NBA Günlükleri

Dirk Nowitzki’nin Antrenörü Lauri Markkanen hakkındaki düşüncelerini açıkladı

Şu anda devam eden EuroBasket turnuvasında bazı oyuncular çok yüksek seviyelerde oynuyorlar ve güçlü performanslarıyla çok fazla kişinin başını döndürüyorlar. Bu oyunculardan bir tanesi de şu ana kadar oynadığı üç maçta adeta bir yıldız performansı sergileyen, bu maçlardan iki tanesini ülkesine kazandıran ve bir sonraki tur için ülkesini iyi bir konuma getiren Chicago Bulls’un yeni çaylağı Lauri Markkanen.

Lauri NBA’de henüz hiç maç oynamamasına rağmen şimdiden birçok iyi Avrupalı oyuncuyla karşılaştırılmaya başlandı. Bunlardan bir taneside 2 metre 13 santim olmasının dışında saha içi etkili şutuyla kendine ligde önemli bir yer edinen Dirk Nowitzki. Dallas Mavericks’in yıldız oyuncusunun son zamanlarda Markkane’nin oyunuyla ilgilenen antrenörü Henrik Denttman onun Nba’de oynarken ne kadar başarılı olacağı hakkındaki düşüncelerini maç öncesinde basın toplantısında açıkladı:
’’Onun ne kadar başarılı olduğunu söylememe gerek yok. O oynadığında zaten hepiniz bunu görüyorsunuz.Ben bir süredir insanları birbirleriyle karşılaştırmanın haksızlık olduğunu söylüyorum ve biz farklı mevkiilerde oynayan oyuncular hakkında konuşuyoruz. Fakat Dirk ve Lauri’nin oynadığı oyunlara bakarsak ikisinin arasında çok fazla benzerlik olduğunu söyleyebiliriz.’’

‘’Bizim bilmediğimiz tek şey Laurinin Dirk’le aynı çalışma etiğine sahip olup olmadığı.Eğer Lauri Dirkle aynı çalışma etiğine sahipse ve sağlıklıysa o kesinlikle Dirk’in bulunduğu seviyeye ulaşıcaktır. Lauri yetenekli,hızlı ve oyunu okuyabiliyor.Bu da gayet doğal çünkü yeni jenerasyon eski jenerasyondan daha iyi olmak zorunda.’’

Geçen haziran draftının 7.seçimi, NCAA’de Arizona için oynadığı etkili oyun sonrasında geleceğin süperstarı olması beklenen oyunculardan biri haline geldi. Etkili oyununu ve yeteneklerini ,3 sayı çizgisinin gerisinden yüzde 42.3 oranıyla maç başına 15.6 sayı ve 7.2 rebound ortalamaları tutturarak sergiledi.

Eğer son zamanlardaki güçlü ve etkili oyununu sezon başladığında da sürdürebilirse, Lauri genç oyuncuların gelişim sürecini hızlandırmasına yardım eden ve gençlerin etrafında bir takım kurmaya çalışan Bulls için çok büyük bir güç olacaktır. Ve eğer Markkanen şu anki oyununu ileriye taşımak için sıkı çalışırsa Dettman’ın onun NBA’deki bir sonraki en iyi Avrupalı oyuncu olabileceği düşüncesinin doğru olduğunu kanıtlayarak Dettman’ın bir dahi olarak anılmasını sağlayacaktır.
Kaynak:Clutch Points
Yazar: Yiğiter TuncerNBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir