NBA Günlükleri

Biraz daha zaman gerek bize !

Türk Hava Yolları Euroleague, uzun bir aranın ardından tekrar başladı. Mayıs ayında Fenerbahçe’nin şampiyonluğu ile ara verdiğimiz Avrupa basketbolunun zirve organizasyonu birbirinden güçlü 16 takım ile tekrar bizleri selamladı.

İki temsilcimiz de ilk haftayı mağlubiyetle kapattılar. Anadolu Efes, kendi evinde Real Madrid’e 74-88 ile mağlup olurken, son şampiyon Fenerbahçe Doğuş, deplasmanda son Eurocup şampiyonu Unicaja Malaga’ya son topta 68-67 ile mağlup oldu. Anadolu Efes, maçını izleyemediğim için o maç hakkında detaylı bir yazı yazamayacağım ancak Avrupa’nın acayip evladı Eurobasket şampiyonu takımın kilit oyuncularından biri olan Luka Doncic, bizler için sınırları zorlayan ancak kendisi için artık sıradanlaşan bir performansla 27 sayı 4 ribaund 4 asist ile 32 verimlilik puanı yakalamış. Maç sonu istatistik kağıdında ilgimi çeken ilk nokta buydu. İkinci nokta ise Anadolu Efes, sadece 3 tane üç sayılık isabet bulmuş ki bunu 21 şutta bulmuş. Rezalet bir yüzde (%14)

Son şampiyonun maçına geçecek olursak Fenerbahçe, İspanya’da rakibinden 16 kez daha az hücum etmesine rağmen (67-51) maçtan son topta Sloukas’ın kaçırmasıyla 68-67 mağlup oldu. Tüm maçı detaylı analiz etmeye gerek yok. Kısa kısa maç esnasında ne düşündüğümü anlatmak istiyorum.

-Unicaja Malaga, takım olarak sert bir ekip, taraftarının da desteğini aldığında İspanyol taraftarlardan bahsediyorum ki Euroleague izleyicileri onların basketbolu ne kadar doğru izlediği ve tam gerekli yerlerde oyuna nasıl müdahale ettiklerini bilirler, bambaşka bir oyun ortaya koyuyorlar. Bu madde şimdilik burada dursun.

-Sorun 1: Ribaund Problemi

Maç özelinde 2. madde, ilk maddeye oranla daha can sıkıcı. Geçtiğimiz yıl Fenerbahçe’yi birçok maçta önde tutan özellik çember altındaki iki uzunu Ekpe Udoh ve Jan Vesely ile ribaundları kontrol altında tutmaktı. Ekpe Udoh’un takımdan ayrılmasının ardından takıma Nikolo Melli ve Jason Thompson katıldılar ancak ilk maç itibariyle ribaundlarda benim beklediğim sıkıntı yaşandı ve Fenerbahçe kendi potasındaki 40 ribaund pozisyonunda 16kez hücum ribaundu verdi. 16 hücum ribaundundan İspanyol ekibi 13 ikinci şans sayısı buldu. Bu istatistiği sahanın diğer tarafına aldığımızda 24 pozisyonun 20’sini Malaga ekibi almış durumda.

Malaga, kendi potasındaki 24 pozisyonun 20’sinde Fenerbahçe potasındaki 40 pozisyonun 16’sında ribaundu almayı başardı.

İç karartıcı örnek: James Augustine sadece Fenerbahçe potasında 5 ribaund alırken, Jason Thompson toplam 4 ribaund aldı.

-Sorun 2: Top :Kayıpları 

Yenilenen kadrosuyla hücumda topu kimin yönlendireceğini keskin olarak belirleyememiş Fenerbahçe. Şuan itibariyle adaylar Wanamaker ve Sloukas ancak sakatlıktan döndükten sonra Bobby Dixon da bu adaylar arasına girecektir. Sezon başında belki bunu konuşmak için erken olabilir. Benim bu konudaki birinci adayım Eurobasket2017 performansıyla göz dolduran Sloukas. Ayrıca Sloukas için artık bir takımın lideri olma zamanı da geldi. Wanamaker’i ise kurucu değil de atıcı rolünde kullanmak bana daha mantıklı geliyor. Bu konuda söz benim olsaydı böyle yapardım ama söz üstad Zeljko Obradovic’te!

Fenerbahçe’nin kaybettiği 13 topun 9 tanesi Malaga’nın top çalmasıyla gerçekleşti.

Maç özelinde Fenerbahçe 13 top kaybı yaptı ve 13 top kaybının 9 tanesi direkt olarak top çalma şeklinde olunca da asıl sorun burada baş gösterdi.

-Sorun 3: Lider kim?

Geçen yıl Fenerbahçe’nin saha içi lideri kim diye sorduğumuzda cevabımız çok netti. Bogdan Bogdanovic!

Bu yıl daha yeni başladı ancak Euroleague seviyesinde liderinizin kim olduğu belli değilse sahada ne yapacağınızı şaşırabiliyorsunuz. Hem de geçen yıl müthiş bir sezon geçiren bir ekibe (Wanamaker- Melli- ve diğerleri) rağmen. Şuanda liderlik rolü için en önemli iki aday Sloukas ve Wanamaker ancak bu ikiliden hangisi daha ağır basacak göreceğiz. Sloukas bir adım önde gibi durdu.

Fenerbahçe, en çok 9-0’lık bir seri yakalarken, Malaga maçın en kritik bölümlerinde 13-0’lık bir seri yakaladı ve skoru 47-57’den 60-57’ye getirdi.

-Sorun 4: Saha içi yerleşim

Neredeyse bütün cümlelerim aynı şekilde başlıyor. Geçtiğimiz yılki Fenerbahçe ! Euroleague’de geçen yıl Fenerbahçe’yi en özel kılan şey hiç şüpheye yer vermeden saha içi yerleşimi mükemmel yapmasıydı. Geçiş hücumlarında, set oyunlarında mükemmele yakın hatta zaman zaman mükemmel olan bu uyum, Fenerbahçe’yi beklenilenden daha kolayca şampiyon yaptı. Sezonun başı olduğu için ve Obradovic’in takımları için Kasım-Aralık-Ocak aylarına kadar konuşmak çok erken olduğu için saha içi yerleşimi çok fazla göz önüne çıkarmayacağım ancak dünkü maçta Fenerbahçe için büyük bir sorundu saha içi yerleşim. Özellikle de Sloukas ve Wanamaker’in aynı anda sahada olduğu dakikalarda.

Notlar:

Fenerbahçe’nin yeni transferlerinin takıma adapte olma ve öğrenme aşamaları devam ediyor. Jason Thompson hala NBA’den Avrupa’ya geçişe alışmaya çalışıyor ve giderek alışıyor da. Rakibin ikili oyunları sırasında show-up ve yardım savunmasında problemleri devam ediyor.

Geçtiğimiz yılın en iyi uzun forvetlerinden biri olan Nikolo Melli ise hala tam manasıyla takıma ayak uydurabilmiş değil. Bundan çıkarılabilecek en olumlu sonuç şu: Fenerbahçe, öylesine büyük oynuyor ki Brose’de harikalar yaratan Melli bile adapte olabilmiş değil.

Wanamaker da Melli ile aynı kaderi yaşıyor. Daçka’da lider iken burada belki de bir rol oyuncusu olmaya çalışacak.

Sonuç: 31 Mart 2017’den bu yana kaybetmeyen Fenerbahçe, Euroleague’e mağlubiyetle başladı.

Çözüm: Zeljko Obradovic’in de dediği gibi hatalardan ders almak ve yeni bir sezonun başladığının farkına varmak. Kısacası Kasım, Aralık aylarını bekleyelim.

Biraz daha zaman gerek bize ! 🙂

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir