

GRUBUMUZ:

Belçika-Büyük Britanya-Letonya-Rusya-Sırbistan-Türkiye

 

 

 

Turnuvanın en büyük favorilerinden birisi olan Sırbistan’ın yanı sıra bu turnuvada bir sürprize imza atabilecek Letonya ile birlikte büyük bir sürpriz olmazsa ilk 3’ü alacağız.

Uzun süre sonra ilk kez Teodosic’den yoksun kalacak olan Sırbistan’ın en büyük silahı Fenerbahçe’den NBA’e yükselen genç yıldız Bogdan Bogdanovic olacak. Bogdanovic’in yanı sıra pota altında 2.29’luk dev Boban Marjanovic ile oynayacak Sırbistan grup liderliği için en büyük aday konumunda.

Belki de tarihlerinde ilk kez bu kadar etkili bir kadroyla gelecek Letonya’dan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Sırbistan ve bizimle birlikte liderlik mücadelesi verecek bu takımın kağıt üzerinde gerçekten çok korkutucu bir kadrosu var. Janis Strelnieks, Dairis Bertans, Jannis Timma, Davis Bertans ve NBA’i kasıp kavuran genç adam Kristaps Porzingis’i aynı takımda ve İstanbul’da izleyecek olmak beni gerçekten çok heyecanlandıran detaylardan bir tanesi. Oynadığı 7 hazırlık maçının 5’ini kazanan Letonya takımı gerçekten bizim için büyük bir tehdit olacaklar.

Türkiye’nin durumuna bakacak olursak da çok az bile olsa bir liderlik ihtimalimiz var ancak bu takımdan beklenmesi en doğru hedef grup 3.lüğü olur. Özellikle Letonya’nın Porzingis önderliğinde gelen müthiş kadrosunu ve Sırbistan gibi bir ekolün varlığını düşünürsek fazlasını düşünmek biraz hayal olabilir.

TURNUVADA GENEL ŞANSIMIZ NEDİR?

Bu konuda yorum yapmadan önce şunu söylemek istiyorum; bu turnuvayı 2010 ya da 2001 gibi düşünmeyin. Özellikle salona gidip destekleyecek birisiyseniz kesinlikle gerçekçi olun. Bu turnuva bir geçiş dönemi turnuvası olarak düşünülmeli. Bu kadronun gruptan çıktıktan sonra kazandığı her maç büyük bir başarıdır. En güzel örnek olarak 2006 Dünya Şampiyonası örnek verilebilir.

BU KADRO NELERİ YAPABİLİR?

Öncelikle bu bölümü tamamen Bobby Dixon’un kadroda olacağını düşünerek yazdığımı belirtmek isterim.

Ufak hocanın takımı 12 kişiye kadar çıkan geniş bir rotasyonla oynamasını bekliyorum. Takımın skor liderinin Bobby Dixon olması bekleniyor ama bu takım bir lidere bağlı olmak yerine her gün farklı kahramanlar yaratma potansiyeline sahip bir takım.

Takımın en sorunlu bölgesi gibi görünse de modern basketbolun içinde mevkili basketbol bu kadar kalkmışken Barış Hersek’in 12 kişiye alınsa bile uzun süreler alacağını düşünmüyorum. Maçın büyük çoğunluğunda 4 numaramız Cedi Osman’a emanet olacak ve o da bunun hakkını verebilecek bir isim.

Hazırlık maçlarında özellikle Sinan, Kenan, Cedi ve Furkan Korkmaz’ın çok etkili oynadığını hep birlikte gördük. Yıllardır beklenen patlamayı yapamayan Kenan Sipahi’nin kendini uluslararası piyasaya kanıtlaması içinde bu turnuva çok önemli bir fırsat olacak.

Bu sezon Philadelphia 76ers forması giyen Furkan Korkmaz ise ilk kez A takım seviyesinde büyük sorumluluk alarak oynayacak. İnanılmaz atletizmi ve oyun zekası ile zaten kendini kanıtlayan Furkan’ın skorer yeteneklerini göstermesi bu takım için çok değerli olacak.

Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye geçerek tepki çeken Sinan Güler ise bu turnuvada çok önemli bir rol oynayacak. Hem sezon içinde en çok sorumluluk alan Türk isim olan Sinan hem de takımın kaptanı olarak gençlere ağabeylik yapması gerekecek.

Takımın Ufuk Sarıca ile özdeşleşmiş 3/4 saha presi başarılı uygulaması ise çok kritik bir rol oynayacak. Özellikle Cedi’nin 4 numara oynayacağını düşünürsek çalacağımız top sayısının her maç çift hanelere çıkması gerekecek.

Son toplara gidecek maçlarımız olacağını düşünürsek kesinlikle Bobby Dixon’un kendini buna hazırlaması olur. Çünkü bu takımda maç sonu sorumluluk alacak oyunculardan Cedi ve Furkan çok tecrübesiz, Sinan ise bu konuda pek iyi olmadığını defalarca kanıtladı.

Pivot rotasyonunda günlük performanslarla Semih, Furkan ve Sertaç’dan iyi bir katkı alacağımıza hiç şüphem yok. Semih hazırlık maçlarında kötü görünse de tecrübesi ile turnuvada bu açığını kapatacaktır.

Bu yazıma şu sözlerle veda etmek istiyorum. Kadromuz çok yetersiz olsa bile çok mücadeleci ve birbirine bağlı bir takım var. İstanbul’da böylesine büyük bir turnuva yapılırken imkanı olan herkes gidip bu takıma destek vermeli.

Metehan Çavuş
Kendi çapında basketbolla ilgilinen birisi
Facebook: www.facebook.com/metehancavus67
Twitter: @metehan6734en

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir