NBA Günlükleri

Nike’dan NBA’e özel kapüşonlu eşofman

İlk kez 2015 yılında duyurulan Nike ve NBA isbirligi 2017-18 sezonunda başlıyor. Nike, NBA’a özel kapüşonlu eşofmanı Nike Therma Flex Showtime Warm-Up Jacket’i tanıttı.

Nike ve NBA işbirliği kapsamında özel ürünlerle dikkat çeken Nike, basketbolcuların maç öncesi ısınırken daha rahat atış yapmalarını sağlayacak ilk performans odaklı kapüşonlu eşofmanını basketbolseverlerin beğenisine sundu. Nike Therma Flex Showtime Warm-Up Jacket, ısınma sırasında oyuncuların hem en iyi performansı sergilemelerini hem de daha şık görünmelerini sağlıyor.

Spor salonlarının oldukça soğuk olduğuna dikkat çeken Washington Wizards savunma oyuncusu Bradley Beal, “Biz de oyuncular olarak kendimizi sıcak tutup oyuna odaklanmak, ya da ısındıktan sonra terimiz soğumadan kenarda bekleyebilmek isteriz. Giyeceğimiz eşofmanın aynı zamanda havalı ve şık olması da bizim için önemli” dedi.

Şimdiye kadar maç öncesi kıyafetlerin performans ve görünümünün, rahatlığa kıyasla geri planda kalmış özellikler olduğunu belirten Nike Kıyafet Tasarımından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kurt Parker, “Takımlarının standart, kapüşonlu eşofman üstleriyle ısınan oyuncuları hep görüyoruz. Kapüşonları rahat atış yapmalarına engel oluyor ve kıyafetlerinin kolları da fazlasıyla bol. Oyuncular maç öncesi ısınmak için sahaya çıktıklarında rahat hareket edebilmek istiyorlar, bu yüzden de ya eşofmanı çıkarıyorlar ya da kollarını kıvırıyorlar. Sporculardan gelen geribildirimle beraber NBA oyuncularının sahada ısınırken giymeleri amacıyla geliştirilmiş ilk performans odaklı kapüşonlu eşofmanı yarattık” dedi.
NBA’e Özel Yepyeni Bir Malzeme: Nike Therma Flex

Nike, hem rahat hem de yüksek performanslı bir eşofman yaratmak için Nike Therma Flex adını verdiği yeni bir malzeme geliştirdi. Bu, orta yoğunlukta polar kumaşı andıran, ancak onun tam tersi bir malzeme. Tipik bir polar giysinin iç tarafının yumuşak, dış yüzeyinin ise düz olduğunu söyleyen Parker, “yeni malzemeyi cilde temas eden yüzeyi düz, dışarısı ise son derece yumuşak olacak şekilde tasarladık. Dış yüzeydeki gözenekli dokusu ile vücut ısısının hapsedilmesini sağlayan malzemenin iç yüzeyi yumuşak ve pürüzsüz. Nike Therma Flex şimdilik yalnızca Showtime Warm-Up Jacket’ta kullanılıyor, ancak önümüzdeki süreçte oyuncular ve taraftarlara yönelik olarak bu yeni malzemeyi kullanan başka giysilerde de kullanabiliriz” dedi.

Sporcu ile birlikte hareket ediyor

Alışıldık takım eşofmanlarında kullanılan standart polar kumaşın aksine, Nike Therma Flex son derece esnek, bu da sporcuya giysi tarafından kısıtlanmadan rahatça ve hızla hareket etme olanağı tanıyor. Daha fazla hareket kabiliyeti için yanlarda özel fermuarlar yer alırken, eşofmanın kollarının aşağı kaymasını önlemek için kol ağızları lastikli.

Sahaya Hazır, İleri Teknoloji Bir Kapüşon

Çoğu oyuncu eşofmanlarını kapüşonu kapalı kullanmak istiyor, ancak kapüşon duyma ve görme duyularını kısıtlıyor, fazla bol olduğu için çok hareket ediyor ve oyuncuyu fazla terletiyor. Nike, bu sorunu çözmek için kapüşonun kulak kısmını ağdan üretti. Oyuncuların maçtan önce takım arkadaşlarını ve koçlarını rahatça duymalarını sağlayan bu ağ kısımlar, aynı zamanda fazla ısının da atılmasını sağlıyor. Kapüşonun ön kısmının şekli de sporcunun gözünün önüne gelmeyecek şekilde tasarlandığı için, kapüşon tümüyle kafaya çekildiği zaman bile oyuncunun çevresel görüşünü engellemiyor. Kapüşonun kenarlarındaki esnek malzeme de, oyuncuların dikkat dağıttığını belirttikleri bağcıklara gerek kalmadan kapüşonun tam olarak kullanıcıya uymasını sağlıyor.

Stratejik Dikişler

Nike Therma Flex Showtime Warm-Up Jacket’te dikişler üst üste gelip birbirine sürtünmesini önlemek amacıyla, eşofmanın dikişlerini forma ile aynı hizaya koymak yerine omuz arkasına alındı. Eşofmanın daha ince bir siluete sahip olmasını sağlayan bu özellik, modern bir estetik yaklaşımın eseri. Eşofmanın dikişlerinde iplik değil kaynak kullanılmış olması da, eşofmanın yüzeyini tümüyle dümdüz bir hale getirerek, dikkat dağıtabilecek unsurları ortadan kaldırıyor.Mutlu NAZLI on FacebookMutlu NAZLI on InstagramMutlu NAZLI on Twitter
Mutlu NAZLI
Genel Yayın Yönetmeni at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir