NBA Günlükleri

Fenerbahçe, İstanbul’da Bir Başka Güzel !

Turkish Airlines Euroleague’nin 5. Haftasında geride bıraktığımız sezonu kendi liglerinde şampiyon olarak tamamlayan iki takım Fenerbahçe Doğuş ve Valencia karşı karşıya geldi.

Bu maça kadar 4 maçta 2 galibiyet alan Fenerbahçe, 4 maçta 3 galibiyeti olan Valencia’yı kendi evinde 79-66 yendi ve Euroleague’deki 3. galibiyetini aldı. Fenerbahçe’de İtalyan yıldız Gigi Datome 16 sayıyla maçın en skorer oyuncusu olurken, James Nunnally 13, Jan Vesely 12, Kostas Sloukas ve Brad Wanamaker 10’ar sayıyla çift haneli skor üreten isimler oldular.

İspanyol temsilcisi Valencia’da Fernando San Emeterio 11, Tibor Pleiss ve Sam Van Rossom 10’lar sayı ürettiler. Bu sonuçla birlikte Valencia, Euroleague’deki 5. maçında 2. mağlubiyetini aldı.

Fenerbahçe iyi başladı.

Seyircisi önünde maça iyi başlayan Fenerbahçe Doğuş, forvetlerinden ve özellikle de Gigi Datome’nin skorer oyununu ve İtalyan oyuncudan gelen iki üç sayılık isabet ile rüzgarı arkasına aldı ancak 3. Dakikadan sonra Valencia, takım halinde maça geldi ve ilk çeyrekte buldukları 4 üç sayılık isabetle farkı kapatmayı başardı ve ilk çeyreğin sonunda ortaya 20-18 Fenerbahçe lehine bir skor çıktı. İlk çeyrekte Fenerbahçe rakibine tam 5 hücum ribaundu verdi.

 

Bire-bir oyunlardan skor aradık.

İlk çeyreğin ilk bölümü haricinde sarı-lacivertli oyuncular, topu paylaşmak yerine kendi bire-bir oyunlarını kullanmayı tercih edince takımın maçın başında bulduğu hava bir anda kayboldu ve zaman zaman Fenerbahçe taraftarlarından homurdanmalar duyuldu. Valencia takımı, tepeden oynadıkları ikili oyunlarla çembere yakın atışlar bulmayı başardı, Sam Van Rossom-Pleiss ikili oyunlarından skor ürettiler. Özellikle Vesely’nin olmadığı bölümde Fenerbahçe’nin pota aldı caydırıcılığı tartışılır bir seviyede kaldı. Hücumda ise iki kez çok net fast-break fırsatını değerlendiremedik.

 

Jason Thompson’ın bloğu ile koşmaya başladık.

Savunmaların Euroleague seviyesinin altında kaldığı ilk çeyrek ve ikinci çeyrekte Fenerbahçe için en olumlu durum şüphesiz koşmaya başlayınca gelen sayılar idi. Fenerbahçe, vitesi arttırdığı her an Valencia karşısında oyunun kontrolünü eline aldı ve farkı çeyreğin bitimine 4.52 kala yakaladığı 11-4’lük seriyle farkı 9’a çıkardı. Savunmada ise tam saha baskıyla Valencia takımını top kaybına zorlayan Fenerbahçe’de Sloukas haricinde bir oyuncu top kaybı yapmayınca, oyunun kontrolü hep Fenerbahçe’de kaldı.

 

Sezonun En Büyük Sorunu: Hücum ribaundları (ilk yarı sonunda 9hr 10 sr)

Savunmanın sertliği ve konsantrasyonun üst düzeye çıktığı bu dakikada bence bütün sezonun en büyük problemi olacak olan hücum ribaundları sorunu tekrar devreye girdi. İlk yarı sonunda Fenerbahçe potasındaki 19 ribaund pozisyonunda Valencia takımı 9 hücum ribaundu çıkardı ve buradan 11 sayı buldu. İlk yarı Fenerbahçe’nin 38-30’luk üstünlüğü ile bitti.

 

Obradovic ile akıl oyunları

İlk yarıda rakibini ikili oyunlarını savunmada adam değişerek karşılayan Fenerbahçe, ikinci yarıyla birlikte bundan vazgeçti ve uzunların adamını değiştirmeden yerine koştuğu bir savunma anlayışı ile oynadı. Bu sayede rakibin uzunlarına kolay sayı imkanı verilmediği gibi savunma ribaundlarında da üstünlüğü elimize almış olduk. İlk yarı 9 hücum ribaundu alan Valencia, üçüncü çeyrekte geçiş hücumunda  sadece 1 hücum ribaundu alabildi.

 

James Nunnally alev aldı. Üçüncü çeyrekte 11 sayı !

Hücumda çembere yönelerek oynayan Valencia’ya karşı, savunma yardımlarını tam zamanında yapmayı başaran Fenerbahçe, Tibor Pleiss’in savunma zafiyetini de kullanarak sayılar bulmayı başardı ancak ard arda gelen üçlüklerle Valencia ayakta kalmayı başardı. Özellikle çeyreğin ortasında Guduric’ten gelen basit top kayıpları da farkın daha da açılmasının önüne geçen faktör oldu. Valencia’nın takım halinde bulduğu üçlüklere James Nunnally’den gelen 11 sayıyla (3 üçlük) ile cevap veren Fenerbahçe’de Datome de kaldığı yerden skor bulmaya devam edince üçüncü çeyrek 57-49 Fenerbahçe üstünlüğü ile geçildi.

 

 

Topsuz koşuları Kostas ödüllendirdi.

Son bölüme girilirken Datome ve Dubljevic’in karşılıklı basketleriyle maç dengede gidiyordu. Valencia takımı yine üç sayı çizgisinin gerisinden son saniyede bulduğu isabetlerle maçın içinde kalmaya devam etse de Fenerbahçe, bir an olsun maçın kontrolünü kaybetmedi ve Sloukas’ın kontrolünde maçı istediği farklar olan 8-10 barajında tutmayı başardı. Wanamaker, Nunnally ve Datome’nin topsuz koşularını verdiği şık paslarla ödüllendiren Sloukas, son bölümde yaptığı 3 asist ile Fenerbahçe’yi skorda önde tuttu ve Fenerbahçe, maçın başından sonuna kadar kontrol ettiği maçta son İspanya şampiyonu Valencia’yı 79-66 ile mağlup etmeyi başardı.

 

ÖNEMLİ İSTATİSTİKLER:

  • Bu maça kadar Valencia takımı oynadığı 4 maçta ortalama 79,75 sayı atıyordu, bugün 66 sayıda kaldı.
  • Bu maça kadar oynadığğı 4 maçta ortalama 77 sayı bulan Fenerbahçe, bugün 79 sayıyla kendi ortalamasını geçti.
  • Fenerbahçe’nin bu sezon yaşadığı rakibe verilen hücum ribaundu sıkıntısı devam ediyor. Maç başına 8,5 hücum ribaundu veren Fenerbahçe, bu maçta rakibine 10 hücum ribaundu verdi.
  • Gigi Datome, bu maçta attığı 16 sayıyla Euroleague’deki 1000. sayı barajını aştı.
Mert Batuhan Ekiz on EmailMert Batuhan Ekiz on FacebookMert Batuhan Ekiz on InstagramMert Batuhan Ekiz on Twitter
Mert Batuhan Ekiz
-20 yaşında
-Ünye\ Ordu 'lu
-İstanbul'da ikamet eden
-Bahçeşehir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 3: sınıf öğrencisi
-Basketbol aşığı bir birey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir