NBA Günlükleri

‘The Answer: Allen Iverson’

Daha çocuk yaşta ona gebe olan bir anne, babasız fakir, sefalet içinde geçen ve ailesinin aldığı tüm yanlış kararların yaşamını doğrudan etkilediği bir hayat…

Allen Iverson, 6 Temmuz 1975 tarihinde Hampton, Virginia’ da doğdu. Allen doğduğunda annesi Ann yalnızca 15 yaşındaydı ve Allen’ ı tek başına yetiştirmek zorundaydı. Hampton’ da yaşadıkları ev ise kanalizasyon şebekesinin hemen üzerinde olduğu için sık sık lağım taşkınlarına maruz kalmaktaydı. Iverson’ un babasını merak edenler için, Iverson’ un biyolojik olarak babası olması dışında hayatında başka hiçbir rolü olmamıştı.

Iversonların evinde ödenmeyen faturalar yüzünden genelde elektrik ve su kesik olurdu. Ama küçük Allen yine de annesine kızgın değildi çünkü mevcut duruma göre annesinin elinden gelenin fazlasını yaptığını düşünmekteydi.

Allen daha sonra kendi başının çaresine zor bakarken hayatına giren iki kızın da sorumluluğunu üstlenmek zorunda kaldı. Kardeşleri Brandy ve Iiesha… Özellikle küçük Iiesha’ nın lağım suyu baskınlarının getirdiği sağlıksız koşullar nedeniyle sık sık hastalanması zaten maddi sıkıntılar yaşayan aileyi daha da büyük bir sıkıntıya sürükledi.

Iverson’ ın hayatındaki belki de en önemli dönüm noktası, annesinin o daha çok küçükken oğlunun spora yeteneği olduğunu keşfetmesi ve onu bu yönde desteklemesi oldu. Zaten bu dönemde annesi annesinin daha iyi bir hayat kurduğu tüm hayallerin merkezinde Allen’ ın spor konusundaki yeteneği vardı. Aslında Iverson, çocukluğunda basketbola ilgisi hemen hemen hiç yoktu. Annesi onu zorla basketbol oynamaya yolladı. Allen’ a basketbolu sevdirebilmek için maddi bakımdan zorlansa da Jordan ayakkabıları ve buna benzer basketbol malzemeleri aldı.

Iverson ailesinin yaşadığı Hampton, çetelerin kol gezdiği, uyuşturucu ve suçun adeta günlük, sıradan bir olay olduğu, tabiri caizse tam anlamıyla baş belası bir yerdi. Allen daha 14 yaşındayken yakın arkadaşlarından birinin bıçaklanarak öldürülmesine şahit olmuştu. Bu olayın üzerinden fazla geçmeden katıldığı bir partide en yakın arkadaşı gözlerinin önünde vurulmuştu. Annesi ile yaşayan Allen’ ın babası yerine koyduğu adamsa uyuşturucu satarken yakalanmıştı.

Allen genç yaşında bu gibi sorunların içinde adeta boğuluyor ve bu olayları kafasından atmak, aklını farklı şeylere vermek istiyordu ve kendini spora verdi. Basketbol ve Amerikan futbolu en sevdiği sporlardı. Basketbol, Allen Iverson için boş vakitlerini değerlendirebileceği hoş bir uğraştı sadece. O kendini Amerikan futboluna daha yakın görüyordu. Annesi ise onun basketbola yönelmesini istiyor, ona nasıl şut atacağını, içeriye nasıl dribling yapılacağını gösteriyordu. Allen ile ilgilenen sadece annesi değildi. İlköğretim öğretmeni, okulun Amerikan futbol takımının antrenörü Gary Mooredu’ da Allen ile ilgileniyordu. Mooredu, Allen’ ın atletik özelliklerini fark etmişti ve onu Hampton’ un belalı sokaklarından uzak tutmak istiyordu. Ancak Allen, hala Amerikan futbolunu, basketbola tercih ediyordu. Ta ki 15 yaşına kadar…

İNANILMAZ OLAN…

Bir gün Allen yine basketbol oynarken kısa boyuna rağmen nizami olan bir potaya smaç bastı. O maçtan sonra hissettikleri Allen’ a geleceği için önemli bir karar verdirecekti.

Lise takımının hem Amerikan futbolu hem de basketbol takımlarında oynadı. Bethel lisesini adeta tek başına eyalet şampiyonu yapmıştı. Aynı başarıyı Amerikan futbolunda da gösterince Virginia’ daki liseler arasında en iyi sporcu ödülünü aldı. Bu ödül bir ilkti ancak Allen için bir son olmayacaktı.

1992 yılında ise Amerikan futbolu takımını şampiyon yapmıştı ve hayatının belki de en güzel günlerini geçiriyordu. Ancak 1993 yılı öyle geçmeyecekti ve hayat ona en acı sürprizi hazırlamıştı…

HAPİSHANE GÜNLERİ

Bir gün Allen, arkadaşları ile bowling oynamaya giderken yollarını bir grup ırkçı beyaz çevirdi. Karşılıklı sözlü sataşma kısa süre içerisinde büyük bir kavgaya dönüştü. Kavga bittiğinde ise Allen, çete kurarak kavga çıkarmak suçundan tutuklandı. Elliden fazla kişinin tutuklandığı kavgada sadece dört siyahi tutuklanmıştı ve onlardan birisi Allen Iverson’ dı. Allen için 15 yıllık bir hapis cezası isteniyordu. Olanlara inanamıyordu ve tüm hayalleri artık ona çok uzaktı. Lise diploması, üniversite ve profesyonel sporculuk artık rüyaydı onun için. Ancak Allen bir Amerikan rüyasının gerçekleşeceğini elbette bilemezdi. Aldığı ceza Amerika’ da büyük bir yankı uyandırdı. Irkçı bir örgüt olan Ku Klux Klan örgütünün bu olayı bilinçli olarak yarattığı ve siyahi bir oyuncunun alabileceği başarıları engellemek adına bunu yapmış olabileceği iddiaları oluştu.

Allen’ ın annesi oğlunu kurtarmak için elinden geleni yapıyor, her kapıyı çalıyordu. Aklına Georgetown Üniversitesi’ nin disipliniyle tanınan ünlü antrenörü John Thompson geldi ve hemen Thompson’ ı aradı. Thompson, eğer Allen hapishaneden çıkarsa onu Georgetown Üniversitesi’ ne alacağını söyledi. Üstelik Allen’ a burs da verecekti. Diğer yandan çeşitli örgütler de Allen Iverson’ ın aldığı cezayı protesto ediyordu. Virginia valisi davanın tekrar görüşülmesine karar vermişti.

Bunun sonucunda Iverson’ ın cezası, ağır ceza kapsamından çıkartıldı ve davanın çocuk mahkemesi yetkisinde gerçekleştirilmesine karar verildi. Sonuç olarak Allen Iverson’ ın cezası 4 ay bir çiftlikte çalışmak olarak açıklandı. Allen o dört ayın sonunda serbestti ve hayallerini gerçekleştirebilmek için tek yapması gereken lise diplomasını almaktı. O da bunu gerçekleştirerek Georgetown Üniversitesi’ nin yolunu tuttu.

ÜNİVERSİTE GÜNLERİ

Allen Iverson’ ın üniversite yılları pek de kolay geçmedi. Bu seviyedeki basketbola henüz hazır değildi. Rakip takımın taraftarları ona maç içerisinde sürekli olarak ‘hapishane kuşu’ şeklinde sesleniyordu ve bu Allen’ ı olumsuz yönde etkiliyordu. Her şeye rağmen Allen’ a güvenmeye devam eden antrenör Thompson da yoğun eleştirilere maruz kalıyordu. Çok geçmeden Allen kendini topladı ve NCAA’ in sayılı oyuncuları arasında gösterilmeye başladı. Ertesi senede pek farksız değildi ancak saha dışındaki sorunlar da Allen Iverson’ ın peşini bırakmıyordu.

Kardeşinin önemli sağlık sorunları vardı ve annesi tedavi masraflarını karşılayabilecek durumda değildi. Ailesinin şiddetle paraya ihtiyacı olduğu dönemde Allen Iverson üniversiteyi bırakarak NBA’ e gitme kararı aldı ki zaten başka seçeneği de yoktu. Allen kısa süren üniversite kariyerinde 67 maçın 66′ sında ilk beş başlamış ve oynadığı her iki sezonda da Georgetown Üniversitesi’ nin baş skoreri olmuştu. Georgetown’ da geçirdiği iki sezon sonunda arkasında birçok ödül bıraktı Allen Iverson. 20.4 sayı, 4.5 asist ortalamaları ile oynadığı 1994-95 sezonunda Big East Liginin en iyi çaylağı ve savunmacısı ödülüne ulaştı. 25.0 sayı, 4.7 asist, 3.35 top çalma ortalamalarıyla oynadığı 1995-96 sezonunda ise ismi Big East’ ın en iyi ilk beşindeydi ve tekrar yılın takımına seçildi.

NBA GÜNLERİ

Iverson, 1996 NBA Draftı’nda Philadelphia 76ers tarafından birinci sıradan seçilerek NBA’ e ilk adımını attı. O yıl ki draft NBA tarihinin (2003’e kadar) en iyi draftı olarak gösterilmekteydi.

NBA kariyerine 1 sezon MVP’ liği, 4 sayı krallığı, 1 NBA finali, 2 allstar MVP’ liği ve sayısız ayın, haftanın ve maçın oyuncusu ödülü sığdırmıştır. 2005 yılında Orlando Magic’ e atmış olduğu 60 sayıyla kariyer rekorunu kırmıştır. Kariyer asist rekoru 16, blok rekoru 3, top çalma rekoru 9, ribaund rekoru 11′ dir. Kariyerinde sadece bir kez triple-double yapmıştır. Bu triple-double 2002’de Los Angeles Clippers’ a karşı 30 sayı, 10 ribaund, 11 asistle gerçekleşmiştir.

Adıyla özdeşleşen Philadelphia Sixers takımı için 2006 yılının ortasına kadar oynamıştır. NBA’ de geçmişinin verdiği gazla takındığı asi tavrı yüzünden ya çok sevilen yada çok nefret edilen bir oyuncu olmuştur. Rap ile de özdeşleştiği için Philadelphia’ da ilah seviyesinde sevilmektedir. Iverson GM’i Billy King’in aldığı yeniden yapılanma kararı doğrultusunda bedava denilebilecek bir karşılıkla Denver Nuggets’a geçmiştir. Ligimizde de Beşiktaş formasını giymiş olan Allen Iverson şuanda NBA’ de şampiyon olamamış Hall of Fame oyuncular arasında olma özelliğini de taşıyor.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir