NBA Günlükleri

Zorlu Çocuklukların Ardından NBA Yıldızı Olmuş 15 İsim

Binlerce çocuk, rekabetçi spor yaparak hayatlarını tam anlamıyla kurtardı. Zorlukları aşmak için spor genellikle en iyi ve en uygun yoldur.

Tarih boyunca, genç sporcular hakkında tehlikeli ortamlarından kurtulamayan yüzlerce acı veren öykü gördük. Diğerlerinin ise, bu tehlikeli ortamlardan kurtulmak için yeterince disiplinli ve şanslı olmaları gerekiyordu.

Ve tabii ki, bugünlerde yıldız olan oyuncuların en azından yarısı aslında çok kötü ortamlarda büyüdüğünden NBA bu kuralın istisnası değildir ve bugün size zor zamanlar yaşayan  15 oyuncu hakkında bilgi vereceğiz.

 

    15.DeMar Derozan

DeMar Derozan , hayatının çoğunu şiddetin, sürekli saldırıların, uyuşturucu ticaretinin tanığı olarak geçiren Compton Crips’in ortasında zor şartlarda bir çocukluğa sahipti ve basketbola gelişmesi gereken huzursuz çalışma ahlakı ve kararlılığıyla bir çıkış yolu bularak adını verdi .

Nitekim, hala Crips’in bazılarıyla bağlantılı ve olağanüstü bir oyun oynarken onlara sesleniyordu çünkü aslında onu korudu ve gençliği boyunca bugünün All-Star atleti olmaya teşvik etti.

 

   14.Kevin Durant

Babası Washington sokaklarında bir sürü uyuşturucuvkaçakçılığına karıştığı ve sonunda üç kardeşiyle annesi “gerçek MVP” yi terk ettiği için  NBA Finalleri MVP’si olma serüvenine oldukça zorlu yolları aştıktan sonra başladı.

Annesi masaya yiyecek koymak ve faturalarını ödemek için mücadele ederken, Durant sürekli berbat bir yerden başka bir yere taşınmak zorunda kaldı ancak Kevin  basketbol oynamak istemekle birlikte boyunun bir nimet olduğunu farketti. Ve zorbaların onun yüzünden eğlenmesine izin vermemeliydi.

 

   13.LeBron James

Tarih boyunca ligin en iyi oyuncudan biri olmadan önce genç LeBron James , Ohio Akron’da büyümekte gerçekten zorlandı. Babası onu terk ederken annesi sadece 16 yaşındaydı ve hiç kimse bu zavallı çocuğun dünyanın en etkili ve dominant sporcularından biri olmasını bekleyemezdi.
Annesi gerçekten devamlı bir iş bulmak için çabalıyordu.  LeBron, sonunda annesinin erkek arkadaşlarından birinin ona basketbol topu verdiğinde hayatını tamamen değiştirdiğini farketti.

 

      12. Jimmy Butler

1989’da Texas’taki Tomball’da doğduktan kısa süre sonra, babası tarafından terk edildiği için Jimmy Butler , günümüzdeki en büyük NBA yıldızı olmadan önce en yürek kırıcı fakat heyecan verici öykülerden birine sahipti.
Yine de genç Jimmy, futbolcu olmak için ağırlıklı olarak futbolla uğraşıyordu; çünkü tarihin ilk gününden beri Texas’taki her diğer erkek çocuğu gibi tutkulu bir futbolseverdi, aynı zamanda nihayetinde oldukça yetenekli bir beyzbol oyuncusu oldu. Sonunda birkaç santim uzadığında çemberler ile tanışmaya başladı.

Ancak, genç bir Jimmy Butler için her şey çok iyi gitmiyordu, çünkü annesi 13 yaşındayken onu evinden attı. Spor salonunda bazı geceler geçirdi. Ve sokaklarda evsiz bir genç olarak bir süre yaşadı.

Butler, Marquette Üniversitesi’ne girdi ve son zamanlarda kolej diplomasını aldı, aynı zamanda dayanıklı bir sporcu ve büyüyen bir NBA yıldızıydı ve  disiplinin gerçekten başarıyı getirdiğini  kanıtladı.

 

     11.Caron Butler

 

Caron Butler , yalnızca 11 yaşında uyuşturucu satıcılarının arasında kaldı ve kötü yaşam koşullarına maruz kaldı. 15 yaşında tutuklandıktan sonra basketbolla tanıştı ve ligin en güvenilir ve tutarlırol oyuncularından biri haline geldi. 2011’de de bir NBA şampiyonluğu yaşadı.

 

       10.Dwyane Wade

 

Illinois, Chicago’da dünyaya gelen NBA  finalleri Mvp’si, 3 kez NBA Şampiyonu, bir baba figürü olmadan büyüyen ve annesi alkolik olduğu için kendisine ve ablasına bakmak zorunda olan Wade’in, şöhret için gerçekten zorlu bir yolu aşması gerekiyordu.

Sonunda, Wade , üvey babası ve 3 üvey kardeşiyle birlikte, eski mahallesinde vurularak öldürülme riski olmadan kapıdan çıkabilmek, kötü notlarla mücadele ederken daha iyi koşullarda yaşayabilmek için basketbolla tanıştı. Oyunun tarihinde en iyi guard savunmacılarından biri haline gelmeden önce bir koleje gitmeyi tercih etti.

 

     9.Chris Dunn

Yakın zamanda Bulls takımına katılan ve jenerasyonunun en umut verici oyuncularından olarak gösterilen Dunn 5. sıradan draft edildi. Annesiyle bir cezaevinde büyüyen Dunn hayata tutunabilmek için basketbola başladı.

 

     8.Ben McLemore

McLemore lige Kansas’ın heyecan verici genç oyuncularından olarak katılmasının ardından istediği süreleri alabilmek için çabalayarak değerini ispatlamaya çalışıyor. Yine de, hayatının okel dönemindeki başarısızlıklar ve acımasız yoksulluklarla çocukluk döneminde gerçekten uğraştıktan sonra nasıl döndüğünü düşünerek oldukça mutlu olmalı.

 

     7.Derrick Rose

Tıpkı Wade gibi Derrick Rose , Chicago’nun düşük mahallelerinde büyüyen çok zorlu bir çocukluğuna sahipti, annesi; baba figürü olmadan onu tehlikeli Englewood caddelerinden ayırmanın zorlu bir görev olduğunun farkındaydı.

Kendisinden büyük 3 kardeşiyle birlikte, NBA tarihinin en genç mvpsi olmadan önce oldukça zorlu bir çocukluk geçirdiğini söyleyebiliriz.

         6.Serge İbaka

 

2010’un başında NBA’in Yılın Savunmacı seçilen ve 2010 yılının başında en baskın pota altı oyuncularından biri olan genç Serge İbaka , Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin en kötü ve en tehlikeli şehirlerinden biri olan Brazzaville’de büyüdü.

Silah kaçakçılığı, kaçakçılık, uyuşturucu satıcıları, iç savaş ortamında yetişen Serge,  cehennemden çıkıp okulda gerçekten çok çalışıp basketbol oynamak için İspanya’ya gitmek istiyordu.

 

     5.Amar’e Stoudemire

Çoğu genç, Amar’e’nin Phoenix yıllarında ne kadar dominant bir oyuncu hatırlamaz. Yaşadığı sakatlıklar öncesinde ligin en etkili oyuncularından biriydi. Florida’da doğan genç Amare,  çok hızlı bir şekilde büyümek zorunda kaldı; annesi onlarca değişik nedenle hapishanede vakit geçiriyordu. Çoğu zaman sokaklarda yaşadı ve üstünde bir çatı olmadan uyumaya zorlanmakla birlikte,çocukluğunun çoğunu futbol takıntılı geçirdikten sonra 14 yaşındayken basketbola yerel bir polis sayesinde başladı.

 

     4.Carmelo Antony

Carmelo lig tarihinin en iyi skorerlerinden biri olmadan önce Bernard King hayalleriyle aynı odada 8 kişiyle kalmak zorunda kaldı. Knicks’te çok başarılı olamasa da Brooklyn ve Baltimore sokaklarından kurtulduğu ve kazandığı para düşünüldüğünde çok mutsuz olduğu söylenemez.

 

     3.Allen İverson

Hepimiz İverson’un sorunlu bir çocukluk geçirdiğini biliyoruz. Babasının hapishanede olması çoğu vaktinin arkadaşlarının yanında geçmesine neden oldu. Bir antrenörü tarafından keşfedilip tarihin en yetenkli oyuncularından biri olarak anılmasına rağmen keşfedilmeden önce kavga nedeniyle bir süre hapishanede kalmak zorundaydı.

 

      2.Stephen Jackson

Çok dominant bir oyuncu olan Stephen Jackson Texas’ta bie anneni tek çocuğu olarak büyüdü. Aslında, raporlara göre Gregg Popovich, San Antonio Spurs ile imzalamadan önce esrar tüketmekte ısrar ediyordu ve kariyerini bitme noktasına getireceği düşünülüyordu.

 

          1.DJ Mbenga

Aynı zamanda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden doğan DJ Mbenga babasının yerel yönetimle olan ilişkisinin sona ermesine ve yeni yönetimin hemen hemen herkesin hapse atılmasına veya öldürülmesine kadar, 17 yıl boyunca NBA için zorlu bir yol izledi.  Böylece, iç savaş patlak verdiğinde, DJ büyük bir kardeşi Belçika’ya kaçmasına yardım etmek için bir güvenlik görevlisine rüşvet verinceye kadar tek bir suç işlememiş olmasına rağmen aslında 9 ay boyunca hapis cezasına çarptırıldı.

 

Kaynak:fadeawayworld.com

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir