NBA Günlükleri

Cousins Davis Pelicans ve Batı Konferansı’na güvenmeli miyiz?

Herkesin bildiği üzere geçtiğimiz yaz tüm basketbol fanları bu sezon NBA’in ne kadar muhteşem bir lig haline geleceğiyle ilgili gönderiler, çılgınca yazılar hatta komik capsler bile paylaşmışlardı. Özellikle de bu paylaşımları Batı Konferansı’nın ne kadar çılgın hale geldiğiyle ilgili yapmışlardı. Timberwolves, Rockets, Nuggets ve Thunder gibi takımlar bulmacasına All Star parçalar ekleyerek kadrolarını süsledi. Trailblazers, Grizzlies, Spurs ve Warriors gibi kadrolar ise neredeye tüm Playoff görmüş oyuncuları kadrolarında toplayarak kendilerini daha da büyük bir güç haline getirmişti. Süperstar oyuncularını kaybeden Jazz ve Clippers gibi takımlar bile ligde büyük heyecan ve merak uyandırmışlardı, çünkü onlara halen Playoff ümidi verebilecek oyuncuları vardı. Ve tabiki bir de Pelicans var.

New Orleans Pelicans ise hala Clippers ve Jazz gibi her zamanki “acaba 6. sırada mı yoksa 11. sırada mı bitirecekler?” merakı uyandırıyordu, fakat onları saran bu merak ve heyecan diğer takımlarınkinden biraz daha farklıydı. Sosyal medya özellikle Anthony Davis ve Demarcus Cousins ikilisi için birlikte neler yapabilecekleri ile ilgili meraklı olmayıp daha çok, ya ikiz kuleler daha büyük bir düşüş yaşatırlarsa gibi konularla etrafı sarıyordu. Eğer öyle olsa Demarcus Cousins bu sefer hangi takıma gidecekti? Daha ne kadar Anthony Davis önderliği devam edecekti?

Şimdi ise bu haberlerin ardındayız ve 6 haftadır yeni NBA sezonunun içerisindeyiz, şu ana kadar 3 gelişme raporu mevcut.
İlki, herkesin de bildiği üzere Batı Konferansı’nın şu ana kadar beklenenin altında olmasıydı. Görüldüğü üzere “Süper Takım” denilen takım kimyası çok birbirine uymamıştı(Wolves-Thunder) veya sakatlıklar bazı takımların planlarını altüst etmişti.(Jazz-Clippers-Grizzlies-Nuggets) Daha şimdiden bu takımları Playoff yapamaz diye görmezden gelmek doğru olmaz çünkü bunu söylemek için daha çok erken, ama içlerinden sadece Playoff için yeterli olacak birkaç takım Batı Konferansı’nın ortasında hayatta kalacak ve mücadelesine Playofflarda devam edebilecek.

İkinci gelişme ise; New Orleans Pelicans gayet yeterli ve Playoff için uygun gözüküyor.

Demarcus Cousins hamlesi Pelicans’ın yeterli olması için bir ilham kaynağı olurken, Anthony Davis performansıyla mükemmellik yaratmaya devam ediyor ve bu iki dev yan parçalar ve bench’ten oldukça iyi katkıda alıyor. Geçtiğimiz günlerdeki Golden State yenilgisinden önce Pelicans 12 maçın 8’ini kazanmayı başarmıştı, Warriors’a kaybetseler bile şu an 11-9 gibi bir performans ile Timberwolves ve Nuggets’ın hemen arkasında, yedinci sırada yer alıyorlar. Belki de yazın bahsedilen Cousins ve Davis’in geleceği ile ilgili endişeler fazla aşırıya kaçmıştı?

Üçüncü gelişme; New Orleans’ın gelecek iki haftalık fikstürüne baktığımızda ise, Boogie ve Brow hakkındaki endişe ve sorulara cevap alınabilecek uzun bir yol olacak gibi duruyor.

Pelicans bilindiği üzere geçtiğimiz çarşamba Timberwolves ile maça çıktı, cumartesi günü ise Rudy Gobert’siz Utah Jazz karşısında galibiyet almaları bekleniyor. Cumartesi günü ise Portland’a Trailblazers takımıyla karşılaşmaları için gidecekler . Trailblazers takımı Pelicans’dan daha tecrübesiz bir takım fakat iki maç fazlalarıyla Batı’da Pelicans’tan önde duruyorlar. Önümüzdeki hafta ise Davis-Cousins ikilisi Warriors, Nuggets, Kings ve genç kadro 76ers’a karşı evlerini savunacaklar.

Kabul etmek gerekirse bu iki hafta Pelicans için gerçekten zor geçecek gibi gözüküyor. Tahmin yürütmek gerekir ise kaybedecekleri bir maç (Warriors) olacak ve kazanacakları iki maç (Kings ve Jazz) var gibi gözükmekte. Geriye kalan dört maç ise vahşi geçecek maçlara benziyor. Yedi maçlık hafta bittikten bir gün sonra ise Pelicans ekibi, James Harden’lı Houston Rockets ile sezonun ikinci maçında hesaplaşmak üzere sırt sırta verecekler.

Eğer New Orleans ekibi Houston ile karşılaşmadan öncekiyedi maçta 5-2’lik bir performans yakalar ise Rockets maçı onlar için dişe diş bir maç olacak gibi gözüküyor. Fakat Pelicans bu iki haftalık fikstürü kötü geçiredebilir, diyelim ki 3-4 gibi bir performans geldi, bu onların galibiyet ve mağlubiyet yüzdelerini .500’e yani 13-13 e geriletir ve diğer gece de büyük ihtimal formsuz Pelicans, Rockets karşısında boy gösterecek güce erişemez.

Elbette Pelicans teorilerine iyimerlikle yaklaşılmasının sebepleri de var. Son birkaç yıldır, New Orleans’da yaşanan sorun, Davis etrafında NBA kalitesinde oynayan oyuncuların neredeyse inanılmaz derecede eksikliği oldu, fakat bu değişmeye başladı. Cousins geldi ve şu anda tek başına bu takımın gidişatını yükseltiyor, O ve Davis iyi performans gösterdiklerinde tıpkı NBA’deki diğer ikililer gibi dominant olabiliyorlar. Davis, temelde durdurulması imkansız saldırgan bir repertuarken 2017 model Demarcus Cousins’ta bir guard gibi oyunu yönetip Davis’e destek çıkıyor.

Cousins ve Davis ikilisinin ötesine ise yan parça olarak Darius Miller sağlıklı şutlar atarak benchten oldukça verimli bir katkı veriyor. Diğer parçalardan Jrue Holiday ise ilk başlarda oldukça zorlansa da oyununu oturtmaya başladı, tıpkı Jameer Nelson ve Rajon Rondo gibi 40 dakika oyunda kalan veteran bir oyun kurucuya dönüşebiliyor.

Şu ana kadar New Orleans’ı NBA Şampiyonluğu kovalar gibi bahsetmemizin sebebi ise son 2 yıl içerisinde takımın bir türlü oturtulamaması ve yaşanan zorluklar, Anthony Davis’in Playoff’ta yardımının olmaması gibi olaylardan sonra Cousins ve yan parçalardan destek alabilen ve Playoff’ta rekabetçi bir takıma dönüşebilen 2017 Pelicans olmasındandır. Eğer takım kimyaları biraz daha oturursa Spurs-Warriors-Rockets gibi Şampiyonluğa oynayan takım haline gelebilirler.

Onca kargaşadan sonra ise işte Kasım ayının sonunda günümüze gelmeye başardık. Eğer beklenildiği gibi Cousins-Davis ikilisi patlama yapamaz ve yan parçalarda kırılganlıklar başlarsa işte bu sefer Pelicans’ın geleceği ve yıldız ikiz kulelerinin geleceğiyle ilgili sesler daha çok yükselmeye başlayacaktır. Ayrıca Demarcus Cousins bu sezonun sonunda serbest kalabilir, Anthony Davis’in ise 2020 yılının sonunda serbest oyuncu olması bekleniyor. Eğer birlikte iyi şeyler başaramazlarsa serbest kalmadan önce de takas olarak Pelicans’ı tekrar yeniden yapılandırmaya götüren nedenlerden biri de olabilirler.

Gelecek iki haftanın sonunda bile hala ligin başları olduğu için anında karar alınmasına gerek olmayacaktır. Takım mücadele etse ve kötü durumda kalsa bile hala geri kalan 30-35 maç olacağı için sezon sonuna kadar aslında Pelicans hakkında kesin bir şey söylenmesi mümkün değildir. Her takım, tabiki her yıl ligde zorluklar ve başarısızlıklar aşamasından geçer fakat Şükran Günü ve Yılbaşı’nda rekabet istiyorsanız New Orleans Pelicans’ı gözlemlemenizi tavsiye ederim. Pelicans’ı şimdiye kadar anlamak zor oldu fakat lig ilerledikçe Pelicans puzzle’ı da netleşmeye başlayacaktır.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir