NBA Günlükleri

Cedi Osman Cleveland’ın Değişmezi Olmalı

Başlık biraz iddialı gelebilir. Tabiki bu bir temenni ama bu tezimi bazı basketbol gerçeklerine de dayandırmak istiyorum.

Öncelikle şunu söylemek isterim, belki de Cedi çalışabileceği en zor koçlardan biri ile çalışıyor. Çaylaklara pek şans vermeyen Lue’nun Cleveland’ta da geleceği tartışılır hale geldi.

Peki Cedi gerçekten Cleveland rotasyonunun değişmezi olamaz mı?

Cedi gibi genç yaşta NBA’e gitmiş ve harika kariyer sahibi olan 2 Türk oyuncudan örnekler vererek açıklamak istiyorum.

Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur..

21 yaşında Kings forması giymeye başlayan Hidayet Türkoğlu, maç başına 16.8 dakika sahada kalıyordu. Toplam 74 maça çıkan Hedo, o sezon 7 maçta da ilk 5 sahaya çıkmıştı. Bu kısıtlı sürede takımına 5.3 sayı ve 2.8 ribaund yaparak katkı sağlayan Hidayet’in bir diğer şansı da takımda isim yapmış Avrupa’lı oyuncuların olmasıydı. Özellikle Vlade Divac ve Peja Stojakovic. Bu 2 ismin Hidayet’e olan desteği milli oyuncunun takıma tutunmasında en önemli faktörlerden biriydi.

Mehmet Okur ise 23 yaşında Pistons forması giymeye başlamıştı. O dönemde pek göze batmasana sahada kaldığı 19 dakikada maç başına 6.9 sayı 4.7 ribaund ile takımına katkı sağlıyordu. Tabi yine takımın koçunun Rick Carlisle olması da Memo için bir şanstı.

Bu 2 ismi neden mi örnek verdim? Çünkü Cedi’nin yanında ne ona destek olacak bir Avrupa’lı ne de takımın başında onun yeteneklerini daha da yukarıya çekecek bir koç var.

Bu handikaplara rağmen Cedi için ve aslında koç Lue için birkaç kritik nokta var..

Cedi Osman 22 yaşında ve şu ana kadar 6 maçta ortalama 4.7 dakika süre aldı. Aldığı bu kısıtlı süre içerisindeki rakamları pek bir şey ifade etmeyecektir ama Cleveland’ın oyun yapısı ve şu anda yaşadığı sıkıntılara dayanarak Cedi’nin takım içerisinde bir yeri olması gerektiğini düşünüyorum.

Daha önceki yazılarımda Cleveland’ın şu anda yaşadığı en büyük sıkıntının sanılanın aksine hücumda değil savunmada olduğunu yazmıştım. Bu sebepten ötürü Isaiah Thomas’ın takıma katılmasının Cleveland açısından pek bir şeyi değiştirmeyeceğini savunmuştum.

Size bu konuda sadece bir istatistik vermek istiyorum. Cleveland şu anda rakiplerinin en çok üçlük denediği 2.takım. Ve yine aynı rakipler bu 3’lüklerde %36.1 oranında isabet sağlıyorlar. Cleveland bu istatistikte NBA sonuncusu. Yani kısaca Cavs’in kanayan yarası ön alan savunması.

İşte bu noktada benim tezim devreye giriyor. Cleveland’ın ve dolayısıyla koç Lue’nun Cedi’den beklentisi hücüm olmamalı. Cedi’nin Cleveland’ın ön alan savunmasına getireceği hareketlilik ve enerji bazı şeyleri değiştirebilir. Değiştiremedi mi? Ne kaybedersiniz? Zaten savunma açısında NBA’in en kötü 2-3 takımından birisiniz.

Tabi bu noktada Cedi’ye de büyük iş düşüyor. Savunmadaki agresifliğini daha da artırmalı. Bunun için de fizik gücünü yükseltmeli.

Ama doğal olarak aldığı sürelerin artması lazım. Cleveland’ın kadrosundaki forvet ve guardların yaşadığı sakatlıklara rağmen Lue’nun Cedi’ye gereken şansı şu ana kadar neden vermediğini de bir türlü anlayamıyorum.

Cedi Osman için Cleveland’ta bir ışık olduğunu düşünüyorum. Yeter ki Tyronn Lue buna izin versin. Ya da buna izin verecek bir koç takımın başına geçsin..

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir