NBA Günlükleri

NBA Oyuncularının FIBA EuroBasket 2017 Performansları-Bölüm 2

NBA oyuncularının FIBA EuroBasket 2017 performanslarını değerlendirmeye devam ediyoruz. Yazının ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

İSRAİL

Omri Casspi (Golden State Warriors)

Geçtiğimiz sezonu Sacramento Kings’te geçiren Omri Casspi yeni sezonda son şampiyon Warriors’ın formasını terletecek. Zaman zaman yaşadığı patlamalarıyla Warriors taraftarlarını mutlu edecek olsa da Casspi, İsrail seyircisine istediklerini veremedi. İsrail kendi evlerinde oynadıkları grupta sadece bir galibiyet almayı başarabildi. Casspi turnuvayı 14.4 sayı ve 6.8 ribaunt ortalamalarıyla tamamlasa da bekleneni tam anlamıyla veremedi. Oynadıkları beş maç sonunda sadece 5 üçlük isabeti bulabildi(5/17-%29.4).

İTALYA

Marco Belinelli (Atlanta Hawks)

Marco Belinelli maç başına bulduğu 3.6 üçlük isabeti ve 17.9 sayıyla turnuva boyunca İtalya’nın skor yükünü çekmeyi başardı. Belinelli turnuva boyunca 56 denemede 25 üçlük isabeti buldu(%44.6) ve Aleksei Shved’in ardından(35 üçlük isabeti, 93 deneme -%37.6) turnuvanın en çok üçlük isabeti bulan ikinci oyuncusu oldu. Son 16’da Finlandiya maçında attığı beş üçlükle takımını Çeyrek Finallere taşıdı fakat buradaki rakipleri Sırbistan karşısında oldukça yüzdesiz bir şekilde 2/11 isabetle oynadı. Belinelli bu karşılaşmayı 18 sayıyla tamamlasa da sahada kaldığı süre boyunca takımı 16 sayı geriye düştü.

KARADAĞ

Nikola Vucevic (Orlando Magic)

Nikola Vucevic, asist ve top çalma hariç diğer tüm istatistiklerde takımına liderlik etti. Onun hakkında NBA’de duyabileceğiniz “sertlikten uzak” yorumu turnuvada da fazla değişmedi. Vucevic, 14.5 sayı ve 8 ribaunt ortalamalarıyla NBA’de olduğu gibi yine iyi istatistiklere sahipti fakat onun performansı Karadağ’ın Letonya’yı mağlup etmesi için hiç de yeterli değildi. Bunun sonucunda İstanbul’a gelme başarısı göstermiş olan Karadağ, Letonya’dan 32 sayı fark yiyerek turnuvaya veda etti.

LETONYA

Davis Bertans (San Antonio Spurs)

Davis Bertans, San Antonio Spurs gibi bir takımda çok dikkat çekmese de İstanbul’da oldukça iyi bir turnuva geçirdi. Rakiplerin, doğal olarak, pota altındaki Porzingis’in varlığına odaklanması ve Letonya’nın topu güzel paylaşması sayesinde Bertans istediği pozisyonları çoğu kez bulmayı başardı. Gelen fırsatları da güzel bir şekilde değerlendiren Bertans turnuvayı %50.9 saha içi ve %44.7 üçlük isabetiyle 14 sayı ortalamayla tamamladı. Grup aşamasında Büyük Britanya’ya karşı 7/8 isabetle üçlük attı. Turnuvanın en güzel maçlarından biri olan elendikleri Slovenya karşılaşmasında 6 üçlük isabeti bularak 23 sayı attı ve Porzingis’in en büyük yardımcısı oldu. Bunların dışında Betans’ın Boban Marjanovic’e koyduğu blok ise görülmeye değerdi.

Kristaps Porzingis (New York Knicks)

Takımının sayı, ribaunt ve verimlilik puanı lideri. Tüm turnuvanın maç başına en çok blok yapan oyuncusu. Tüm turnuvanın en verimli ve maç başına en çok sayı atan üçüncü oyuncusu. Letonya basketbolunun yüzü… Porzingis turnuvayı %53.4 isabetle 23.6 sayı, 5.9 ribaunt ve 1.9 blok ortalamalarıyla tamamladı. Varlığıyla, hem içeriden hem dışarıdan oynayabiliyor olmasıyla eşleşmelerini sürekli rahatsız etti; onun yarattığı tehdit sayesinde alan ve top paylaşımını iyi yapan Letonya birçok boş pozisyon buldu. Bunun getirdiği bir sonuç olarak da 91.6 sayıyla turnuvanın maç başına en çok skor üreten, 24.3 asistle maç başına en çok asist yapan ve 10.7 üçlük isabetiyle de İtalya ile birlikte maç başına en çok üçlük isabeti kaydeden ekibi oldular.

Slovenya’ya karşı oynadıkları çeyrek final maçında son çeyreğe 13 sayı geride girmelerine rağmen Porzingis, 34 sayısının 16’sını bu bölüme sığdırarak son 35 saniyede farkın üçe kadar inmesine liderlik etti. Fakat onun bu çabası da galibiyet için yeterli olmadı.

Onun gibi özel bir oyuncuyu canlı canlı izleme fırsatı bulmak insanın eline her gün geçmiyor, tabii ki New York’ta yaşamıyorsanız. New York demişken böyle bir oyuncunun Knicks gibi karışık bir organizasyonun parçası olması insanı korkutuyor.

LİTVANYA

Mindaugas Kuzminskas (New York Knicks)

Bir diğer Avrupalı Knicks oyuncusu… Litvanya grup aşamasını birincilikle bitirmesine rağmen Son 16’da grup dördüncüsü Yunanistan’a 64-77 yenilenerek turnuvaya çok erken veda etti. Litvanya, 2009’dan beri ilk kez çeyrek finali kaçırmış oldu. Kuzminskas, Valanciunas’ın ardından takımın en skorer(15.3 sayı) ve en verimli ikinci oyuncusuydu. Yunanistan karşılaşmasındaki 20 sayısıyla takımının skor yükünü çekti ve son çeyrekte farkın dört sayıya kadar inmesinde büyük pay sahibi oldu. Yine de Kuzminskas ve Litvanya’nın mücadelesi yetersiz oldu, Litvanya beklenmedik şekilde başarısız bir turnuvayı geride bıraktı.

Jonas Valanciunas (Toronto Raptors)

Jonas Valanciunas maç başına aldığı 12 ribaunt ile turnuvanın ribaunt lideri olmayı başardı. Aynı zamanda 15.8 sayı ortalamasıyla da Litvanya’nın pota altındaki sürükleyici gücü oldu. Valanciunas neredeyse çıktığı her maçta eşleşmelerine karşı fizik ve yetenek üstünlüğüne sahipti, bu üstünlüklerini de güzel bir şekilde kullanarak takımına bolca katkıda bulundu. Valanciunas turnuvayı %60.4’lük yüksek isabet oranıyla tamamladı. Fakat Litvanya’nın problemi özellikle de son maçta üç sayı çizgisinin gerisinden oldu. Yunanistan’a karşı denedikleri 24 üç sayılık atışın sadece 6’sında isabet bulabildiler ve yine 24 atışta 11 isabet bulan Yunanlılara boyun eğdiler.

RUSYA

Timofey Mozgov (Brooklyn Nets)

Rusya için Shved’in ardından skora en çok katkı yapan oyuncu oldu Timofey Mozgov. 13.3 sayı ve 7.4 ribaunt ortalamasının dışında takımına büyük bir sertlik kazandırdı. Sahada kaldığı süreler boyunca sürekli pota altında savaşarak ve pota altını karıştırarak rakipleri yıpratmaya çalıştı. Türkiye maçında da canımızı en çok sıkan isimlerden biri oldu. Pota altına getirdiği sertlik sayesinde bize karşı oynadığı maçta tam 17 kez serbest atış çizgisine geldi ve bunların 12’sinde isabet kaydetti. Mozgov turnuva boyunca çift haneli skorlardan hiç düşmedi. Pota altında fazla dezavantajlı olmamasına rağmen Rusya, Sırbistan’a karşı oynadıkları yarı final maçında boyalı alan sayılarında 44-22 geride kaldı.

SIRBİSTAN

Bogdan Bogdanovic (Sacramento Kings)

Bogdanovic muhteşem bir performans sergilediği turnuvada takımını finale kadar taşıyarak İstanbul’a veda etti. Bogdanovic bu turnuvayla birlikte bir kez daha bize NBA’de oynamaya hazır olduğunu gösterdi. 20.4 sayı, 5 asist, 3.6 ribaunt ve 1.2 top çalma ortalamalarıyla sahanın her yerinde oyuna etki etti. En çok göze çarpan nokta ise maç sonlarındaki kritik anlarda korkusuzca sorumluluk almasını bilmesi oldu. Bogdanovic, yarı finalde oynadıkları Rusya maçının kritik anlarda öne çıkarak son dakikalarda tıkanan takımını finale taşımayı başarmıştı. Bunun dışında Bogdanovic turnuvaya boyunca maç içerisinde takımını çok güzel bir şekilde yöneterek gerekli pasları dağıttı, Sırbistan’ın Boban Marjanovic’ten faydalanmasında önemli bir rol oynadı.

Fenerbahçeli taraftarlar muhtemelen Bogdanovic’in altın madalyayı kazanarak İstanbul’a veda etmesini diliyordu fakat onların bu dileği gerçekleşmedi ve Sırbistan gümüş madalyayı kazandı. Yine de Bogdan Bogdanovic neden özel bir oyuncu olduğunu herkese göstermiş oldu ve turnuvanın en iyi beşine seçildi.

Boban Marjanovic (Detroit Pistons)

Final maçındaki performansını bir kenara koyacak olursak 2.22’lik dev Boban Marjanovic verimli bir turnuva geçirdi. Kuzmic’le beraber Sırbistan’a pota altına büyük bir fizik avantajı sağladılar. Özellikle yarı finaldeki Rusya maçında Marjanovic, %70 isabetle attığı 18 sayıyla Sırbistan’ın pota altında 44-22’lik skor üstünlüğünü yakalamasında büyük bir rol aldı. Buna rağmen final mücadelesinde %20 isabetle (1/5) sadece 6 sayıda kaldı ve 3 de ribaunt aldı.

SLOVENYA

Goran Dragic (Miami Heat)

Goran Dragic, tarihlerinde ilk kez kazandıkları EuroBasket’te Slovenya’nın en önemli ismi daha doğrusu MVP’si oldu. Slovenya’nın turnuvayı mağlubiyetsiz tamamlamasındaki en büyük etken direksiyonda Dragic ve Luka Doncic’in olmasıydı. Sırbistan koçu Aleksandar Djordjevic’in de söylediği gibi “Onlar bu turnuvaya NBA hızını getirdiler.”. Slovenya oynadığı hızlı basketbol ile turnuva boyunca toplam 813 sayı attı ve bu alanda en yakın rakipleri İspanya’ya 42 sayı fark attılar. Turnuva süresince her maç koşarak, yüksek tempoyla bol skor üreterek oynadılar.

Dragic yaşadığı kramp sorunları nedeniyle maç sonunda oyuna giremese de final karşılaşmasını 20’si ikinci çeyrekte olmak üzere 35 sayı, 7 ribaunt, 3 asist ve 2 top çalmayla tamamladı. Turnuva boyunca ribauntlar hariç diğer istatistiklerde takımının lideri olan Dragic, turnuvanın en değerli oyuncusu (MVP) seçilerek ve altın madalyayı alarak uluslararası kariyerini güzel bir şekilde sonlandırdı.

Luka Doncic

1999 doğumlu Doncic önümüzdeki sezon NBA’de oynamayacak fakat 2018 Draft’ında yüksek sıralardan seçilmesi konuşuluyor. Genç yaşına rağmen çok özel bir oyuncu olması sebebiyle ona da bir parantez açmak istedim. Henüz 18 yaşındaki bir oyuncunun böyle büyük bir sahnede önemli roller alıyor olması gerçekten heyecan verici. Doncic sahada kaldığı süreler boyunca oyunun her alanına etki etti ve o, sahadayken Slovenya rakiplerine 10.6 sayı fark attı. İspanya’ya karşı oynadıkları yarı final maçında 11 sayı, 12 ribaunt ve 8 asistle triple-double’a yakın bir performans sergiledi. Şutu inişli ve çıkışlı olsa da henüz 18 yaşında ve kendini geliştirebilmek için önünde zamanı var. Kendisini sabırsızlıkla NBA’e bekliyoruz…

TÜRKİYE

Cedi Osman (Cleveland Cavaliers)

Geçirdiğimiz başarısız turnuvadan çıkarabileceğimiz belki de tek olumlu sonuç genç çekirdeğimiz oldu. Bu genç çekirdeğin tecrübe kazanması ve taraftarla bütünleşmesi açısından başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Cedi turnuva boyunca takımımızın sürükleyici gücü oldu. Onun daha önce hiç bu kadar birebir oynadığını ve sorumluluk aldığını görmemiştik. Cedi başlıca istatistiklerin tümünde takımımızın lideri oldu ve turnuvayı 16 sayı, 5 ribaunt, 3.8 asist ortalamalarıyla tamamladı. Ne yazık ki Cedi, en etkisiz performansını Son 16’daki İspanya maçında gösterdi ve %25 isabetle 8 sayıda kaldı. Turnuva süresince istatistiklere yansımayan şey ise onun ve diğer genç oyuncularımızın taraftar desteğiyle birlikte takıma getirdiği enerji oldu. Aslında turnuvanın en çok top çalan ikinci takımı olmamızı buraya bağlayabiliriz.

Cleveland Cavaliers’ın Cedi’den beklediği rol ise biraz daha farklı. LeBron James’in olduğu bir ekipte kimse Cedi’den takımı sürüklemesini beklemiyor. Cedi kendine hazırlanan pozisyonları yüksek bir yüzdeyle bitirip savunmada kötü olan Cleveland’a bir direnç getirebilirse Tyronn Lue’nun rotasyonunda kendine yer bulabilir. Ama Cedi’nin bunu yapabilmek için şutunu daha fazla geliştirmesi gerekiyor. Sahada rakiplerin odaklanacağı isim belli olduğu için ve bu isim topu çok iyi bir şekilde dağıttığı için Cedi boş şutu bulacaktır. Bu noktada ona düşen görev ise o şutu sokmak olacak.

Şampiyonluk hedefiyle yola çıkan LeBron James’li bir takımda Cedi’yi de izlemek büyük keyif verecek.

Furkan Korkmaz (Philadelphia 76ers)

Cedi gibi Furkan Korkmaz da turnuva boyunca bireysel olarak göz dolduran bir performans sergiledi. Özellikle de son oynadığımız İspanya maçında attığı 20 sayıyla takımı taşıdı ve hepimizin galibiyete inanmasını sağladı. Zaman zaman gösterdiği atletizmiyle de her maç taraftarlarımızı coşturdu. Ve şimdi de sezonun en heyecan verici ve genç ekiplerinden Philadelphia 76ers için mücadele edecek.

Takımların hedefleri ve yapıları göz önüne alındığında muhtemelen Furkan, Cedi’den daha fazla süre şansı bulacaktır. Furkan iyi şutu ve atletik yetenekleriyle zorlu NBA ortamında rotasyonda kendine yer bulabilir. Onu en çok zorlayacak konu ise güç farkı olacak gibi görünüyor. Furkan atletizm olarak pek geri kalmasa da NBA ortamı için çok ince görünüyor. Yine de Joel Embiid ve Ben Simmons etrafından kurulan Philadelphia’da dışarıdan ve içerinden besleyerek istenilen katkıyı verebileceğini düşünüyorum.

Philadelphia 76ers kurduğu kadroyla tüm NBA’in en merak ettiği takımlardan biri haline geldi. Furkan’ı da bu ekiple beraber izlemek oldukça heyecan verici olacak. Umarız takım halinde sakatlıklardan uzak kalırlar.

Can Önal on InstagramCan Önal on Twitter
Can Önal
NBA meraklısı bir mühendislik öğrencisi...
Twitter :@canonalll
Instagram :@canonalll
onalcan20@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir