NBA Günlükleri

Lakers’ın Göz Bebeği Kyle Kuzma

2017 Draft’ında Los Angeles Lakers tarafından 27.sırada seçilen Kyle Kuzma oynadığı basketbol ile göz doldurmaya devam ediyor.

22 yaşındaki çaylak oyuncu yaz liginde ve sezon öncesinde oynanan hazırlık maçlarında gösterdiği performansla draftta seçildiği sıraya göre epey iyi bir oyuncu olabileceğinin sinyallerini vermişti. Sezona yedekte başlayan Kuzma, verimli bir oyun ortaya koyarken Larry Nance Jr.’ın sakatlığı sonrası iki maçtır ilk beşte boy göstermeye başladı. Çaylak oyuncu draft dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

”Draft öncesi herkes benim ikinci turdan seçilebilecek veya draft bile edilmeyecek türden bir oyuncu olduğumu konuşuyordu fakat benim inancım tamdı. İnsanların söylediklerinden öte daha iyi bir oyuncu olduğumu biliyordum. Draft öncesi hazırlık kamplarındaki performansım sonrası ilk turdan seçilebileceğimi anlamıştım. Antrenmanlardan ve onlarla yaptığım konuşmalardan Lakers olacağına dair iyi ipuçlarım vardı ama draft gecesine kadar bilmiyordum.”

Los Angeles Lakers Genel Menajeri Rob Pelinka da neden Kuzma’yı seçtiklerine dair açıklamalarda bulundu.

”Hepimiz Kyle’ın bir oyuncuda isteyeceğimiz özellikleri barındırabilecek potansiyele sahip olduğunu hissettik. Sertlik, dayanıklılık, çok yönlülük, birden fazla bölgeyi savunabilme ve pozisyonsuz basketbolu oynayabilme. Kyle bizim için harika bir seçimdi.”

Lakers, Kuzma’nın 3 yıl boyunca kolej kariyerini geçirdiği Utah’a defalarca gidip oyuncuyla ilgili geniş kapsamlı bilgi sahibi olmuştu.

Los Angeles Lakers’ın sahiplerinden ve aynı zamanda asistan genel menajerlik de yapan Jesse Buss’a göre:

”Draft esnasında bir çok opsiyonunuz olabiliyor ama sıra bize geldiğinde Kyle bizim tercihimizdi. Draft gecesinde bu seçimimiz herkes tarafından onaylamamıştı ama oyuncu izleme ekibimizi dikkate aldık ve Kyle’ı seçtik.”

Larry Nance Jr.’ın bir ay daha sahalardan uzak kalması beklenirken koç Luke Walton’ın Kuzma’ya olan güveni tam. Nance sakatlıktan iyi dönse bile Kyle Kuzma’nın ilk beşteki yerini sağlamlaştırması beklenenler arasında. 22 yaşındaki Kuzma da 15.4 sayı 6.3 ribaund ortalamalarıyla bu beklentileri boşa çıkarmayacak gibi görünüyor.

Onur Özdemir
Marmara Üniversitesi Ekonometri. Phoenix Suns tutkunu.
umutonurozdemir@gmail.com
Instagram:@onuurozdemirr
Facebook: onur.ozdemir.73

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir