NBA Günlükleri

Lonzo Ball: Önemsediğim Tek Şey Kazanmak

Lakers’ın sezon açılışında tüm gözler 2017 NBA Draft’ının 2 numarası Lonzo Ball’daydı. Daha henüz bir lig maçına bile çıkmayan birisi için oldukça popülerdi. Sezon açılışında Clippers’ın Lakers’ı 108 – 92 yendiği maç öncesi de Patrick Beverley, Lonzo Ball hakkında sertçe açıklamalarda bulunmuştu.

”Onu benimle aynı sahaya çıkarın. Onu göz yaşlarına boğacağım.”

NBA’e Hoşgeldin Lonzo Ball.

Ball, bu seneki çaylaklar arasında en parlak spot ışıklarına sahip kişi ya da muhtemelen tüm NBA’de. Bu LeBron James, Kevin Durant, Russell Westbrook ve Stephen Curry’i de kapsıyor.

Bunun en büyük parçası; Ball’un tıpkı Hall Of Famer ve Lakers’ın patronu Magic Johnson gibi pas yeteneğine sahip olması. California’nın, Chino Hills eyaletinde UCLA’de basketbol oynayan ve USA Today’in sırf onun etrafında olup onun hakkında yazılar yazması için bir yazar çalıştırılan bir çocuktan bahsediyoruz. Babası Lavar Ball, Big Baller Brand’in CEO’su ve ayrıca ailenin Facebook’ta kendine ait bir Show’u da var. Saha içi ve saha dışındaki yıldız gücü LA’dedir. Bu yüzden Lakers onu geçtiğimiz Haziran Ay’ı 2. sıradan Draft etti.

”Onun evinde vakit geçirmemiz en büyük araştırmamızdı” diyor Lakers GM’i Rob Pelinka. ” Lider olma açısından, ne tür bir lider olabileceğini bize gösterdi. Çoğu şey artık kafamda canlanmıştı.”

Ball’un ilk maçı, Kobe’nin 2015-16 sezonundaki emeklilik maçından beri beklenilen en çok şeydi.

Ball ” Başlamak harikaydı fakat tek önemsediğim kazanmak.”

Durum nasıl olursa olsun, Ball hiç bir zaman istifini bozmuyor ve hayatı ne çok yükseklerde yaşıyor ne de çok alçakta.

Pelinka ” Sakin ve aklı başında. Oynadığı oyun bu şekilde.”

Yaklaşık 19.000 seyircinin olduğu Staples Center’da, Ball’un ailesinden ve arkadaşlarından yaklaşık 40 kişi onun ilk maçını izlemeye geldi. Lakers’ın veteranı Brook Lopez maç öncesi taraftara yeni sezon hakkında konuşma yaptı. Daha sonra takımın ilk 5’i sayılmaya başlandığında Ball son sırada anons edildi. Tıpkı; Curry, LeBron ve Wall’a yapıldığı gibi.
Johnson gururlu bir şekilde Lakers bench’ine yakın olan tünelin oradan takımını izliyordu. Hatta 1988’den beri ilk kez World Series’e çıkma başarısı gösteren Los Angeles Dodgers’ın maçını izlemek için Chicago’ya gitmek yerine Los Angeles’ta kalıp açılış maçını seyretmeyi tercih etti. Dodgers’ın belli bir yüzdelik kısmına sahip olan Magic Johnson, Beyzbol takımı için heyecanlıydı fakat şu anda onun asıl odak noktası Lonzomania’ydı.

Johnson ” Daha şimdiden çok eğlenceli. Bunu şu anda oynadığımız oyunla görebilirsiniz. Çünkü bir aşağı bir yukarı hareket ediyoruz. Tabi ki takımda Lonzo’ya sahibiz. Bu takıma şimdiden farklı bir his katıyor. Taraftarlar bunu hissediyor. Bulunduğumuz yerden mutluyum ve şimdi birlikte her şeyi görebiliriz.”

Johnson 1979’da Ulusal Şampiyonluk için Larry Bird’e ve onun takımı Indiana State’e karşı şampiyon olup Michigan State’e liderlik etmişti. Johnson, Lonzo Ball’un Lakers’a Draft edilmesinin, 1979’da kendisinin Lakers’a Draft edilmesinden daha büyük görüyor.

Johnson ” Buna yakın bile değildi. O zamanlar sosyal medya yoktu. Şu an yaptığımız gibi Spor Talk Show’ları yoktu. Heyecanlanma ve diğer her tür açıdan muhtemelen aynı hislere sahiptik. Lonzo’nun tanındığı gibi bende tanınıyordum. Tüm bu yüksek sıra seçim şeylerini bilirsiniz.”

Beverley, NBA’de en sıkı savunma yapan oyunculardan biri olarak ün yaptı. 15 Ekim’de NBA On TNT, Twitter hesabından; ”Lavar Ball, Steph’in Lonzo’yu durduramayacağına dair kendinden emin görünüyor. Düşünceleriniz ? ” tweetini attı. Bu Tweet’in altına Beverley ”Fakat onu ilk maçında ben savunacağım ve neler olacak göreceğiz @Lavarbigballer ” cevap verdi.

Beklendiği gibi, Beverley daha en başından Ball’a oldukça sert fiziksel müdahaleler yapıyordu. Eski Clippers yıldızı Chris Paul’ün yerini alan Beverley, Ball’a karşı yaptığı faullerin sertlik tonunu ayarlamış izlenimi vermişti. Ball 6 şutun 5’ini kaçırmış ve yalnızca 1 üçlük isabeti bulup maçı 9 Ribaund, 4 asist ve yalnızca 2 Top Kaybı yaparak bitirmişti. Son çeyrekte ise oyuna dahil edilmedi. Lakers onu Phoenix Suns deplasmanında oynayacakları maç için dinlendirmiş olabilirdi.

ESPN Stats & Info’nun attığı tweet’e göre; Beverley’nin savunmasındaki Ball 29 hücumda 2 atış denedi ve ikisini de kaçırdı ve 3 asist yaptı. Beverley maç sonu yaptığı konuşmasında motivasyonunun Lonzo’nun babasının ağzı olduğunu söyledi.

Beverley ” Sertliği belirlemek zorundaydım. Babasının söylediği tüm bu sözler oğlunun üstünde çok daha fazla baskı yaratacak. Lonzo bunun için hazır olmak zorunda. Maçtan sonra onun bu durumu bilmesini istiyorum. Onu 28 metre’den savunmak için daha iyi bir yol yok.”

Lonzo Ball maç hakkında” Bu hatırlamak isteyeceğim türden bir maç değildi. Çünkü; kaybettim ve çokta iyi oynamadım. Beverley’e gelecek olursak, o iyi bir savunmacı ”

”Ezildik. Bulduğumuz şutları beğendim fakat bu gece o şutlardan yararlanamadım. Ayrıca savunmamızda dağınıktı.”

Medya ile ilgili tüm bu zorunluluklarını yerine getirdikten sonra Ball, arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmeye gitti. Daha sonrasında konuşmasının yaklaşık 10 dakikasını saygın öğretim hakkında yapan babasının yanına gitti.

Lavar Ball’un oğluyla yaptığı konuşma sorulduğunda Lavar Ball ” Taraftarlar 6’da 1 şut attığını görmek istemiyorlar. 25’de 6 ile şut atmanı tercih ederlerdi. Bu yalnızca onların seni korkutmasına izin vermen olur. Çembere o topu sokmak zorundasın. Fakat yalnızca sen değil takımında bunu anlayıp yapmalı. Hep birlikte yapmalısınız. Yapılanma uzun zamandır çok sessiz. ”

En azından bir baba için bu gece hatırlanacak bir gündü değil mi ?

Lavar Ball ”HAYIR”

” Bu yalnızca 1 maç benim için özel olan bir şey yok. 3 oğlumu da Lakers’a gönderecek olan görevimi henüz bitirmedim. [ Lonzo, LaMelo, LiAngelo ]. Oğlunun biri bunu başardı. Heyecan duyuyor olmalısınız diyorlar. Evet, daha henüz yalnızca biri Lakers’ta. Nehir kenarı orada. Lonzo’yu aldım ve diğer tarafa taşıdım. Ben ve Lonzo iyi durumdayız fakat diğer ikisi halen sal’da.

Beverley tüm maç boyunca oğlun üzerinde sert savunma yaptı ve sonra da sözlü olarak sataştı. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz ? sorusu Lavar Ball’a yöneltildi. Lavar cevap verirken kendi kelimelerine gülüyordu.

”Şundan bahsetmeyi kesin. Karşılaştırmalarınız her zamankinden daha yüksek bir noktaya ulaşmayacak. Şundan bahsetmeyi kesin. Patrick Beverley kim ? Geçen yıl oynadı ve kimse onun hakkında tek bir söz söylemedi ve şimdi ilk maçına bakıyoruz. Neden ? Çünkü Lonzo’nun ismi bu konuyla iliştirildi.”

Lavar Ball ayrıca Clippers bench’inin yakınında saha içi koltukta otururken, Beverley’i 4. çeyrekte kendisiyle göz teması kurmaya çalışmakla suçladı.

”Bench’in yanında otururken bana baktığını gördüm.” diyor Lavar Ball büyük beden Big Baller Brand T-Shirt’ü üstündeyken ” Göz teması kurmayı deneseydim görecekti. Onun hemen arkasına baktım çünkü o hiç kimseydi. Big Baller’la konuşuyorsun.”

Lonzo Ball ve ailesi için bu yalnızca 1 maçtı.

Lonzo Ball ” Bu uzun bir sezon. Kaybetmekten nefret ediyorum. Bugünden nedret ediyorum. Fakat bugün bunu geride bırakmak zorundayım. ”

Kaynak: undefeatedDoğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir