NBA Günlükleri

Sokak Satıcılığından NBA’e Uzanan Hikaye: Giannis Antetokounmpo Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

6 Aralık 1994 tarihinde doğan ve 2013 NBA Draftlarında 1. tur 15. sıradan NBA’e adım atan Milwaukee Bucks’ın Yunan asıllı small forward ve guard mevkilerinde oynayan yıldızı Giannis Antetokounmpo yani namıdiğer “The Greek Freak” hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik.
10- The Greek Freak
Vücudunun normal insan standartlarının çok üzerinde olması ve sürekli olarak uzaması nedeniyle ‘The Greek Freak’ yani ‘Yunan Yaratık’ lakabını almıştır. Giannis Antetokounmpo lakabıyla alakalı hiç bir problem yaşamamış aksine ilk duyduğu günden bu yana lakabını çok sevdiği biliniyor.


9- Eleştirileri Dikkate Almayı Seviyor
İnternet sitelerinde yazılan makaleler ve sosyal medya üzerinde yapılan yorumlarda eğer hakkında olumsuz bir yorum yapılırsa bunları dikkate alıyor ve screenshot alarak her an ulaşabilmek için telefonunda bu konuda bir arşiv yapıyor.
8- Bir Ara Geçimini Sağlamak İçin Sokalarda Satış Yaptı
Yunanistan’da ayakta kalma mücadelesi veren Giannis Antetokounmpo bir dönem sokaklarda saat, çanta ve güneş gözlüğü satarak geçimini sağladı.
7- Zor Telafuz Edilen Bir İsim
1991 yılında Nijerya’dan Yunanistan’a gelen ailesi 1994 yılında Atina’da Giannis Antetokounmpo’yu dünyaya getiriyor. Ülkede yabancılık çekmemesi ve kendilerini bu ülkeye ait hissetmesi açısından ismini yunanca olarak koyuluyor. Yunanistan dışında ismi ile alakalı ciddi problemler yaşayan Giannis Antetokounmpo isminin zor telafuz edilip, çok zor yazıldığını kabul ederek son olarak NBA All-Star 2017’de esasında sosyal medya üzerinden daha fazla oy alabileceğini dile getirmiştir. İsmi yunanca olarak “Γιάννης Αντετοκούνμπο” şeklinde yazılıyor. Sadece yakın arkadaşları ve ailesi tarafından bilinen Nijerya dilinde ismi ise Ougko’dur.
6- Pasaportu Yoktu
NBA Draftalarına katılmadan önce ABD’ye gitmesi gereken Giannis Antetokounmpo’nun hiç bir ülkeye ait pasaportu yoktu. Göçmen statüsünde Yunanistan’da yaşayan Giannis Antetokounmpo’ya NBA Draftlarından 1 ay önce Yunan hükümeti tarafından pasaport çıkarıldı.
5- Kocaman Elleri İnanılmaz İlgi Çekiyor
İlk olarak haber yapıldığında inanılmaz bir sansasyon yapan Giannis Antetokounmpo’nun elleri tam 27 cm uzunluğunda. Çoğu insan “The Greek Freak” lakabının ana kaynağının elleri olduğunu düşünüyor.


4- Uzamaya Devam Eden Dev Adam
Şu anda 2,11 metre boyunda olan Giannis Antetokounmpo çaylak sezonunda 5 cm uzayarak oynadığı guard pozisyonu için çok uzun bir oyuncu konumuna geldi. Hatta bir ara daha fazla uzayarak takım rotasyonunda birden fazla pozisyonda oynayabilecek bir oyuncu olacağı konuşuldu.
3- Yunanistan’da Birinci Ligte Hiç Forma Giymedi
Giannis Antetokounmpo Yunanistan’da ve Avrupa’da birinci ligte hiç mücadele etmedi. NBA’e draft edilmeden önce Yunanistan’ın ikinci kademe Basketbol Ligi (Yunan A2 Ligi) takımlarından Filathlitikos forması giyiyordu.
2- Sözleşmeyi Kaptıktan Sonra Smoothie İçti
4 yıl için 100 Milyon Dolar sözleşme kapan Giannis Antetokounmpo tek isteğinin smoothie içmek olduğunu söyleyerek basın toplantısında herkesi neşelendirdi. Giannis Antetokounmpo’nun ilk defa smoothie içtiğinde tadına bayıldığı biliniyor.
1- Zamanında Parayı Zor Kazandığı İçin İdareli Harcıyor
Milwaukee Bucks’tan aldığı Çaylak kontratı sonrasında kendine günlük 190 dolar bütçe ayarladı. Oldukça tasarruflu ve mütevazi hayat yaşayan Giannis Antetokounmpo kendisine 399 dolar vererek Playstation 4 aldı ve haftalarca kendini bu konuda suçlu hissetti.Mutlu NAZLI on FacebookMutlu NAZLI on InstagramMutlu NAZLI on Twitter
Mutlu NAZLI
Genel Yayın Yönetmeni at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir