NBA Günlükleri

Cedi Osman’ın kulüp sitesine verdiği röportaj

Bu yaz Cleveland Cavaliers ile 3 yıllık sözleşme imzalayan genç milli oyuncumuz Cedi Osman Cavaliers’ın resmi sitesine açıklamalarda bulundu. Biz de bu röportajı Türkçe’ye çevirdik. Keyifli okumalar.

”Öncelikle şu konuyu halledelim. Nasıl 16 numarayı seçtin açıklar mısın?

Türkiye’de 6 numaralı formayı giyiyordum. Burada ise LeBron antrenmanlarda bile 6 numara giyiyor, zaten bu imkansızdı. Ben de 6’nın tersi olması sebebiyle 9 numarayı seçtim. Arkadaşlarım Wade geldiğinde ”Numaranı değiştireceklermiş” dediler. Ben de telefon numaramı söylediklerini sanıp ”Evet bir Amerikan numarası alacağım” şeklinde cevap verdim. Bahsettikleri şeyin forma olduğunu anlamamıştım.

Daha sonra Wade gelip ”Forma numarası hakkında konuşmamız gerek” dediğinde, ”Tabii ki, sorun yok” diye cevap verdim. Daha sonra ise içinde 6 rakamı geçtiği için 16 numaralı formayı aldım.

Memleketin Ohrid nasıl bir yer?

Küçük bir ülkenin içindeki küçük bir şehir. Küçük ama çok güzel. Şehir bir gölün çevresinde ve yazın özellikle Yugoslavya bölgesinden insanlar gelir. Birçok Amerikalı turist de geliyor. Güzel bir yer, yazın çok sıcaktır.

Cleveland’da yaşamaya alıştın mı?

Buarada harika hissediyorum. Böylesine büyük oyuncuların ve all starların olduğu bir takım parçası olmaktan çok memnunum. Buaradaki ilk ayım. Daha önce sadece yazın 2 gün gelmiştim. Bildiğiniz gibi İstanbul çok büyük bir yer. 20 milyon insan yaşıyor. Cleveland’ın küçük olması hoşuma gitti. Daha rahat basketbola odaklanabiliyorum. İstanbul’da çok trafik var burada ise hiç yok.

Cavs tarafından seçildikten sonra NBA’de oynamak için beklediğin 2 yıl nasıl geçti?

Draft gecesinden sonra o dönemin GM’i David Griffin ve koçu David Blatt ile konuştuğumda çok heyecanlıydık. İki yıl daha Türkiye’de kalacağım biliyordum çünkü Türkiye’deki kontratımın 3.senesine kadar NBA çıkışı yoktu. O iki yılda en iyi oyunumu oynamaya çalışıp Cavs’e hazırlandım.

Türkiye’de Cavaliers’ı takip ettin mi?

Sürekli takip ettim. Türkiye Ligi, İspanya Ligi ile birlikte Avrupa’nın en iyi ligi. NBA oyuncuları orda. Birçok önemli isim var. Ama ben bir gözümle hep NBA maçlarını takip ettim. Özellikle final serisi çok heyecanlıydı. Cavs’in çoğu maçını canlı izledim.

EuroBasket 2017’deki başarılı performansın özgüvenini etkiledi mi?

Avrupa Şampiyonası’nda iyi oynamam önemliydi. Cleveland’a imza atıp turnuvaya gelmiştim. Kendimi geliştirmem gerektiğinin farkındaydım. EuroBasket bana takım liderliği fırsatı sunduğu için çok şanslıydım. Bence iyiydim. Özellikle Porzingis’e karşı oynamak çok keyifliydi. Dolu bir salon ve coşkulu bir seyirci vardı.

Senin oyununu görmemiş taraftarlar için kendini nasıl tanımlarsın?

Oyunun iki yönünü de oynayabilirim. 2, 3 ve 4 numaralarda oynayabiliyorum. Milli takımda 4 numara olarak oynadım. Paslarım iyidir, takım arkadaşlarıma şut pozisyonları hazırlayabilirim. En sevdiğim şey ribaundu aldıktan sonra hızlı hücumu başlatmak. NBA bana çok uygun çünkü koşarak oynanan bir oyun var. Bu oyun tarzını seviyorum. Son iki yılda şutumu geliştirdim ama hala istediğim seviyede değil.

NBA’in en iyi veteranlarıyla oynuyorsun. Seni nasıl karşıladılar?

LeBron ve diğerleriyle tanıştığım ilk gün heyecandan titriyordum. Onlarla tanıştığımda hepsinin ne kadar iyi insanlar olduğunu fark ettim. Lebron en çok konuşan ve en şakacıları. Sadece o da değil… Channing Frye, Tristian Thompson, Kevin Love ve geri kalanlar. Hepsi çok iyi insanlar ve benimle ilgileniyorlar. 5 vs 5 antrenman maçı yaptığımızda LeBron daha ilk dakikadan ”Bu adama yardıma gitmelisin, Adamına geri dönmelisin.” şeklinde uyarılara başladı. Onu izliyorum ve ondan öğrenebileceğim her şeyi öğrenmeye çalışıyorum.

Türkiye’deki arkadaşların Kral ile antrenman yapman hakkında ne diyorlar?

Sürekli ”LeBron ile aran nasıl, seninle konuşuyor mu?” şeklinde sorular soruyorlar. İnsanlar onu tanımadıklarından ve o dünyanın en iyisi olduğu için korkutucu gözüküyor. Ama korkutucu değil, tam aksine çok iyi ve çalışkan bir insan. Santa Barbara’da kamp yaparken antrenmanlara ilk gelen ve son çıkan kişiydi. Başarısının sırrı bu.

Çaylak görevlerin nasıl gidiyor? Sana donut aldırıyorlar mı?

Evet her maç günü yapıyorlar. Bu tür eğlenceli şeyler bana da eğlenceli geliyor. Channing Frye bana 16 tane IPhone şarj aleti almam gerektiğini söyledi. Deplasmanlara giderken çantalarla ilgili de bir şeyler anlattı. Onu tam anlamadım.NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir