NBA Günlükleri

NCAA’de forma giyen Alihan Demir’e sorduk

NCAA’de Drexel Dragons forması giyen gururumuz Alihan Demir’e merak edilenleri sorduk.

Mutlu Nazlı: Öncelikli olarak NCAA planların nedir?

Alihan Demir: Takım olarak ilk hedefimiz tabii ki konferans şampiyonu olup NCAA March Madness’a katılmak. Benim hedefim de takımıma şampıyonlukta sağlayabileceğim en fazla katkıyı sağlamak ve istediğim performansı göstermek.

Mutlu Nazlı: Gelecek kariyerine baktığın zaman kendini nerde görüyorsun?

Alihan Demir: 10 yaşından itibaren kendimi NBA’de görmek istiyordum. Bu hedefim için çok çalışıyorum emek harcıyorum. Umarım bu gerçekleşir. Olmaması halinde Avrupa’da özellikle Euroleague’de oynamayı çok isterim.

Mutlu Nazlı: NBA Draftlarına ne zaman katılmayı planlıyorsun?

Alihan Demir: 2 veya 3 sene içerisinde okulumdaki performansıma da bağlı olarak NBA Draftlarına katılmayı planlıyorum.

Mutlu Nazlı: NBA de oyun tarzına en yakın oyuncu olarak kimi gösterebilirsin? Bir NBA idolün var mı?

Alihan Demir: Buradaki takım arkadaşlarım ve antrenörlerim oyun tarzımı Nemenja Bjelica Dario Saric ve Draymond Green’e benzetiyorlar. Benim idolüm ise Kevin Durant. Nemenja Bjelica’yı özellikle Fenerbahçe’de oynarken çok beğeniyordum ancak burada aynı efektifliği gösteremediğini söyleyebilirim. Onun avrupadaki halini de idolüm olarak görüyorum.

Mutlu Nazlı: NBA de oynayan Türk basketbolcular ile irtibat içinde misin?

Alihan Demir: Furkan Korkmaz ile yakın arkadaşız. Bildiğiniz gibi o da Philadelphia 76ers’da oynuyor. Aynı şehirdeyiz, yaşadığımız yerler yürüme mesafesinde. Onun dışında oyuncuları da takip ediyorum ama tanışmıyorum hiçbiriyle.

Mutlu Nazlı: Oyun stiline uygun bir koç görüyor musun?

Alihan Demir: Gregg Popovich Steve Kerr ve Brad Stevens takip ettiğim takımların antrenörleri ve onların takımlarına oynattığı oyun stilini beğeniyorum.

Mutlu Nazlı: İleride NBA’e girersen hücum özelliklerinle mi yoksa savunma özelliklerinle mi ön plana çıkmak istersin?

Alihan Demir: Hücum özelliklerimle ön plana çıkmak isterim çünkü o seviyede herkes savunmada iyi olmak zorunda, asıl fark yaratan oyuncular hücum özellikleriyle bunu yapıyorlar. Ben de bu yüzden hücum özelliklerimle ön plana çıkmak isterim.

Mutlu Nazlı: Sence NBA’de karşılaşabileceğin güçlükler neler olabilir?

Alihan Demir: Beni en zorlayacak şeyler büyük ihtimalle fiziksel güç ve patlayıcılık olur diye düşünüyorum. NBA’de ve NCAA’de oyun gerçekten çok hızlı oynanıyor. Patlayıcı kuvvet ise gerek zıplamada gerek hızlı yön değiştirmelerde büyük rol oynuyor. Benim buraya gelmemdeki büyük nedenlerden biri de buradaki herkesin fiziksel güce, ağırlık antremanlarına çok önem vermesi.

Mutlu Nazlı: NBA’de giymeyi istediğin forma numarası var mı? Varsa özel bir sebebi var mı?

Alihan Demir: Türkiye’de de 9 numara giymiştim. önemli iki sebebi var, ilki ablamın doğum gününün 9 Ekim olması, ikincisi ise Micheal Jordan’ın Amerika Milli Takımı’nda 9 numaralı formayı giymesi. Altyapıda eskiden sadece 4-15 arası numaralar giyilebiliyordu. NCAA’de sonu 6-7-8-9 olan numaralar yasak, 16-19-27-28 gibi. Ben de kalan numaralardan 30’u seçtim hoşuma gittiği için, özel bir sebebi yok. 2 senedir de 30 forma numarasıyla devam ediyorum.

Mutlu Nazlı: LeBron James gibi dominant bir karakter ve oyuncunun yanında oynamak ister misin?

Alihan Demir: Tabii ki de isterim. Ondan her oyuncunun öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünüyorum. LeBron James’in NBA’deki gelmiş geçmiş en kompakt oyuncu olduğunu düşünüyorum. O herşeyi yapabiliyor. Asist yapabiliyor, şut atabiliyor. Aynı zamanda bir guard kadar hızlı, bir pivot kadar güçlü ve bunu kaç senedir en üst seviyede yapmaya devam ediyor. Bazı insanların bunun ne kadar zor bir şey olduğunu anlamadığını düşünüyorum. Şu an Amerika’da ikiye bölünme durumu söz konusu. LeBron James’in Micheal Jordan’dan daha iyi olup olmadığı tartışılıyor. Bu bile onun ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösteriyor bence. Ayrıca LeBron James gibi bir oyuncuyla oynamanın avantajları da olduğunu düşünüyorum. Onu durdurmak çok zor olduğu için rakipteki diğer oyuncuların da yardım etmesi gerekiyor. Bu da LeBron’un takım arkadaşlarının daha uygun pozisyonlar yakalamasına fırsat sağlayacaktır.Mutlu NAZLI on FacebookMutlu NAZLI on InstagramMutlu NAZLI on Twitter
Mutlu NAZLI
Genel Yayın Yönetmeni at NBA Günlükleri

2 Comments

 1. Mustafa Demir

  30 Kasım 2017 at 01:04

  mutlu bey
  Gençler adına yaptıklarınız gerçekten takdire şayan bir davranış.İnşallah başkalarıda bunun farkına varır.Başarılar dilerim.

 2. Mustafa Demir

  30 Kasım 2017 at 01:06

  mutlu bey
  Gençler adına yaptıklarınız gerçekten takdire şayan bir davranış.İnşallah başkalarıda bunun farkına varır.Onları bulup böyle gündemde tutmak için harcadığınız emeklerin karşılığını alırsınız mutlaka.Başarılar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir