NBA Günlükleri

Bu Takasın Kaybedeni Belli.. Cleveland..

Sonunda beklenen oldu ve Kyrie Irving takası nihayete ulaştı.

Dün gece Kyrie Irving Celtics’in yolunu tutarken Zizic, Isaiah Thomas ve Jae Crowder Cleveland’a geldi. Cleveland’ın Brooklyn’in ilk tur draft hakkını da aldığını söyleyelim.

Klasik her takastan sonra bu takasın karlı takımı kim diye tartışılır. Genel kanı Cleveland’ın karlı çıktığı görüşünde. Irving’in yerine onun skor yükünü taşıyabilecek Thomas, savunma adamı olarak Crowder ve bunların üzerine 2018 ilk tur draft hakkı. Büyük ihtimal ilk 3 sıra seçme hakkı olacak bu.

Böyle bakarsanız Cleveland karlı diyebilirsiniz.

Ben farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Bana göre Cleveland Irving karşılığında kimi alırsa alsın zararlı çıkacaktı zaten. Son 3 yılın NBA finalisti olan Cleveland’ın bu 3 yılda tek şampiyonluk kazandığını düşünürsek ve kaybedilen 2 şampiyonluğun nedenlerini göz önüne alarak bu takası değerlendirirsek daha doğru olur.

Şampiyonluk yolunda Cleveland’ın en büyük rakibi kuşkusuz Golden State Warriors. Irving’li kadro ile 3 finalde sadece 1 kez yenebildiğiniz Warriors’ı Irving olmadan nasıl yeneceksiniz? Ben Isaiah Thomas’ın Irving’in skor yükünü çekeceğini sanmıyorum. Söz Thomas’tan açılmışken, yaz başından beri Thomas max.kontrat hak ettiğini bağırıp duruyordu. Danny Ainge’in ona bu kontratı verip vermeyeceği merak konusuydu. Artık bu problem Cleveland’a ait. Evet, Kyrie Irving de savunma yapmıyordu ama Isaiah Thomas’ı koyacağınız ön alan savunmasında rakip guardlar çok rahat Cleveland potasına saldıracaklardır.

Bir diğer konu en büyük yıldızlarınızdan birini yine en büyük rakibinize veriyorsunuz. Bunu da anlamış değilim. Doğu Konferansı’nda Cleveland’ı zorlayabilecek tek takım Boston gibi dururken siz kalkıp bir de Irving’i de al diyorsunuz. Siz ne alıyorsunuz? Kontrat derdinde olan, fizik olarak savunma yapmak istese de yapamayan bir oyuncuyu alıyorsunuz. Bu 2 oyuncuyu göz önünde bulundurursak hangi takım takastan karlı çıkmıştır? Veya hangi takımın kaybı daha fazladır?

Joe Crowder önemli bir oyuncu. Fakat Golden State’i savunma yaparak yeneriz diyorsanız orada bir sıkıntı var çünkü Crowder sadece 1 oyuncuyu tutabilir. Eskisi gibi de atamayacağınıza göre bence Cleveland için şampiyonluk artık bir hayal.

Takasın Cleveland açısından tek mantıklı açıklaması olabilir. O da önümüzdeki yıl LeBron ve Thomas ayrılıp, draft hakkı ile birlikte yeni bir yapılanmaya girmek.

Şunu ekleyelim, Golden State’e tehdit edebilecek tek takas senaryosu Irivng’in Spurs’e gitmesiydi. Çünkü uzun süre Danny Green ve Patty Mills ve bazı draft haklarını içeren takas paketi konuşulmuştu. Yani Spurs Aldridge’ı kaybetmeden Irving’i kadroya kalabilseydi işte o zaman Golden State’i tehdit edebilecek bir yapı oluşabilirdi.

Kısacası bence bu takasla Doğu’daki dengeler tamamen değişti, artık Doğu’nun şampiyonluk adayı her ne kadar kadroda LeBron olsa da Cleveland değil Celtics’tir.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

One Comment

  1. DefendTheLand

    23 Ağustos 2017 at 16:26

    Saçmalamayın lütfen bayım!.. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir