NBA Günlükleri

Cleveland’ta Neler Oluyor?

Eğer bir takımda LeBron James varsa, o takımın üst üste final oynaması yeterli olmuyor. O takımın mutlaka şampiyon olması lazım. Fakat yine de Cleveland’ın ve LeBron’un şansızlığı Warriors gibi belki de NBA tarihinin en iyi hücum takımına denk gelmiş olması.

Ve hatta kadronuzda LeBron James olması, kadrodaki diğer bir yıldızın ayrılmak istemesine bile sebep olabiliyor.

Kyrie Irving’in ayrılmak istemesinin ardından Cleveland, Boston ile takasa girmiş, Irving karşılığında Isaiah Thomas, Jae Crowder ve draft hakkı almıştı. Ve okuyucularımız hatırlar, bu takasın Cleveland açısından zarar yazacağını yazmıştım. Tabiki sonuçlarını değerlendirmek için henüz erken. Bu takasın ardından Cavs kadroya LeBron’un kankası Wade, belki de sakatlıklar olmasa NBA tarihine girebilecek bir oyuncu olan Derrick Rose’u kattı. Şu ana kadar Wade hiç de eski günlerindeki gibi değil. Wade 60 maçlık Bulls kariyerinde sadece 6 maçta tek haneli rakamlarda sayı üretmişti. Cleveland’ta ise ilk 3 maç itibarı ile Wade’in çift haneli sayı ürettiği maç yok. Artı Bucks maçında Rose yine sakatlandı.

Peki Cleveland’ta neler oluyor?

Son olarak Orlando’ya kaybeden Cleveland’ta koç Lue bu yenilgiyi yedikleri 17 üçlüğe dayandırdı. Ve oyun temposunu ayarlayamamaktan şikayet etti. Cleveland kadrosunda oyun temposunu ayarlayacak bir guard yok. Bir anlamda oyun kurucusuz oynuyorlar diyebiliriz.

Cleveland, Orlando karşısında 7/25 üçlük isabeti ile oynarken Orlando ise 17/35 isabet le oynadı.

Aslında Lue’nun bu açıklamasına biraz şaşırdım. Çünkü Cleveland’ın üçlük savunmasındaki problemi yeni değil. Çünkü geçtiğimiz sezon Cleveland’ın rakipleri maç başına 10.4 üçlük isabeti buluyorlardı. Bu anlamda tüm NBA’de 5.sırada yer almışlardı. NBA şampiyonluğuna oynayan bir takım için yüksek bir rakam diyebiliriz. İşin ilginç tarafı geçtiğimiz sezon da bu takımın başına Tyronn Lue vardı. Hala bu durumdan şikayet etmesi, idmanlarda bu yönü geliştiremediklerini bir göstergesi. Orlando maçından önce oynadıkları Bucks maçında da rakip takım üçlüklerden toplam 33 sayı bulmuştu.

LeBron ise bu 3 maçlık dönemi takımın yeniden yapılanmasına bağladı. Takım olarak birbirleri ile oynamaya alışana kadar bu tip maçları(Orlando) oynayacaklarını belirtti. Wade ise takımdaki rolünü henüz bulamadığını açıkladı.

Cleveland için bu sezonun önemli artılardan biri ise kenardan gelen katkı. Geçtiğimiz sezon tüm NBA’de yedek oyuncuların katkısında 29.sırada yer almışlardı. (29.1 sayı) Bu sezon ise Kyle Korver, Jeff Green, JR Smith gibi sonradan oyuna girip birçok şeyi değiştirebilecek oyuncular var. Ayrıca Isaiah Thomas iyileştikten sonra büyük ihtimalle Derrick Rose da yedeğe çekilecek gibi görünüyor.

Her ne kadar sezonun başı olsa da Orlando gibi takımlardan alınacak yenilgilerin etkisi de büyük olacaktır. Özellikle takımın başında LeBron kontenjanından bir isim bulunduğunu düşünürsek Cleveland’ın bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirebileceğinden şüpheliyim. Wade’in takım içindeki rolünün henüz bulamadığı söylemesini de bu duruma bağlıyorum. Bakalım, bekleyip göreceğiz..Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir