NBA Günlükleri

Popovich Phil Jackson’ı geride bıraktı!

San Antonio Spurs koçu Gregg Popovich NBA’de tüm zamanların en çok maç kazanan koçları listesinde Chicago Bulls ve L.A. Lakers’ın efsane koçu Phil Jackson’ı geride bıraktı. Popovich 20 yıldır sürdürdüğü görevinde Spurs’ü 5 defa şampiyonluğa ulaştırdı ve takımı 20 sezon üst üste playoff yaptı! Bu istikrar tekrarlanması güç bir başarı. Sadece playoffa katılma standartı değil, Spurs bu 20 sezonun çoğunda şampiyonluğun ciddi adaylarından biri oldu. 

Pazar gecesi oynanan maçta Spurs Suns’ı 112-95 yendi ve bu sonuç Popovich’in 1.156. galibiyeti olarak kayıtlara geçti. Bu galibiyetle Popovich tüm zamanların en çok galibiyet alan koçlar listesinde efsane koç Phil Jackson’ı geride bıraktı. Popovich’in önündeki isimler George Karl (1,175), Pat Riley (1,210), Jerry Sloan (1,221), Lenny Wilkens (1,332) ve Don Nelson (1,335).

Genelde gergin gördüğümüz Popovich’in eğlenceli anları

 

Spurs’ün sezon başına ortalama 50 galibiyet aldığı düşünüldüğünde tüm zamanların en çok galibiyet alan koçu olması için birkaç yıl daha antrenörlük yapmaya karar verirse elde edilebilir gibi görünüyor.

Galibiyetten sonra Popovich başarıyı tartışmak yerine AT & T Merkezinden 32 mil uzakta bulunan First Baptist Church’te yaşanan trajediyi ele almak için medyayla görüştü.

”Bir basketbol maçı kazandık. “Bugün neler olduğunu düşünürsek, bu oldukça anlamsız” dedi. “Ailelerin yaşadığı trajediyi düşündüğünüz zaman başınızı koymanın akla yatkın ve imkansız olduğu düşünülüyor. Bence basketbol hakkında konuşmak muhtemelen çok uygun değil. Yani, iyi geceler. ” dedi.

 

 

Alihan Olcar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir