NBA Günlükleri

Forma Transferi Dwyane Wade

2003 draftının en önemli oyuncularından biri de kuşkusuz Dwyane Wade. LeBron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Chris Bosh gibi oyuncular şimdiden NBA tarihine damga vurdular. Bu anlamda Bosh’u ayrı tutabiliriz. Çünkü yaşadığı rahatsızlık sebebi ile kariyeri erken bitirmek zorunda kaldı.

Bu yaz döneminde ise oldukça ses getiren imzalar atıldı. Ama şahsi fikrim, hiçbir transfer Wade’in Cleveland’a katılması kadar ses getirmedi.

Wade’in alacağı 8 milyon dolardan vazgeçip Bulls’tan ayrılması ile başlayan süreç, çok yakın arkadaşı LeBron James’e katılmasıyla son buldu.

Ayrıca Wade’in serbest kaldıktan sonra Warriors’ın Wade ile çok yakından ilgilendiği hatta çok ciddi bir teklif sunduğu gelen haberler arasında. Fakat Wade’in oynama isteği bu imzanın atılmasına engel oldu. Çünkü Golden State doğal olarak Wade’e oynama garantisi vermedi. Wade de oynamadan elde edeceği şampiyonluğu istemediğini ve şampiyonluğu sahiplenmesi için oynaması gerektiğini söyleyip teklifi geri çevirdi.

Sonuç olarak Wade önümüzdeki sezon Cavs forması giyecek. Cleveland ile 1 yıllık 2.3 milyon dolar değerinde bir kontrat imzaladı. Önümüzdeki sezon LeBron’un sözleşmesi bitiyor. Ve Isaiah Thomas da kontratının son senesini oynayacak. Wade’in de 1 yıllık sözleşme imzaladığını düşünürsek gelecek yaz Cleveland yöneticilerini yoğun bir mesai bekliyor diyebiliriz.

Gelelim Wade’in Cleveland’a yapacağı katkıya. İlk önce Wade ile ilgili geçtiğimiz 2 sezon hakkında bazı rakamları vermek istiyorum.
Son 2 sezon Wade’in oynadığı takımlar Wade sahadayken daha kötü bir performans sergiledi. Şöyle ki; bir önceki sezon Miami, Wade sahadayken her 100 pozisyonda rakiplerinden 5 sayı, Bulls ise 4.8 sayı fark yedi. Ayrıca 35 yaşındaki yıldız oyuncu geçen sezon Bulls forması ile 29.9 dakika sahada kalıp 18.3 sayı 4.5 ribaund 3.8 asist ve 1.4 top çalma ortalamaları yakaladı.

Dwayne Wade’in Cleveland forması ile JR.Smith’in yerine ilk 5 sahaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Şunu kabul etmemiz gerekiyor. Artık Wade eski Wade değil. Atletik yetenekleri yavaşlamış durumda ve eski yıpratıcı oyun yerine daha çok şut atarak oynuyor. Cleveland’ın en az Doğu Finali oynayacağını düşünürsek Wade’in bu tempoyu nasıl kaldıracağı merak konusu.

Tabi ki yıldız oyuncunun alacağı paradan vazgeçip LeBron’un takımına gelmesi Cleveland taraftarlarını hem heyecanlandırdı hem de duygusal açıdan Wade’e bağlılıklarını artırdı. Fakat iş realiteye geldiğinde Wade’in artık takımı sürükleyen bir oyuncu olmadığını ancak tamamlayıcı bir parça olduğunu düşünüyorum. Yedekten gelerek yapacağı katkı tabi ki önemli fakat Wade transferi Cleveland’ın şampiyonluk iddiasını artıracağını sanmıyorum.

‘Forma Transferi’ başlığı tabi ki işin espirisi. İsim olarak çok önemli bir değer ve takımınızda bulunması her zaman pozitif etki yaratacak bir oyuncu. Ama iş rakamlara ve şampiyonluk iddiasına gelince Wade’in Cleveland’a artı bir değer katacağına inanmıyorum.

Bu kadar ses getiren transferlerden sonra insan bir an önce sezon başlasın istiyor. Başlasın ki teorilerimizin gerçek olup olmayacağını görelim…Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir