NBA Günlükleri

Kazanan Doğu Konferansı

Geçen sene Doğu Konferansı’nı ilk 2 sırada bitiren Celtics ve Cavs arasında büyük bir takas gerçekleşti. Takasta Irving, Celtics yolunu tuttu. Cavs ise I. Thomas, Jae Crowder, Ante Zizic ve Korumasız 2018 Brooklyn Nets 1. tur pick’ini elde etmişti.
Doğu Konferansı’nı, Batı Konferansı ile karşılaştırınca Doğu’nun bir hayli zayıf kaldığını biliyoruz. Bu iki takımın yıldızlarının da içerdiği bir takasta en azından Konferans içi bir takas olması Doğu’nun iyiliğine oldu. Çünkü; bu takasın gerçekleşme sebebi hepimizin bildiği gibi Kyrie Irving’in LeBron James’in gölgesinden kurtulmak isteyip takımdan takasını istemesiydi. Hatta Cleveland yöneticilerinin telefonlarına cevap vermediği dönem dahi olmuştu. Son söylenenlere göre ise Irving takım yöneticilerine takasını gerçekleştirmedikleri sürece takımla antrenmana çıkmayacağını bildirmiş. Bunun üzerine Cleveland GM’i Irving için birçok takas kovaladı ve şuana kadar da aldıkları en iyi teklif Boston Celtics’tendi. Celtics’in ilk yaptığı teklif Thomas + Crowder + Zizic’ti fakat Cleveland Cavaliers bu sene 3. sıradan draft olan Jayson Tatum’ı da isteyince görüşme tıkandı fakat son olarak Danny Ainge 4 yıldır sakladığı 2018 Brooklyn pick’inden vazgeçti ve anlaşmaya onu da dahil etti böylece takas gerçekleşmiş oldu. Bununla birlikte takımlarının yıldızı olan Irving ve Thomas yer değiştirip Doğu Konferansı’nda rekabet etmeye devam edecekler.

Peki bu takasın bu sene ve gelecek yıllarda bu 2 takıma etkisi ne yönde olacak ?

CLEVELAND CAVALİERS: 2017-2018 Sezonu ve Geleceği

Irving bu yaz takasını istemese Cavaliers muhtemelen Irving’i kontratı bitene kadar takaslamaya hiç yanaşmayacaktı. İlk olarak Cavs, Irving için Phoenix Suns’ın kapısını çaldı. Bledsoe’nun yanında bu yıl ki draft’ın 4 numarası Josh Jackson’ı da almaya çalışınca takas görüşmeleri tıkandı ve Suns, J. Jackson’ı takasa dahil etmedi. Sonrasında Knicks ile görüşen Cavs, Porzingis’in kesinlikle takaslanmayacağını öğrendi ve bu takasta başlamadan bitmiş oldu. Irving Spurs’e gitmek istediğini söylemişti fakat Spurs’ün de Cavs’a verecek bir şeyi olmayınca o ihtimalde gitmiş oldu ve sonuç olarak Celtics’e takası gerçekleşti. Bu sezon için Cavaliers, Irving’i kaybetmesine rağmen o bölgeye kariyerinin zirvesinde olan geçen sezonun MVP yarışının 5. sırasında ve sayı liderliğinde de 3. sırayı alan I. Thomas’ı kadrosuna kattı. Bir diğer aldıkları isim ise Jae Crowder’dı. O da kariyerini Boston Celtics’le birlikte çok büyük bir noktaya taşıdı ve şuan da ligdeki en iyi kontrata sahip olan oyuncuların belki de başında geliyor. ( 3 yıl – $6.796.117 ) Cavaliers’a bench’ten getireceği savunma enerjisiyle takımının Andre Igoudala’sı olabilir. Bu da son 2 sezondur Cleveland’ın en büyük sorunuydu ve bu sorun Jae Crowder’la bir nebzede olsun azalacaktır. Ante Zizic ise geçen seneyi Darüşşafaka’da tamamladı ve bu yaz Summer League’de Boston Celtics’le maçlara çıkmıştı. Henüz resmi bir NBA maçı olmayan Zizic, Tristan Thompson’ın yedeği olacaktır ve henüz onu NBA arenasında görmeden olumlu veya olumsuz bir yorum yapmak pekte doğru olmaz.

En önemlisi de Cavaliers takas görüşmelerinin sonunda Boston’ın gözü gibi baktığı Brooklyn Nets pick’ini Celtics’ten çaldı ve gelecekte kulübün üst seviyelerde var olması için bu hamle çok önemliydi. Brooklyn aşırı bir sürpriz yapmadığı sürece yine 1. sıranın en büyük adayı olacaktır ve Cavaliers’a 1. sırayı getirecektir.

2017-18 sezonu için Cleveland Cavaliers pekte bir şey kaybetmedi ve yine Doğu’da Final’e çıkacak takım olmak için en büyük aday fakat LeBron ve Thomas’ın sözleşmeleri seneye bitiyor ve iki oyuncu da Maximum kontrat alacaklar. LeBron James gitmeye kesin karar verirse onun için yapacak pek bir şey yok zaten ama Thomas, Cavaliers’ın teklifini kabul edecek mi yoksa başka bir takımla mı maximum sözleşme imzalayacak onu seneye göreceğiz. 2018 pick’i ise Cleveland şehri için LeBron James sonrası zamana bir umut ışığı olabilir fakat Draft her zaman bir kumardır. Gelecek neler gösterir bilemeyiz.

Cleveland Cavaliers sakatlık olmazsa bu senede Final’ini oynar ve sonrasında LeBron James’in kararına göre takımın geleceği netleşir.

BOSTON CELTİCS: 2017-2018 Sezonu ve Geleceği

Boston’ın, Irving’i alması ise takımın geleceği için önemli sinyaller verdi. Celtics, Nets ile yapmış olduğu anlaşmada Pierce, Garnett ve Jason Terry’i Nets’e vererek karşılığında Nets’in 2014,2016,2017 (Kendi takasıyla değiştirme hakkı),2018 1. tur korumasız draft haklarını almıştı. Bu picklerle Celtics 2014’de James Young’ı, 2016’da Jaylen Brown’u ve 2017’de ise Jason Tatum’ı Draft etmişti. James Young’a birçok şans verilmesine karşın bunu iyi kullanamayıp en sonunda bu yaz takımdan gönderildi. Jaylen Brown ise geçen sene çaylak yılındaydı ve atletizmiyle takıma heyecan katmıştı. Tatum ise bu sene draft edildi ve ondan beklenti çok yüksek.

Ainge 2018 Draft’ını kullanmayıp takaslayarak ise artık bu kadar genç yeter onlara öncü olacak birisini alalım dedi.

Öncelikle Celtics, Thomas’ın gidişiyle geleceğine yön vermiş oldu. Thomas bu sene kontratının son senesindeydi ve gelecek yıl maximum almak istediğini belirtmişti. Thomas’a maximum vermek Celtics’in Cap’te elini sıkıştıracaktı. Thomas’ı verip bu sorunu ortadan kaldırarak üstüne bir de bir başka yıldız Irving’i almış oldu. Irving’in sözleşmesi ise 3 yıllık $18,868,626 değerinde ve son yılında oyuncu opsiyonu bulunuyor. Şu an NBA’deki para piyasasını düşününce Irving bedavaya oynuyor diyebiliriz ve üstelik henüz 25 yaşında ve çok genç. Celtics’in Irving’i kadroya dahil etmesinin bir başka nedeni ise Kyrie Irving’in Boston Celtics’le yeniden sözleşme imzalamaya istekli olduğu. Danny Ainge’in bu takası yapmaktaki en büyük ana sebebi buymuş.

Celtics’in bu takasla bir şey kaybettiğini söyleyemeyiz yalnızca Jae Crowder gibi savaşcı bir oyuncu kaybetti ama Crowder’ın da bölgesini düşününce Celtics’te o bölgede oynayacak oyuncu listesinde Jaylen Brown ve Jayson Tatum bulunuyor. Crowder’ın takas olması ise bu genç potansiyelli oyuncuların daha çok maça çıkıp tecrübe kazanması anlamını ifade ediyor. Bunun meyvelerini de Celtics daha rekabetçi olduğu yıllarda görecektir.

17-18 sezonu için Celtics bir şey kaybetmedi hatta gelecek için yararına oldu. Takımın temel parçaları kadroya dahil edildi ve hem bu yıl hem de yıllar ilerledikçe daha rekabetçi bir takım haline bürüneceklerdir.

Şu bir gerçek Cleveland’daki sezon açılışı ( Boston’a karşı ) ve Paul Pierce’ın 11 Şubat’ta formasının emekliye ayrılacağı tarihteki maç ( Cavs – Celtics ) harika bir atmosfer ve mücadele içerisinde gerçekleşecek.Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir