NBA Günlükleri

Kyrie Irving’in Yokluğunun LeBron James Üzerindeki Etkisi

Bu sezon LeBron James üzerine daha çok yazacakmışız gibi hissediyorum. Çünkü tuhaf şeyler oluyor.

LeBron James’in sezon rakamlarına baktığınızda herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Fakat detaya indiğinizde oyun stilinde ve oyuna etkisinde birçok değişiklik gözümüze çarpıyor. Ve bu değişiklikleri geçen sezon rakamları ile kıyaslayacağım. Ve takımda Kyrie Irving’in olmamasının etkilerini açıklamaya çalışacağım.

İsterseniz öncelikle LeBron’un şu ana kadarki rakamlarına bakalım. Bu sezon LeBron, 28.1 sayı(NBA 5.) 8.8 asist(NBA 4.) 6.2 ribaund(NBA 33.) 1.3 blok(NBA 21.) oyuncu verimlilik puanında ise 33.2 ortalama ile NBA 4.durumunda.

Bu rakamlara baktığınızda herhangi bir sıkıntı gözükmemekte. Özellikle sayı ortalamasında (28.1) 2009-2010 sezonundan bu yana en yüksek rakama ulaşmış durumda.

Biraz detaya inelim..

LeBron bu sezon maç başına 38.1 dakika sahada kalıyor. Bu kategoride NBA birinicisi. LeBron’un aldığı bu süre 2010-2011 sezonundan bu yana aldığı en yüksek süre. Artık yaşının ilerlediğini düşünürsek biraz da dinlenmeli diye düşünüyorum. Ama koç Lue’nun LeBron’u dinlendirme gibi bir şansı yok gibi gözüküyor.

Devam edelim..

Geçen sezon maç başına 4.6 üç sayı deneyen LeBron bu sezon maç başına 3.9 üç sayı denemesi yapıyor. Ayrıca geçen sezon maç başına kullandığı serbest atış sayısı 7.2 iken bu sezon bu rakam 5.9’a düşmüş durumda. Bu 2 kategorideki bu değişiklikler LeBron’un oyun stilindeki bazı farklılıkları açıkça ortaya koyuyor.

Peki bu değişikliklerin Kyrie Irving ile ne alakası var? Buyurun..

Bu sezon LeBron’un asist üzerinden bulduğu toplam basket sayısı 49. Şu ana kadar toplam 152 isabet bulduğunu düşünürsek oran %32 çıkmaktadır. Yani LeBron bu sezon bulduğu her 3 isabetten 1’ini asist sonucu buluyor. Geçen sezon ise LeBron asist üzerinden toplam 278 isabet bulmuştu. Tüm sezon 732 isabetli tuş yaptığını düşünürsek oran %37 çıkmaktadır. Yani LeBron’un asist sonucu bulduğu basket sayısından bariz bir düşme var.

Asist üzerinden olmayan basketlere baktığımızda ise yine aynı şeyler karşımıza çıkıyor. LeBron’un bu sezon asist olmadan bulduğu basket sayısı toplam 104. Yine toplam 152 isabet bulduğunu düşünürsek oran %68 çıkmaktadır. Yani bulduğu her 10 isabetten neredeyse 7’sini bireysel yetenekleri ile buluyor. Geçen sezon ise LeBron asist olmadan toplam 458 isabet bulmuştu. Yine toplam 732 isabet bulduğunu düşünürsek oran %62 çıkıyor. Yani bu sezon LeBron’un asist olmadan ürettiği basketlerde bariz bir artış var.

Öyleyse Kyrie Irving’in bu konudaki payı nerde? Sizce geçen sezon LeBron’a en çok asist yapan oyuncu kimdi? Evet.. Kyrie Irving geçtiğimiz sezon toplam 417 asist yapmış, ve bu asistlerin toplam 99’u LeBron James’e yapılmış asistlerdi. Kyrie Irving’in yaptığı her 4 asisten 1’i LeBron’a idi.

Alın size Kyrie Irving’in eksikliğinin LeBron üzerine etkisi..

Tabi verdiğim bu rakamların şöyle bir etkisinden de bahsedebiliriz. Yaşı ilerleyen LeBron’un giderek aldığı sürenin artması ve yine giderek bireysel bulduğu sayıların artması, kendisini fiziksel olarak da olumsuz etkileyecektir. Şu anda Cleveland kadrosunda LeBron’un dışında oyunu yönlendirecek, LeBron’u besleyecek bir oyuncunun olmaması da bu konuda etken diyebiliriz.

Isaiah Thomas takıma katıldığında bu durum değişir mi? Geçen sezon 5.9 asist ortalaması ile oynayan Thomas, bu durumu değiştirebilir. Fakat LeBron’un oyun kurma işini Thomas’a bırakması gerekiyor. Bunu yapar mı? Bekleyip göreceğiz..

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir