NBA Günlükleri

ESPN 2018 Şampiyonluk Olasılıklarını Açıkladı

ESPN ‘Basketball Power Index’ (BIP) verilerini açıkladı.

En çok merak edilen konu ise şampiyonluk olasılıkları. Tabi ki Golden State Warriors en büyük şampiyonluk adayı. Ve oranı inanılmaz. %58 oran ile şampiyonluğun en büyük favorisi Warriors’u %12 şans ile Celtics, %7.4 Rockets, %6.5 ile Spurs izliyor. Kyrie Irving’i göndererek kadrosuna Isaiah Thomas’ı katan Cleveland’ın şampiyonluk şansı ise %6.4

Peki BIP verileri neye göre hazırlanıyor.

Takımların hücum ve savunma seviyelerine bakılıyor. Rakiplerin gücü, pozisyon başına bulunan sayılar, maçlarını oynayacağı lokasyon ve sezon boyu dinlenebileceği gün sayısı gibi değişik faktörler var.

ESPN ayrıca 2018 final eşleşme olasılıklarını da açıkladı. Buna göre

Warriors-Celtics-%25.1

Warriors-Cavaliers-%17

Warrirors-Raptors-%6.5

Bu rakamlara ilk baktığınızda Celtics’in Rockets ve Spurs’ün önünde favori olması sizi şaşırtabilir. Fakat Celtics’in Doğu’da Batı’daki rakiplerine göre daha kolay finale çıkma olasılığı da göz önünde bulunduruluyor. Şöyle ki Batı Konferansı takımları şampiyonluk kazanmaları için Warriors’ı elemeleri gerekiyor. Bu durum da Spurs ve Rockets’ın şampiyonluk şanslarını azaltıyor.

Aynı durum şampiyonluk bahis oranlarında da karşımıza çıkıyor. Oranlara göre Cavaliers ve Celtics’in şampiyonluk şansları Spurs ve Rockets’tan daha fazla.

%58 gibi bir orana sahip olan Warriors’ın büyük favori olduğunu da hepimiz kabul ediyoruz. Fakat bu durumda diğer takım taraftarları neden kendi takımlarının maçları için para ödesinler? Şampiyonluk şansının bu kadar düşük olduğu takım taraftarlarının para ödeyip maçlara gitme sebebi sadece şampiyonluk şansı değil elbette. Bunun en büyük örneği 76’ers’ın şu ana kadar sattığı 14.000’i geçen kombine bilet sayısı. Taraftarlar şampiyonluk şansı yok denecek kadar az olan takımlarının gelişimine şahit olmak veya bu yolda takımlarına destek olmak için tribündeki yerlerini alıyorlar.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir