NBA Günlükleri

Her İhanetin Bedeli Vardır: Kaybeden Irving

Takasla ilgili bir şeyler karalamaya karar verdikten sonra, nbagünlükleri.com’u açıp, takasla ilgili yazılan köşelere rastladım. Değerli büyüğüm Volkan Ilgaz Parlayan farklı bir bakış açısı ile bu takasın kaybedeninin Cleveland Cavs olduğunu içeren bir yazı paylaşmıştı. Ben ise bunun tersini çok farklı bir bakış açısı sunmadan savunacağım. Bu ‘’Türk dizisi’’ gibi duran başlık ise, ‘’Brezilya dizisi’’ gibi olaylara sahip olan Kyrie Irving takasına gayet uygun durdu.

Cleveland’ın Warriors’ı eleyememe sebeplerinden en göze çarpanı kadrosunun onların muazzam hücum yeteneklerine uygun olmayışıydı. Kyrie Irving ise, LeBron James’ten sonra takımın en önemli işlerini yapan oyuncuydu. Ancak Kyrie Irving’in derdi asla basketbol oynamak veya basketbolda başarılı olmak olmadı. O oyunun şov kısmını belki de çocukluğundan beri sevdi ve göze hoş gelen oyunu oynamak için çalıştı. Basketbol oynamak isteyen ve şampiyonluk isteyen bir oyuncunun LeBron James’in bulunduğu bir takımdan ayrılmak istemesi onun derdinin bu olmadığını ortaya apaçık bir şekilde koyar. Bu olay Shaq-Kobe olayı gibi değil. Kobe (bugün doğum günü dolayısıyla kendisini analım) dünyaya basketbolu en iyi şekilde oynayarak şampiyon olmak için gelmişti. Bu her halinden, tavrından ve hırsından, 10.000 km öteden belliydi. Irving ‘’dünyanın düz olduğuna’’ inanan bir insan. Belki gerçekten öyle düşünüyordur belki düşünmüyordur bilemeyiz. Bildiğimiz şey onun dikkat çekmeye çalıştığı ve artık gezegenin en iyi oyuncusu kabul edilen adamın arkasında kalmayı kabullenmeyişi. Ben bu mentalitede bulunan bir oyuncunun hiçbir mecrada başarılı olacağına inanmıyorum, özellikle şu anki Celtics gibi gereksiz abartıldığını düşündüğüm bir takımda.

Olayın saha içi boyutlarına gelirsek. Warriors’ı zaten savunmayla durdurma şansı olmayan Cavs, dünyanın en en en kötü savunmacısı Kyrie’den kurtulup, yerine savunma yapması fiziksel olarak çok mümkün olmayan bir oyuncu olan Thomas’ı aldı. Ancak Thomas’ın ilk 5 başlaması zorunlu değil örneğin çünkü Rose gibi bir oyuncu hala belirli yeteneklerde kadroda var. İkiside kötü savunma yapıyor ancak burada ibreyi Thomas yararına döndürecek nokta onun Irving’den daha patlayıcı ve yüreğiyle oynayan bir oyuncu olması. Evet Thomas fiziksel problemlerinden dolayı bu özelliklerini yaşlandıkça yitireceği için kontrat vermesi riskli bir oyuncu olacak ancak biz şu an sadece bu sezon için konuşursak artık takımda kalmak istemeyen Irving yerine alınabilecek en uygun oyuncu Thomas…

Takasta elde edilen bir diğer parça Jae Crowder, benim bu takasta gelmesine çok şaşırdığım ve Cavs’in gayet işine yarayacağını düşündüğüm bir oyuncu. J.R Smtih – Kyle Korver – Iman Shumpert gibi finallerde ve playofflarda istediğini alamadığı oyuncuların yerine önemli katkılar verebilecek, savunması üst düzey güvenebileceğiniz bir rol oyuncusu almak gayet önemli bir hamle oldu.

Takasın bir diğer parçası Ante Zizic, genç bir oyuncu ve çaylak olması nedeniyle en çok soru işareti barındıran parça olabilir. Boyalı alan savunmasında sıkıntı yaşayan Cavs’e ilaç gibi gelebilir ancak kısa bir zamanda bu gelişimi göstermesi zor gözüküyor. Eğer süre alırsa gelişimi izlemeye değer olacaktır.

Zizic gibi geleceğe yapılan bir hamle olan diğer bir takas parçası 2018 Brookly draft hakkı. Eğer sene sonu LeBron ve Thomas gidecekse, Cavs’in elinde artık gelecek için büyük bir genç oyuncu olmuş olacak zira Nets’in draft hakkı ilk 3 dışında olmayacaktır (D’Angelo Russell MVP olmazsa)

PG: Kyrie Irving
SG: Gordon Hayward
SF: Jaylen Brown
PF: Marcus Morris
C: Al Horford

Yukarıda gördüğümüz kadro ise çok beğenilen Boston Celtics’in bu sezon sahaya çıkması beklenen muhtemel ilk 5’i. İlk 5’inden geçen sezon oynayan çok önemli oyuncuları kaybeden Celtics’in Kyrie gibi sahaya plaj terlikleriyle çıkma imkanı olsa çıkacak, Al Horford gibi ribaund özürlüsü bir takımla neler yapacağı çok büyük merak konusu olsada, LeBron James’in en kötü ihtimalle 4-2 eleyeceği 2017 Ağustos ayından belli diyorum ben.

Çok net olarak takasın kazananı, gitmek isteyen bir Irivng’in yerine daha çok basketbol oynamayı isteyen bir oyuncuyu getirdiği, güzel bir rol oyuncusu getirdiği ve geleceğe dair 2 hamle yaptığı için bence Cleveland Cavaliers olmuştur.
Takasın kaybedeni ise Boston Celtics’ten çok Kyrie Irving oldu. LeBron Cavs’e gelmeden Kyrie’nin takımı taşıyamadığı ortadaydı, Celtics’te yine ona göz kulak olacak bir LeBron olmayacak ve oyunu mevcut kadroda kendisi kurmak durumunda kalacak. Irving’in oyun kuramayı beceremeyeceği bir takımın artı yönleri elbette var. Morris’in getireceği sertlik ve Irving’in Hayward’da olmayan deliciliği takıma kazandırmış olması gibi. Ancak tüm artıları ve eksileri toplayınca ekside kalan taraf Kyrie, artıda kalan ise NBA’in kralı LeBron oluyor gibi duruyor…

Onur Can Özyurt on EmailOnur Can Özyurt on Twitter
Onur Can Özyurt

2 Comments

  1. DefendTheLand

    23 Ağustos 2017 at 19:29

    Yorum budur…

  2. Mustafa Yetgin

    25 Ağustos 2017 at 01:04

    Fazla derecede şişirme ve taraflı yazmışsın cocuktan farkın yok kardeşim lebron’u çok sevdiğin belli ama irving de bu kadar gömülecek bir oyuncu değil kusura bakma ama bu siteye tarafsız yorum okumak için geliyoruz LeBron aşkını kendine saklasan daha iyi olur sanki

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir