NBA Günlükleri

Kobe Bryant VS LeBron James PART III

PART II: https://www.nbagunlukleri.com/2017/08/kobe-bryant-vs-lebron-james-part-ii.html

PART I: https://www.nbagunlukleri.com/2017/08/kobe-bryant-vs-lebron-james.html

2012 yazında A.B.D. milli takımı yeniden olimpiyat madalyası için bir araya geldi. Bu kez yükselişte olan yıldızlar da eklenmişti. 2010’da süper yıldızsız takımı sırtlayan ve rüştünü kanıtlayan Kevin Durant, Kobe-LeBron-Carmelo ve Chris Paul’la birlikte zirve için oynadı.
2012 Olimpiyatlarında Kobe Bryant’ın bireysel performansları

2012 Olimpiyatlarında LeBron James’in bireysel performansı

2013
Son şampiyonluğun üstüne 2 kez 2. turda elenen Lakers’ta bir değişim rüzgarı vardı.
Takıma şampiyonluk yaşamamış yıldızlar dahil edildi. Başta ligin en iyi uzunu Dwight Howard. Ligin önde gelen oyun kurucularından Steve Nash. Benchten enerji skor getirmesi beklenen ve önceki yıl Odom’un yarattığı büyük boşluğu kapatması umulan Antawn Jamison. Ancak yaşlı bir kadroydu ve ligin hazırlık aşamasından itibaren uyum sorunları peşlerini bırakmadı. Sakatlıklar yüzünden yıldızların bir arada oynadığı maç sayısı çok azdı. Gasol ve Nash sezonun neredeyse yarısnı kaçırdı. Howard Magic günlerinden çok uzaktaydı ve geçiş savunmasında ligin en kötü takımlarından biriydi Lakers. Kötü başlagınç ilk Mike Brown’un kellesini götürdü. Kobe ile olan uyuşmazlığına başarısız başlangıç da eklenince gitmesi kaçınılmaz oldu. Yerine bir taktik dehası, NBA’in hücum sistemini kökten değiştiren ve Phoenix Suns’la bugün oynanan basketbol anlayışının temellerini atan D’Antoni göreve getirildi. Ancak takım uzun süre %50 galibiyetin altına kaldı ve şampiyonluk için Heat’le birlikte aday gösterilen bu takımın Playoff yarışında bile olmayışı herkesi şaşırtmıştı. 2010’dan sonra Kobe için işler iyi gitmiyordu ve bu onun için son şans olabilirdi. Artık 34 yaşındaydı ve şampiyonluk için kurulmuş bu takımı bir şekilde Playoff’a sokmalıydı.
SON PERDE
Kobe zor gidişatta kaptan olarak takımını rotaya sokmaya gayret ediyordu. 34 yaşında bir oyuncu olarak insanüstü bir çaba içindeydi.


Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban’la Kobe’nin girdiği bir polemik sonrası oynanan maçta Kobe 38 sayı attı ve bu maç ‘Af Maçı’ olarak tarihe geçti. (Amnesty Game)

Maçın son anlarında üst üste kritik basketlerle takımını uzatmaya taşıdı ve uzatmada maçı kazandırdı Kobe. Kobe Bryant’ın en ikonik maçlarından biri ve yine rakip Raptors…

Lakers taraftarısınız ve rakip 25 sayı fark yaptı, izlemeyi bırakır mısınız yoksa Kobe bu maçı nasıl çevirecek diye izlemeye devam mı edersiniz? Etseniz iyi olur, Kobe bir şekilde maça ortak olmayı başarabilir…


2013 All Star maçında Kobe Bryant’ın LeBron’u markaj altına aldığı anlar…


Kobe’nin Miami Heat performansı

Mart ayının sonuna gelindiğinde Lakers’ın zor da olsa Playoff şansı vardı ve Kobe bu umudun peşinden gidiyordu. Nisan başında oynanan 7 maçta ortalama 45.5 dakika sahada kaldı ve bu maçların çoğunda neredeyse oyundan çıkmadı Kobe.

Kobe Bryant bu 7 maçta 29 sayı 7.3 ribaund ve 8.4 asist 2 top çalma 1 blok ortalamayla oynadı.

Ligin son maçı Golden State Warriors karşısında yine destansı bir mücadele veriyordu. Ta ki… o feci sakatlık yaşanana kadar.

Vücudu artık bu baskıya dayanamadı ve Kobe Bryant’ın aşil tendonu koptu. Röportajda belirttiği üzere basma hissini o an için kaybetmişti. Yine de onun tek düşündüğü serbest atışları atmaktı. Sebebine gelince; faul sonrası serbest atışları kullanmayıp kenara gelen oyuncu tekrar oyuna dönemiyor. Kobe hala oyuna dönmeyi düşünerek 2 serbest atışı da sayıya çevirdi. Lakers için aslında 2012-13 sezonu o anda bitmişti çünkü Kobe’nin sezonu kapayacağı ve gelecek için de kesin konuşulamayacak bir sakatlık yaşamıştı. Finalde Heat ile eşleşecek Spurs Kobe’siz Lakers’ı zorlanmadan geçti. Kobe bu sakatlığı da atlatacaktı ama Playoff ve şampiyonluk dönemleri kapanmıştı artık…
Kobe 2012-13 sezonunu 27.3 sayı 5.6 ribaund 6 asist 1.4 top çalma ortalamalarıyla tamamladı.

4. MVP ödülünü kazanan James 27 sayı 8 ribaund 7.3 asist 1.7 top çalma ortalamarıyla oynadı.

Playoff’ta da kararlılığını sürdürdü Kral! Heat Bulls’u 4-1 geçerken James 23.6 sayı 7 ribaund 8 asist 2 top çalma ortalamalarıyla oynadı.

Konferans Finalinde de James’in tarifesi değişmedi!

Finaldeyse 2007’de 4-0 yenildiği Spurs vardı ve artık onun için intikam vaktiydi! 4 maç tamamlanırken seri 2-2’idi. 5. maçta Spurs kolektif skor dağılımıyla yine makine düzeninin gücünü göstermişti ve 3-2 öne geçti. 6. maç NBA tarihinin gördüğü en heyecanlı maçlardan birine tanık olduk.

6. Maçın özeti

James’in 6. maçtaki performansı.
6. maçta geri dönüşün lideri James Ray Allen’ın mucize üçlüğüyle 7. maça taşımıştı umudunu. 7. maçın tek bir hakimi vardı!

LeBron James yine hem sezon hem Final MVP’si olmuştu ve Finalde 25.3 sayı 10 ribaund 7 asist ortalamayla oynadı.

Kral 2 kez üst üste hem şampiyon hem sezon hem de Final MVP’si oldu!

DEVAMI GELECEK…


Kobe Bryant ve LeBron James’in tüm birebirleriAlihan Olcar

2 Comments

  1. Berk

    3 Eylül 2017 at 00:11

    Kobe ne büyük adammışsın be,soluksuz okudum 3 bölümüde birkez daha saygı duydum,adamın yaptıklarına bak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir