NBA Günlükleri

Kyrie Irving Değişiyor mu? Değiştiriliyor mu?

Yaz döneminde Kyrie Irving için çok şey yazıldı, çizildi. Özellikle Cavs taraftarları, doğal olarak, Irving’e çok tepki gösterdiler.

En nihayetinde Irving Boston’ın yolunu tuttu. Boston, Irving ile beraber kadrosuna Gordon Hayward’ı da katarak oldukça iddialı bir hale gelmişti ki ilk maçta Hayward’ın ayağı kırıldı. Boston, sezonun ilk 2 maçını kaybederek başladı sezona. Fakat daha sonra 12 maçlık bir galibiyet serisi yakalayarak NBA tarihine geçmeyi başardılar.

Peki Boston’ın bu başarısında Kyrie Irving’in katkısı ne kadar? Veya bir katkısı var mı? Tabi ki var. Ama bu yazının amacı Kyrie Irving’in Boston’a katkılarını açıklamak değil, tam tersi Boston’ın Irving üzerinde ne gibi bir değişiklik yarattığını açıklamak. Yani kısaca Boston Celtics ve Brad Stevens, Irving’ten farklı yollarla faydalanarak, bu başarıda onun da payı olmasını sağlıyor diyebiliriz.

Öyleyse Irving’ten ne gibi değişimler var? Öncelikle şunu söylemeliyim, yazıda kullandığım istatistikler ilk 13 maçtaki ve geçtiğimiz sezonun rakamları olacak.

Boston maçlarını izlediğinizde gözünüze Irving’teki değişim çarpmayabilir. Fakat geçtiğimiz sezon ve bu sezon bazı verilerdeki değişime baktığınızda hem Boston’ın oyun tarzını hem de Irving’teki değişimi net görebiliyorsunuz.

Kyrie Irving, bu sezon maç başına ortalama 4.92 tane turnike atıyor. İsabet oranı ise %56. Maç başına kullandığı şut sayısı ise %40 isabetle 11.8. Geçtiğimiz sezon ise Irving’in maç başına attığı turnike sayısının 5.4, şut sayısının ise 13.4 olduğunu görüyoruz. Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi Irving’in bu 2 kategoride kullandığı top sayısı düşmüş. Bu rakamlara ışık tutması açısından şu istatistiği de vermeden geçmiyim, Irving çaylak sezonundan bu yana aldığı en düşük süreyi alıyor.(31.0 dakika)

Boston’ın oyun sisteminin Irivng’in üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için biraz daha detay gerekiyor.

Kyrie’nin bu sezon asist üzerinden bulduğu basket sayısı maç başına 3. Asist olmadan attığı basket sayısı ise yine maç başına 4.6. Geçtiğimiz sezon ise Irivng’in asist üzerinden bulduğu basket sayısı 2.8 iken, asist olmadan bulduğu basket sayısı 6.4 idi. Buradan şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık Irving takımın bir parçası gibi oynuyor. Bireysel yetenekleri ile bulduğu basketler yerine takımın beslediği, belki de daha az efor sarfederek sayı üretebilen bir oyuncu haline geldi. Asist olmadan bulduğu basket sayısındaki bu düşüş Boston’ın da oyun sistemi hakkında bize bazı ipuçları veriyor diye düşünüyorum.

Gelin biraz daha detaya inelim.

Irving’in bu sezon asist üzerinden attığı toplam basket 40. Ve bunun 21’i üç sayı. Yani bu kategoride bulduğu basketlerin yarısından fazlası 3 sayı. Şu ana kadar Irivng’in 26 üç sayı isabeti bulduğunu düşünürsek, bu isabetlerin %80’i asist üzerinden gerçekleştiğini görmek de ayrıca şaşırtıcı. Yani Boston sistemi Irving’i 3 sayı çizgisinin gerisinde uygun pozisyonda topla buluşturduğunda, Irving’in bu şutları isabete çevirme oranı %80.

Bu durum geçen sezon nasıldı?

Irving’in geçen sezon asist üzerinden bulduğu 204 basketin 94’ü üç sayı isabeti idi. Sezon boyunca 180 üçlük isabeti bulduğunu düşünürsek, asist sonucu attığı üçlük yüzdesi %52 olduğunu görmekteyiz. Bu da bize şunu gösteriyor. Cleveland’ın oyun sistemi Irving’i beslemek üzere değildi. Size geçen sezon LeBron James’in toplam 643 asist yaptığını ve bunların sadece 87’sini Kyrie Irving’e yaptığını söylersem heralde bazı şeyler daha netleşecektir.

İşte bu rakamlar bize gösteriyor ki, Kyrie Irving’teki değişim Boston’ın ve Brad Stevens’ın oyun sistemine bağlı. Zaten aldığı süre bu kadar düşmesine rağmen kullandığı toplarda bu kadar verimli olması yine bu sistemin bir sonucu.

Irving açısından şaşırdığım taraf ise kendisinin bu sistemi benimsemiş görünmesi. Tabi ki daha sezon başı. Her şey çok değişebilir. Fakat oyun mantalitesi bu kadar değişmiş ve bu kadar olgunlaşmış bir Kyrie Irving, zaten hak ettiği süper yıldızlık sıfatını başka bir boyuta taşıyabilir.Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir