NBA Günlükleri

Ticari Zekanın En Son Örneği.. LaVar Ball

Birçok NBA otoritesine göre 2017 NBA Draftı, tarihe geçecek bir draft oldu. 2. sırada seçme hakkı bulunan Lakers, UCLA’nın yıldızı Lonzo Ball’u seçti.

Lakers, Ball’a olan güvenini takımın bir diğer önemli yıldız adayı olarak gösterilen Russell’ı Brooklyn Nets’e göndererek göstermiş oldu. Bu sayede Ball, daha fazla top kullanıp, daha hızlı gelişim gösterecek.

Yaz Ligi’nde Lonzo Ball, kumaşının kalitesini gösterdi. 2 kere tripple double yaptı. 2/15 attığı ilk maçtan sonra oyuna ağırlığını koydu diyebiliriz.

Fakat bu kadar önemli bir yıldız adayının bu kadar çok konuşulmasının sebebi sadece rakamları ve kalitesi değil. Soyadı.. Veya babası LaVar Ball da diyebiliriz.

LaVar Ball’un her sözü olay yaratmaya, NBA’de gündem oluşturmaya başladı. NBA’in eski-yeni her yıldızına sataşan Ball, şimdiden oldukça antipati topladı. Aslında bu durumdan en büyük zararı da oğlu Lonzo görüyor ve daha da görecek gibi.. Fakat, bu bile LaVar Ball’ı susturacak gibi durmuyor.

LaVar Ball, geçtiğimiz aylarda NBA tarihinin en büyük oyuncusu olan Michael Jordan’ı da diline dolamıştı. Birebir karşılaşmada Jordan’ı yeneceğini söyleyen Ball; ‘Beni durduramaz. Devamlı şut atacaktır. Çünkü beni geçemez. Yeteri kadar hızlı değil. Bu sebeple ben çember altında sayılar bulurken o şut atmayı tercih edecektir’ şeklinde konuşmuştu.

Majesteleri uzun bir süre cevap vermedi ama artık birilerinin Ball’a cevabını vermesi gerekiyordu. Karşılıklı oturduklarında ona çenesini kapatması gerektiğini söyleyeceğini açıklayan Jordan; ‘Her baba çocuklarıyla gurur duyar. Oğlu da fena bir oyuncu olmayacak gibi. Fakat çenesini kapatması gerek. Susup çocuklarının oyununu seyretmeli’ şeklinde konuştu.

Ball’ın birebir karşılaşma hakkında söylediklerine de cevap veren Jordan ‘Aslında cevap gerekmez ama onu tek ayaklı olsam dahi yenerim’ dedi.

İşte bu cümleler normal olarak gündeme oturdu. Bir bakıma Ball’un istediği olmuştu. Çünkü başka bir durumda LaVar Ball ve Michael Jordan ismi aynı cümlede yer alamazdı. Ball da cevap vermede gecikmedi. ‘Onu tek elimle bile yenerim’

Yeri gelmişken LaVar Ball’un kariyeri hakkında da biraz verelim.

Ball, bir sezon Division 1 takımlarında Washington State forması giydi. 26 maça çıkan Ball, 2.2 sayı 2.3 ribaund ve 1.0 asist ortalamaları ile oynadı. Bu rakamlar aynı zamanda Ball’ın kariyer ortalamaları.

Jordan için çok detay vermeye gerek yok ama sadece kısa bir bilgi daha verelim.

LaVar Ball kariyeri boyunca toplam 56 sayı atarken, Jordan 8 farklı maçta 56 veya daha fazla sayı atma başarısı gösterdi.

Gelelim LaVar Ball’ın neden böyle sözler söyleme gereği duyduğuna?

Ben bu davranışları tamamen ticari amaçlı olarak görüyorum. Dünkü Jordan ve Ball arasındaki bu diyalogdan sonra Ball’ın sahibi olduğu ‘Big Baller Brand’ markasının twitter hesabından Jordan’a yönelik bir twit atıldı. ‘Hadi bakalım, sen tek ayak Ball ise tek kol. Kim yenecek? Fakat müsabaka için ödeme yapmalısın’

İşte bu twit bile Ball’ın bu işleri tamamen hem adını hem de sahibi olduğu markayı duyurma çabası olarak görmemi haklı çıkarıyor.

Size sormak istiyorum. Eğer LaVar Ball’un bu açıklamaları olmasa hangimiz ‘Big Baller Brand’ markasını bilecekti veya duyacaktı? İşte bu sorunun cevabında Ball’ın ticari zekasının kırıntıları yatıyor…Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir