NBA Günlükleri

Cedi Yetemedi..

Avrupa Şampiyonası’na Milli Takımımız Rusya’ya 76-73 yenilerek başladı. Aslında kazanabileceğimiz bir maçtı. Küçük detaylar ve konsantrasyon kayıpları maçın son dakikalarında elimize gelen şansları çöpe atmamıza neden oldu. Turnuva öncesi Ersan’ın takımda olamayacağının açıklanması ve dün de Bobby Dixon’ın sakatlığı sebebiyle kadrodan çıkarılmasıyla sorumluluk alabilecek oyuncu arayışı oluştu takımda. Cedi bugün bu rolü üstlenmeyi başarsa da skor anlamında çok yalnız kaldığını düşünüyorum. Takımımızda çift hane yapan 2 oyuncu var Cedi dışında 11 sayı Erkan ve 11 sayı Semih. Savunmada ne kadar üst düzey bir performans ortaya koyup Rusya’yı 21 top kaybına zorlasak da hücumda Sinan’dan ve Furkan’dan beklediğimiz katkıyı alamamamız bu mağlubiyetin sebeplerinden biri oldu.

‘Bu bi takım oyunu ııı ğğğ’

Takımımızda malum sorumluluk alabilecek oyuncu kıtlığı var. Böyle bir durumda takım oyununa ve yardımlaşmaya daha çok ihtiyacımız varken asist sayımızın sadece 10 ile sınırlı kalması takımımızın tercih sorunları yaşamasına neden oldu sonuç olarak top kayıplarına yahut isabetsiz şutlara dönüştü hücumumuz. 10 asistin 4’ünün Cedi’den geldiğini varsayarsak oyun kurucularımızın takımı organize etme konusunda sıkıntıları olduğunu görüyoruz.
Maçın Adamı ‘Cedi’

Maçtan önce eminim herkesin aklında bir soru vardı Dixon ve Ersan’ın yokluğunda ve yeni jenerasyona geçiş döneminde oluşturulan bu takımda skor yükünü kim çekecek? Cedi’nin bugünkü performansıyla akıllardaki soru işaretlerini giderdiğini düşünüyorum. Maçı 28 sayı, 7 ribaund, 4 asist ve 7 top çalma ile tamamladı. Maçın sonlarında kaçırdığı 2 basit turnike belki Rusya’yı yakalayamamamıza belki de yenilmemize sebep oldu fakat ortaya koyduğu performansla NBA’e sıkı bir giriş yapacağının da mesajını verdi. Umarım turnuvanın devamında bu performansını sürdürür ve ona eşlik edecek skor atıp, asist yapabilecek ekstra oyuncuları da buluruz.

Faul Sorunu

Rusya’ya bugün toplamda 28 faul yaptık ve sonucunda tam 40 serbest atış imkanı sunduk. Rus oyuncular çizgiden 32/40 ile oynadılar. 76 sayının 32’si çizgiden.. Sanırım bu bugün kaybetmemizin bir başka nedenini de ortaya koyuyor. Yaptığımız coşkulu ve sert savunmanın devamında oyuncularımız sabırsız davranıp çok basit fauller yaptılar. Rus oyuncuların oynadığımız kaos basketbolundan nasıl tecrübeli bir şekilde faul alarak çıktıklarını Shved, Kulagin ve Mozgov bize net olarak gösterdi. Tabi ki daha ilk maç ve yeni bir takım hatalar olacak, tamir edilecek. Turnuvanın geri kalanında boyalı alanı daha sıkı tutup caydırıcı savunmamızı sürdürmeye devam etmeliyiz.

Bu Basketbolla Gruptan Çıkarız Ama..

Sonuç olarak ben yine de takımı beklediğimden iyi buldum. Tabi ki umduğumuz daha farklı bir sonuç ama Rusya gibi grubumuzun en güçlü takımlarından birine son topta kaybetmek ilerisi açısından umut verici. Yarın Büyük Britanya ile oynuyoruz. Biz gibi tempolu basketbolu tercih eden ve ‘At,at’ basketbolu oynayan bir takım. Bugün Belçikaya 103-90 kaybettiler. Yarın parkede hatalarından ders çıkarmış ve daha çok yardımlı oynayan bir Milli Takım göreceğimizi düşünüyorum. Erkan ve Kenan’ın gayreti bugün takımımıza olumlu yansısa da sorumluluk alabilecek ve kritik anlardan takımı sırtlayabilecek Sinan, Furkan gibi oyuncuları oyunun içinde tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu gruptan bir şekilde çıkarız ama 3. veya 4. olursak çaprazdan gelecek takım Hırvatistan ve İspanya olacaktır ve bu takımları yenmek için bugünkü maçta harcadığımız eforun 2 katını harcamamız gerekecek.

Maçın Hareketi ‘ Sinan- Furkan ‘

Tekin Samancı on InstagramTekin Samancı on Twitter
Tekin Samancı
-18 yaşında
-Sporsever ve Basketbol Aşığı
-Uşaklı
-tekinsamanci6464@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir