NBA Günlükleri

San Antonio Spurs’te Neler Oluyor?

Spurs’ün geçtiğimiz sezon Kawhi Leonard’ın sakatlanmasıyla kaderi değişti dersek yanlış olmaz sanırım. Aslına bakarsanız NBA’de son yıllara damga vurmuş bir takım San Antonio. Duncan’ın gelişiyle hanedana evrildiğini söyleyebiliriz. Tabiki koç Popovich’i saymadan olmaz.

Sezona kadrosunda çok da fazla bir değişiklik yapmadan başlayan Spurs, uzun bir süre Chris Paul’ün peşinden koştu. Paul’ün Rockets’a gitmesiyle bütün planları suya düşen San Antonio, eski günlerinde olmayan Rudy Gay ile anlaştı. Arjantin’li yıldız Manu Ginobili 1 yıl daha devam kararı aldıktan sonra temel kadro şekillenmişti.

Size son dönemde San Antonio dediğimde aklınıza kimlerin ismi geliyor diye sorsam, birçoğunuz Parker ve Kawhi’nin ismini söyleyecektir. İşte bu sezona 2 yıldızından yoksun olarak başladı Spurs. Her ne kadar Parker artık kariyerinin son demlerini yaşasa da takım sistemi içerisinde önemli bir yere sahip. Kawhi’nin önemini söylemeye bile gerek yok. Birçoklarına göre NBA’in en iyi 2 yönlü oyuncusu. Her sezon MVP sıralamasında kendisine yer bulan bir isim.

San Antonio bu 2 oyuncunun eksikliğine rağmen sezona 4-0 ile başladı. Bu 4 maç ile beraber ortaya çıkan bazı rakamlar vermek istiyorum.

Spurs, bu 4 maçta rakiplerine ortalama 103 sayı attı. Ve maç başına da 93 sayı yedi. Şaşırtıcı rakamlar değil elbette, çünkü Spurs’ün savunma prensipleri aynen uygulanmaya devam ediyor. Dün gece oynanan maçta Spurs, bu sezon ilk defa rakibinden 100 sayı yedi. Oynadığı 3 maçta da rakiplerini 100 sayının altında tutmayı başaran Spurs, bu başarıyı en son 2009-2010 sezonunda yaşamıştı.

Bu 4 maçlık seride hücumda öne çıkan isim ise LaMarcus Aldridge oldu. Şu ana kadar 26 sayı ortalamasıyla hücumda yükü çeken yıldız oyuncuyu, 14.8 sayı ile Green, yine 14.8 sayı yedekten gelerek katkı sağlayan Rudy Gay ve 10 sayı ortalamasıyla Dejounte Murray takip ediyor.

Dün geceki maçta da 10/12 şut atarak 31 sayı 7 ribaund ile oynayan Alridge hakkında bazı rakamları paylaşayım.

Spurs ile 150.maçına çıkan yıldız oyuncu, bu maçlarda toplam 117 galibiyet aldı. Yani Spurs, Aldridge’ın oynadığı 150 maçta 117 kez kazandı. Aldridge ise bu 150 maçta 2600 sayı 1100 ribaund üreterek Spurs tarihinde bunu başaran 5.oyuncu oldu.

Tekrar bu sezona dönersek, sezona 4-0 ile başlayan Spurs, organizasyon tarihinde bunu 3.kez başardı.

Bu başarıda bir diğer önemli pay da Danny Green’e ait. Sırasıyla 17, 9, 17 ve 15 sayı üreten Green’in adı şimdiden en çok gelişme kaydeden oyuncu ödülü için geçmeye başladı.

Yazımın başında eski günlerini arayan diye bahsettiğim isim Rudy Gay ise şu ana kadar üzerini düşeni yapıyor gibi görünüyor. Aslına bakarsanız Gay NBA’in önemli skorerlerindendi. Spurs sisteminde neler yapacağı merak konusu olan oyuncunun, bu performansını sezona nasıl yayacak göreceğiz.

Ve tabiki Kawhi Leonard. Geçtiğimiz sezonu 25.2 sayı ortalama ile bitiren yıldız oyuncu şu ana kadar forma giyemedi. Kasım ayının ilk haftası dönmesi beklenen Kawhi’nin, takıma katıldığında neler olacağını kestirmek zor. Leonard’ın yapacağı katkı tartışmasız önemli tabi ama takım onsuz oynamaya alıştıktan sonra sistemde ne gibi değişiklik olacak göreceğiz. Geçen sezonu 32.9 dakika ortalama ile tamamlayan yıldız oyuncunun döndüğünde kimlerin dakikasını alacağını şimdiden merak ediyorum. Ve tabi Parker’ın dönmesi ile takım rotasyonu çok değişecek gibi görünüyor.

Golden State’in bu kadar bariz şampiyonluk favorisi olduğu bir sezonda San Antonio’nun yıldızı olmadan sezona bu kadar iyi başlaması çok önemli. Batı Konferansı’nda Warriors’ın en önemli rakiplerinden biri olan Spurs’ün sezon boyu performansını takip ediyor olacağız.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir