NBA Günlükleri

Oklahoma Şampiyon Olabilir mi? Bence Hayır

Direk ‘Hayır’ diyerek başlamak istiyorum.

Tabi ki bu soruya net cevap verebilmek için bazı verilere ihtiyaç var.

Şöyleki; Thunder Paul George ve Carmelo Anthony takaslarından sonra, kadrosunda geçtiğimiz yıl 20+ sayı ortalaması yakalayan 3 oyuncu bulunduran 3.takım oldu. Bu durum ilk bakışta göze hoş gelebilir. Fakat işin aslı göründüğü gibi değil diye düşünüyorum. Çünkü bu 3 oyuncu(Westbrook, George ve Anthony) geçtiğimiz sezon top kullanma oranında tüm NBA’de ilk 20’deler.

Bu istatistiği şöyle açıklamak istiyorum. Paul George Pacers’ta, Anthony ise Knicks’te takımlarının birinci sayı opsiyonları idi. Westbrook’un oyun tarzını zaten biliyoruz. Bu üçlü arasında topun nasıl paylaşılacağını açıkçası çok merak ediyorum. Westbrook’un egolarını bir kenara koyup topu paylaşması çok zor bir ihtimal. Ve eğer top dağılımında sorunlar başladığı anda peşi sıra problemler de başlayacaktır.

Bu takasların ardından bile Oklahoma Batı Konferansı’nda 4.takım gibi görünüyor. Warriors, Spurs, Houston ve Thunder sıralaması değişmez diye tahmin ediyorum.

Daha önceki yazılarımda ESPN’in BPI(Basketball Power Index) ten bahsetmiştim. Bu ındexte takımların hücum gücü, savunma yetenekleri gibi verilere bakıldığını ve bu veriler ışığında takımların şampiyonluk şanslarının değerlendirildiğini belirtmiştim.

Okuyan arkadaşlar hatırlarlar, Boston Celtics’in şampiyonluk şansı Spurs ve Rockets’tan daha fazlaydı. Bunun nedeni bu 2 takımın Batı’da bulunmamaları idi. Çünkü bulundukları konferansta %58 şampiyon olma şansı verilen Warriors var ve dolayısıyla diğer takımların şampiyonluk şansları daha düşük kalıyor.

Bu durumu Thunder açısından da değerlendirebiliriz. Oklahoma’nın Spurs gibi sistemli, Warriors gibi birbiri ile oynamaya alışık takımları elemesinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

Evet kadro yıldız açısından baya geniş gibi görünüyor ama yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü Oklahoma’nın konferans yarı finalinden öteye gidebileceğini düşünmüyorum.

Sezon başlayınca göreceğiz..

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

One Comment

  1. Mustafa Kara

    20 Ekim 2017 at 09:08

    Russell Westbrook 16 asistle oynadı böyle giderlerse hiçbir sıkıntı çıkmayacak. Aralarında çok iyi top paylaşıyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir