NBA Günlükleri

NBA 5 on 5

NBA Günlükleri Genel Yayın Yönetmeni Mutlu Nazlı ekibine sordu;

1- Bu sezon Doğu konferansında beklentileri karşılayamayacak takım hangisi olur?

Anıl Vatansever: Doğu konferansında çıkış yapması beklenen herkese yüksek beklentiler vaad eden tek bir takım var Philadelphia 76ers. Ama 76ers’ın yıllardır uğraştığı bir sorun var SAKATLIK. Joel Embiid geçen sezon kısıtlı sürelerde oynamasına rağmen ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösterdi Ama sonra sakatlandı, geçen seneki draft’ın 1 numarası Ben Simmons sakatlığından dolayı geçen sezon hiç şans bulamadı bu sezon çaylak sezonu olacak ve Markelle Fultz takımın yeni çaylağı uyum sağlayıp sağlayamayacağı merak konusu, Philadelphia takımı sağlıklı kalsa bile tecrübe eksikliğinden dolayı beklentileri karşılayamayacaklardır.

Volkan Parlayan: Doğu’da beklentileri karşılayamayacak takım Toronto Raptors olacaktır. Yaz başında takımın skorer ismi Kyle Lowry yeni kontrat için baya bir gezdi. Sonra geri geldi. Fakat esas konu geçtiğimiz sezon Toronto’nun altında kalan takımların yeni sezonda Toronto’dan daha iyi duruma gelmeleri.

Murat Can Belli: Indiana Pacers olur diye tahmin ediyorum. Paul George gibi önemli bir yıldız ismi kaybettiler, bunun kaybını yaşayacaklar. Yerine gelen isimler ne kadar iyi olduklarını bildiğimiz isimler aslında ama bunlar bir araya geldiğinde iyi işler yapabileceğini düşünmüyorum. Kağıt üstünde iyiler ama hepsi farklı takım ve farklı sistemlerde oynadılar.Bir sistemde neler yapabileceklerine dair şüphelerim var.Playoff’a kalsalar da 8.sıradan veya o civarlarda kalırlar.

Burak Aygüler: Bu sene Doğu konferansında benim beklentilerimi karşılamayacak takım Atlanta Hawks olur. Günden güne eriyen Atlanta Hawks kadrosu benim bu düşüncemi oluşturan en temel parça. Sebebini soracak olursanız geçen seneden gönderilen ve NBA’de hemen hemen her takımda ilk 5 başlaması garanti olan Paul Millsap bu düşüncemin temel noktası. Çünkü Millsap hem savunması, hem ribaund konsantrasyonu, hem ikili oyunları, hem alçak-post oyunları, hem de dış şut tehditi sebebiyle neredeyse savunulması imkansız bir isimdi. Özellikle tarihe geçen son periyotuna 26 sayı girdikleri Cleveland maçı Millsap konusundaki düşüncelerimin temel sebebi. Atlanta sisteminde çok iyi iş yapan Korver de giden başka bir oyuncu. Cleveland da beklenen performansı sergileyemeyen Korver eski takımında hücum da çok kilit bir isimdi. Gerek el üstü, gerek ceza şutları konusunda takımını rahatlatan oyuncunun eksikliği bu sene bence daha da belli olacaktır. Ayrıca yine geçen seneki takımdan giden bir Dwight Howard gerçeği var. Her ne kadar Orlando dönemindeki kadar korkunç olmasa da 2014-2015 yılındaki 3-1’den dönen Houston-Clippers serisinde oyuna konsantre olduğu zaman ne kadar etkili olabileceğini göstermişti. Her ne kadar sistem takımı olsa da Korver, Howard ve özellikle Millsap’ın gidişi sonucu ben Atlanta’nın hayal kırıklığı yaratacağını düşünüyorum.

Emirhan Başaran: Philadelphia 76ers’ ın beklentiler altında kalacağını düşünüyorum. Markelle Fultz gibi bir oyun kurucuyu draftta ilk sıradan aldılar ancak NBA’ de nasıl işler yapar bundan pek emin değilim. Summer Leauge’ de bir sakatlık geçirdi ve zaten sakatlıklarla boğuşan Sixers için bu takım genelinde sağlıklı kalacaklarmı sorusunu aklımıza getirdi. Bu sene birçok kişi Philadelphia’ dan umutlu ancak ben o beklenen çıkışı verebileceklerini pek düşünmüyorum.

 

2- Bu sezon Batı konferansında beklentileri karşılayamayacak takım hangisi olur?

Anıl Vatansever: Los Angeles Lakers. Bu yaz yapılan Brook Lopez ve Kentavious Caldwell-Pope hamleleri, çaylak Lonzo Ball’un yaz ligi performansı ve yönetimdeki değişiklik Lakers taraflarını heyecanlandırmış beklentileri yükseltmiş olabilir ama daha yolun başındalar. Bence Lakers bu sezon da play-off yapamayacak ama doğru hamlelerle 2 sene içinde yeniden iddialı konuma geleceklerdir.

Volkan Parlayan: Batı’da ise beklentileri karşılayamayacak takım Oklahoma olur. Tabi ki George takası önemli fakat George’un açıklamalarından da anlaşılacağı gibi aklında seneye LeBron’la Lakers’ta bir araya gelmek var. Üstelik Westbrook ile uyumlu bir 2li olacaklarına inanmıyorum.

Murat Can Belli: Sacramento Kings.Offseason’ın en hareketli takımlarından birisi ama aldıkları isimler çoğunlukla son dönemlerine gelmiş ve gelmek üzere olan oyunculardan kurulu. Bogdanovic gibi bir yeteneğe sahipler aslında ama bence beklentileri karşılayamayacak. Cousins’ı vermeselerdi playoff’u zorlayabilirlerdi ama şu halleri ile sanmıyorum açıkçası.

Burak Aygüler: Bu sene Batı konferansında benim beklentilerimi karşılamayacak takım LA Clippers olur. Chris Paul’un 7 oyuncu karşılığında Houston’a kiralanması ve JJ Redick’i de Philadelphia’ya kaptırmaları takımı hem savunma hem hücum konusunda oldukça zorlayacaktır. Çünkü NBA’de asist liderliğinde ilk 5’e oynayan ve yılın savunma takımına seçilen Chris Paul’un yerini tam anlamıyla dolduramadılar. Paul yerine takastan aldıkları Beverley ve geçen sene Euroleague’de fırtınalar estiren Milos Teodosic bu açığı kapatamaz. Teo’nun savunma konusundaki eksiklikleri, Beverley’in hücum da yeteneklerinin kısıtlı oluşu bu açığın fazlasıyla hissedilmesine sebep olacak. Ayrıca Redick de eli ısındığı zaman hemen hemen herkesin güvenebileceği bir şutor ve savunma konusunda da elinden geldiğince yararlı işler yapıyor. Takımda şu an Griffin ve Jordan olmak üzere 2 All-Star oyuncusu var ama “müzmin” sakat Griffin’in ve yanında Chris Paul gibi ligin asist krallığına oynayan bir guard olmadan Deandre Jordan’ın Clippers’ı batıda çok ileriye taşıyacaklarını beklemiyorum. Biraz iddialı konuşmak gerekirse Minnesota’nın kurulan kadrosunu görünce ben bu sene Clippers’ın play-off yapma şansını zor görüyorum.

Emirhan Başaran: Bence Lakers. Bunu söylediğim için çoğu kişi tepki gösterebilir. Lakers taraftarı gelecek sezondan umutlular. Draftta Lonzo Ball gibi bir oyuncuyu elde ettiler ve Summer League’ de MVP seçildi ama sezon başladığı zaman ne yapacağı konusunda hala kafada soru işaretleri var. Babası LaVar Ball sayesinde kendini biraz sattı ancak bekleneni verebileceğini düşünmüyorum. Bunun dışında D’Angelo Russell’ı da gönderdi. Batı’ da bekleneni veremeyecek bir takım gibi duruyor.

 

3- Bu sezon Doğu konferansında beklentilerin üzerine çıkabilecek takım hangisi olur?

Anıl Vatansever: Bu sene doğu konferansı çok güçsüzleşti Cavs ve Celtics hariç çok güçlü diyebileceğimiz başka bir takım yok. Her takım birbirini zorlayacaktır ve bence Indiana Pacers Paul George’u takaslamasına rağmen ligi üst sıralarda bitirebilir. Myles Turner’ın yanına Bojan Bogdanovic ve Victor Oladipo’yu ekleyerek ilk bakışta iyi bir takım izlenimi vermese de doğu konferansında ligi ilk 4 sırada bitirip ev sahibi avantajını eline alabilir.

Volkan Parlayan: Doğu’da beklentileri aşabilecek takım 76’ers olacaktır. Özellikle geçen sene ortalama 12.000 ortalama seyirciye oynayan Philadelphia, bu sezon şimdiden 14.000 kombine rakamlarına ulaştılar. Tek problemleri Embiid, Fultz ve Simmons üçlüsünün NBA’de çıktığı maç sayısının 31 olması.

Murat Can Belli: Philadelphia 76ers tabii ki.Bence beklenti Playoff. Bense onlardan konferans yarı finali bekliyorum .Sakatlık yaşamazlarsa,Johnson ve Redick gibi takıma yeni katılan oyunculardan gelecek ekstra katkılarla playoff’ta iyi yerlere yürüyüebilirler. Markelle Fultz,Ben Simmons,Joel Embiid ve Dario Saric gibi geleceği açık 4 yeteneğe sahipler.E böyle de yeteneklere sahip de bir takım olduğunu düşünürsek neden olmasın?

Burak Aygüler: Bu sene Doğu konferansında benim beklentilerimi aşacak takım olarak Philadelphia’yı görüyorum. Takımda geçen sene NBA’ye giren ve girdiği ilk sezon beklentilerinin çok üstüne çıkan bir Dario Saric gerçeği var. Ayrıca Saric’in yanında Embiid gibi çok büyük potansiyelli bir pivot var ve onları dışardan beslemeleri beklenen çok büyük potansiyelli Ben Simmons ile Markelle Fultz var. Üstüne üstün bu 4 kişilik büyük potansiyelli takıma JJ Redick gibi çok önemli bir tecrübe kattılar. Kağıt üstünde bakıldığı zaman önümüzde çok mükemmel bir Philadelphia kadrosu var. Ayrıca kenardan gelip geçen sene önemli katkılar veren Robert Covington, Gerald Henderson ve Jerryd Bayless gibi takım için önemli yan parçalara da sahipler. Kurulan kadroyu ve şu an Doğu konferansının durumunu düşündüğümüzde bence Philadelphia bu sene play-off potasına kendisini çok rahat atar gibi. Hatta biraz iddialı bir cümle olabilir ama ben şu an Lowry’nin olmadığı Toronto ile 4. yarışı vereceklerini düşünüyorum.

Emirhan Başaran: Boston ve Cleveland zaten doğu konferansının en etkili iki ekibi gibi şuanda. Bana kalırsa bu sezon beklenenin üzerine Chicago Bulls veya Brooklyn Nets çıkacak gibi. Bu ikisinden bu sene umutluyum diyebilirim. Bence taraftarlarını kesinlikle mutlu edecekler.

 

4- Bu sezon Batı konferansında beklentilerin üzerine çıkabilecek takım hangisi olur?

Anıl Vatansever: Batıda iki takımın beklentileri aşacağını düşünüyorum. İlk takım Clippers, Chris Paul’ü kaybetmelerine rağmen ilk 4 için hala önemli bir aday ve Blake Griffin daha fazla top kullanacak ve triple-double’a yakın istatistiklerle oynayabilir.

İkinci adayım ise Phoenix Suns, Devin Booker lige alıştı en az 25 sayı ortalamayla oynamasını bekliyorum Beldsoe ile birlikte iyi bir ikili oldular çaylak Josh Jackson da beklenen katkıyı verirse play-off hayal değil. Tek eksikleri tecrübeli bir koç.

Volkan Parlayan: Batı’da beklentileri aşabilecek takım Los Angeles Lakers olabilir. Uzun bir süre sonra medyanın gözü Lakers’ta olacak. Her ne kadar tartışılsa da Lonzo Ball’ın takıma yapacağı katkı çok önemli olacaktır. Onun oyunu sayesinde takım arkadaşlarının 1 tık seviye atlayabileceklerini düşünüyorum.

Murat Can Belli: Bu soru gerçekten zor bir soru.Los Angeles Clippers olabileceğini düşünüyorum. Sakatlık problemi yaşanmadığı sürece oluşan yeni kadronun beklentilerin üzerine çıkabileceğini düşünüyorum. Aldıkları isimler hiç de boş isimler değil. New Orleans Pelicans da çok iyi,Rondo gibi bir akıl küpü oyun kurucu ve Davis-Cousins pota altına sahipler. Yapabilecek güce sahipler.

Burak Aygüler: Bu sene Batı konferansında benim beklentilerimi aşacak takım olarak New Orleans’ı görüyorum. Çoğu kişi bu soruya Minnesota cevabı verebilir ama Minnesota geçen sezonun sonlarına doğru ne kadar tehlikeli bir takım olduğunu gösterdi ve üstüne Butler’ı katınca play-off yapacaklarına hemen hemen herkes kesin gözüyle bakıyor, ben o yüzden New Orleans cevabını verdim. Takımda şu an çoğu kişiye göre NBA’nin en iyi pivotu Anthony Davis var. Ayrıca uzun pozisyonunda Davis’in partneri de Davis kadar tehlikeli olan ama tehlikeli olduğu kadar çabuk sinirlenip teknik faullerle ihraç edilen ve ‘sorunlu’ gözüyle bakılan Demarcus Cousins var. Şimdi size bir soru sormak istiyorum. Elinizde Davis-Cousins gibi her takıma karşı pota altını karartacak bir ikili varken bu takımda nasıl bir oyun kurucu görmek istersiniz? Westbrook gibi önceliği kendi skoru olan biri mi, Wall gibi çevik birini mi, Curry gibi şutör birini mi yoksa Paul gibi oyunu asist üzerine oynayıp arkadaşlarını besleyen birini mi? Benim bu soruya cevabım kesinlikle Paul olurdu. Her ne kadar Chris Paul’u alamasalar da takım arkadaşlarını besleme konusunda hemen hemen onun kadar iyi biri olan Rondo’yu kadrolarına kattılar. Ayrıca takımın önemli parçalarından biri olan Jrue Holiday’ı da kadroda tutmayı başardılar ki bu 4 oyuncu gelecek sene ki ilk 5’ten 4 kişi olacak. Cousins-Rondo’nun Sacramento’dan gelen uyumu Holiday-Davis’in kaç yıldır birbirleriyle olan uyumları ve Rondo’nun pasör özelliği düşünülürse ben New Orleans’ın çok başarılı olacağını düşünüyorum.

Emirhan Başaran: Kesinlikle Minnesota Timberwolves. Her ne kadar Zach LaVine gibi bir ismi göndermiş olsa da Jimmy Butler gibi bir ismi kadrosuna kattı. Bunun yanında Andrew Wiggins, Karl-Anthony Towns gibi isimler de var. Hemen hemen NBA’ in en genç kadrosu olmakla beraber bu sezon için en umut vaat eden takımı gibi duruyor benim gözümde. Şu anda zaten beklentileri oldukça yükseltmişken bence bu sene taraftarlarını mutlu edecekler.

 

5- Bu sezon için çılgınca bir tahminde bulunmanızı istesek aklınıza ilk ne gelir?

Anıl Vatansever: Bu yazı hazırlanırken ilk olarak aklıma San Antonio Spurs Kyrie Irving için veteranlarından vazgeçebilir gelmişti ama gerçekleşen takas sonrasında çılgın tahminim Minnesota NBA Finaline oynar.

Volkan Parlayan: Cleveland’ın konferans finali oynamaması çılgınca bir tahmin olur.  Kyrie’nin durumunun belirsiz olması tabi ki faktör. Ve Cleveland mutlaka karşılığında iyi bir parça ekleyecektir. Fakat kim gelirse gelsin Kyrie’nin takıma katkılarını çok arayabilirler.

Murat Can Belli: MVP Giannis Antetokounmpo,sanırım yapabileceğim en çılgın tahmin budur. Russell Westbrook,James Harden,LeBron James,Kevin Durant,Kawhi Leonard gibi güçlü MVP adaylarının olduğu ligde onun MVP olması herkesi şaşırtacak ama beni Hayır. Her sene gelişen bir oyuncu,her sene oyununa yeni bir şey katıyor. Hala uzayan bir adamdan bahsediyoruz. Sahada her şeyi yapabilen ve gücüne güç katan ve bunu sürdüren bir adam. Ben buna hiç şaşırmam.

Burak Aygüler: NBA’de çılgınca bir tahmin de bulunmamı isteseniz aklıma ne gelir. Geçtiğimiz sezon Westbrook’un triple-double ortalamaları ile oynaması ve ondan önceki sene Golden State’nin 73-9 rekorunu görünce artık çoğu şey gözüme çılgınca gelmiyor. Ve şu an özellikle Batı da 6-7 takımın kağıt üzerinde güçlü kadrosu var. Golden State’nin muhteşem 4 yıldız oyunculu kadrosu, Spurs de koç Popovich’in inanılmaz tecrübesi, Houston da Harden-Paul ve gelirse Melo üçlüsü, Oklahoma da Westbrook-George ikilisi, Minnesota da Butler-Wiggins-Karl Anthony Towns üçlüsü, New Orleans da Rondo-Cousins-Davis üçlüsü, Portland da Lillard-McCollum ikilisi, Denver da Jokic-Millsap ikilisi, Memphis’in oyuculardan bağımsız savunması yani Batı konferansı her anlamda çok zor geçecek, en azından kağıt üzerinde öyle olacak. Batı da takımları, oyuncuları, play-off yarışını düşündüğüm zaman bence bu sezonun en çılgınca tahmini de bir hayli zor olacak ama benim iki tahminim var ve bunlardan birisinin olacağını düşünüyorum. İlk tahminim NBA’de şimdiye kadar aynı takımda oynayıp sezonu +10 asist ortalaması ile bitiren oyuncu grubu yok. Ben Harden’ın geçen seneki performansını gösterdiği takdir de hem onun hem Chris Paul’un +10 asist ortalaması tutturup NBA de ilki başaracağını düşünüyorum. İkinci tahmini de gelirsek; yanında Holiday, Cousins ve Davis olacak Rajon Rondo, John Stockton’un sezon ortalaması olarak tutturduğu 14.5 asist rekorunu tarihe gömüp +15 asist ile oynayacağını düşünüyorum.

Emirhan Başaran: Belki çok zor ama Minnesota’ nın NBA Finaline kalabileceği geliyor aklıma. Kim bilir belki o derece oynarlarsa şampiyon bile olabilirler. Gerçi Cleveland ve Golden State gibi bir gerçek de var. Son 2 sezondur finali başkasına bırakmıyorlar. Ancak söz konusu çılgın bir tahminse Minnesota Timberwolves’un şampiyonluğa oynaması diyorum.

 NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir