NBA Günlükleri

LeBron, Kyrie, Siyahi Babalar ve Oğulların Karmaşık Hikayesi

NBA soyunma odaları siyahi insanların en üst düzey kendilerini gösterme yerlerinden biridir. Cleveland’da geçen sezon o kutsal yerde bir şeyler ters gitti. Salı gecesi Kyrie, Celtic yeşili giymesiyle o yuhalamalar başladı.

Hepimiz Kyrie’nin LeBron’dan bunaldığını ve onun gölgesinden kurtulup kendi takımına sahip olmak istediğini biliyoruz. Bu tarz açıklamalar çoğunlukla siyahi babalar ve oğullarının üstüne kuruludur.

Salı günkü maçta LeBron ve Kyrie birbirleriyle göz göze gelmekten kaçınmıştı. Aynı Şükran Gününde oğlu babasının sevmediği kız arkadaşıyla birlikte eve geldiğindeki gibi. James baba figüründeydi ve Triple-double’dan yalnızca 1 asist uzaktaydı. Irving’de isyancı çocuk rolünde 22 sayı 10 asist’le günü tamamlamıştı.

Onların babalık tecrübeleri çok farklıydı.

Gloria James henüz 16 yaşındayken LeBron doğdu ve babası Anthony McClelland, onları terketmişti. LeBron’un babasıyla olan ilişkisi 0’dı. LeBron bunu şu şekilde açıklamıştı. ” Yalnızca yeryüzündeki en iyi oyuncu değil. En iyi eş, 3 çocuğun babası, yardımsever ve rol model olmak istiyorum. ”

Irving’in babası, Drederick Irving, Boston Universite’sinde basketbol yıldızıydı. Eşi Elizabeth’le de orada tanışmıştı. Drederick, Kyrie’nin doğduğu yer olan Avustralya’da basketbol oynuyordu. Kyrie’nin annesi o daha henüz 4 yaşındayken ölmüştü. Babası tarafından terkedilen Drederick, Kyrie’yi ve bir kızını kendi yetiştirdi.

Drederick, Kyrie’nin kariyerinin her adımında ona rehberlik etti. Lise’den Duke’a ve 2011 NBA Draft’ında 1 numara seçilene kadar. Irving Draft’tan önce ” Onun benim için ne kadar çok anlam ifade ettiğini kelimelerle ifade edemiyorum.”

Kyrie’nin harika bir babası var. Bundan dolayıda Irving’in, LeBron’un Cleveland’da baba figürüyle oynamasına ihtiyacı yoktu.

Stephen A. Smith, Irving’in kendisiyle yaptığı sohbeti şöyle açıklıyor. ” O LeBron’un oğlu olmasına izin vermeyecek. Kendisine çocuğu, babası veya büyük kardeşi gibi muamele etmesine izin vermeyecek.”

Şu an Oğul kelimesi , aşağılamak, birinin hayatını başkasının domine etmesi ve bir başkasının hayatına saygısızlık anlamı taşıyor. Siyahi topluluklar birçok argo sözcük yarattı. Neden ”oğul” kelimesi onu sevdiğin anlamı ifade etmesin ki ?
Belki de bu durum siyahi annelerin çocuklarını doğurduklarında %70’inin evli olmadığı gerçeğine dayanıyordur. En son yapılan hükümet bilgilerine göre, bu oran beyazlarda %29, İspanyol’larda ise %53 oranında. Bu %70 oranındaki çocukların tutuklanma oranı da daha yüksek. Okulda belalı tip olması, genç yaşta ebeveyn olmak, gençken etrafında gördüğü kötü davranışlar ve sağlık problemleri.

Bu siyahi bekar annelere saygısızlık değildir. Siyahi annelerimiz kölelikten kitlesel hapsedilmeye kadar dış güçler tarafından bölündüler. Bekar anneler kara Amerika’da kahramanlardır. Bazı evlenmemiş siyahi babalar ise çocukları için başından beri oradadırlar.

James eşiyle evlenmeden önce 2 çocuğu vardı ve çocuklarına karşı çok ilgili bir babaydı. 2013’de Savannah, 1 yıl sonra kız çocuğunu doğurdu. Irving, annesiyle Texas’ta yaşayan yaklaşık 2 yaşındaki kızına babalık yapmak istediğini söylüyor. Irving eşiyle çocukları doğmadan önce ayrılmışlardı.

LeBron ve Kyrie’nin hikayeleri bize siyahi insanların karmaşık yönünü gösteriyor. Siyahi toplulukta babasız büyüyen insan fazlalığı tartışılmaz bir gerçek. Artık ”Oğul” kelimesi bir hakaret kelimesine dönüştü.

32 yaşındaki James, takımdan ayrılmış olan 25 yaşındaki eski takım arkadaşına güzel şeyler söylemeye çalışıyordu. Irving’e 5 kez ”Genç” diye seslendi. Irving’de buna karşılık şimdi onun büyümüş olduğunu söyledi. ” Bu gerçekten 2 adam arasında”

Emekli olmuş eski NBA oyuncusu Grant Hill’e bu takas hakkında düşündüklerini sordum.

Grant Hill ” Kelimelerin anlamları vardır ”

Hill, eski NFL All-Pro Running Back ve Yale Üniversite’sinden mezun babası Calvin ile büyüdü. Annesi Janet ise Hillary Clinton’la, Wellesley’e giden yönetim danışmanıydı. ”Kendi tarafımda bana tavsiye verecek, olayın iç yüzünü anlamama yardımcı olacak, bakış açıma etki edecek ve beni sorumlu tutacak insanlara sahip olmam yardımcı oldu. Sana karşı dürüst olacak kişiler senin duymak istemediğin şeyler söyler. Hatalı olduğunda ilk olarak seninle konuşur. 

 Sevgi, bir baba dışında bir çok yerden gelebilir fakat kimse daha fazla bir değerle bunu sana veremez ve kaçınılması mümkün olmadan, çocuk babasının isteğine karşı çıkacak. ”Kendi düşüncelerini kendi düşüncelerine göre şekillendirmeye ve bağımsızlık duygusunu geliştirmeye başlıyorsun. Bu normal ve sağlıklı bir şey.”  diyor Grant Hill.

Bir babanın erkekliğine karşı koymak zorunda kalma deneyimi pek çok çocuğun hayatında eksik bir parçadır. Bu deneyim, James’in Irving ile olan ilişkisine yardımcı olabilirdi.

James, 8 yaşında evinin adamı olduğunu söylüyor. James baba yerine geçen bazı kişilerle büyüdü. Koçları ve diğer toplum üyeleriyle. Asla babasının gölgesinde bulunmak zorunda kalmadı. Kararlarına saygı duydu. Hükme sundu. James her zaman tavuğun büyük parçasına sahipti.

James ” Eğer onun takas  isteğinde bulunmamasını sağlayabileceğim daha iyi bir şey varsa, bu ne olabilirdi gerçekten merak ediyordum.

Irving’in draft edilip Cavs’ın yeniden dirilmesi için çok şey yapıldı. Sonrasında gürültülü bir şekilde geri dönüş reklamları yapılarak LeBron yeniden Cleveland’a döndü. Evet Irving takımı bıraktı. Çünkü; basketbolu kendisinin kontrol etmesine ihtiyacı vardı ve ayrıca bir başka baba figürüne ihtiyacı yoktu.

Bir keresinde bir muhabir Irving’e; LeBron’un Cleveland için hangi ebeveyn rolünde oynadığını sordu. Kyrie kahkaha attı. Sonrasında ciddi bir şekilde ” Bir babam var. O da Drederick Irving” dedi

Bu James’in Salı günü ”Gence” karşı alınan zaferle bile asla bilemeyeceği bir şey.

 

Kaynak: UndefeatedDoğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir