NBA Günlükleri

Boston Celtics ile Soru-Cevap

Lig lideri Boston Celtics’in koçu ve oyuncularıyla yapılan Soru-Cevap etkinliği sizler için çevrildi.

Keyifli okumalar.

Brad Stevens

S: Herkesin kendinden beklenen belirli rolleri vardır, fakat beklenenin çok üzerinde oyun sergileyerek sizi şaşırtan biri var mı?
C: “Şaşırdığını söyleyen kişinin ben olmamam gerektiğini düşünüyorum. Kadromuzda bulunan tüm oyuncular nitelikli, çünkü kendilerine ve gerçekten iyi işler çıkarabileceklerine inanıyoruz. Gençken en önemli şey neyi iyi yaptığınızı bilmek, mümkün olduğunca bunu gerçekleştirebilmek ve hepimizin bazen maruz kaldığı gibi iyi olmadığınız şeylerden kaçınmaktır. Sadece daha iyi olmak için devam etmemiz gerekir. Herkes burada bir neden için var ve gelişmek için devam etmemiz gerekiyor.”

S:Daniel Theis’in iyi bir şut engelleyici olmasının nedeni nedir?
C: “Oldukça güçlü bir performans gösteriyor. Her zaman olması gerektiği pozisyonda oynuyor veya maç bitene kadar maçı kesinlikle bırakmıyor. Benim düşünceme göre bu 1 Numaralı kural. Ayrıca hızlı ve uzun boylu. Kolları uzun, iyi bir pozisyonda ve ayaklarını gerçekten çok iyi kullanıyor. Hepsi bir araya geldiğinde oldukça iyi bir savunma oyuncusu haline geliyor.”

S: Peki Guerschon Yabusele ve Abdel Nader?

C: “Bu oyuncular gerçekten çok sıkı çalışıyor. Demek istediğim, Nader’dan daha fazla spor yapan yok. İyi performans gösterdiğini görmek mutluluk verici. Henüz yeterli fırsatları olmadı, ama eninde sonunda kazanacaklar.

Jayson Tatum

S: “Üstüne ne gelirse gelsin başarabileceğini bilen bir grup olmak nasıl bir şey?
Tatum: “Eğlenceli – zorlukla baş etmek eğlenceli, eğleniyoruz ve benimsiyoruz ve gerçekleşmesi için çalışıyoruz.”

S: “Antrenör Stevens genç oyuncuların bazı şeyleri nasıl basitleştirmesi ve belirli alanları tamamlaması gerektiği hakkında konuştu – üç sayılık atışlara ve kenarlara yönelmek için ofansif oyununuzu daha basit hale getirdiniz mi?”
Tatum: “Evet, yani Al, Kyrie gibi oyuncularınız var, dolayısıyla hala etkili olma ve doğru noktaları bulmanın bir yolunu bulmak zorundasınız – üç sayılık atışlar, kapalı bölgelere hücum, kesme ve bunun gibi şeyler.”

S: “Jason, ikinci çeyrekte mücadele ettiğiniz sırada Nader gibi oyuncular sayı atarken, çok koşarken takıma nasıl bir enerji geldi?”
Tatum: “Bunun en büyük nedeni bu oyuncuların altı, yedi maçta oynamamış, daha sonra odaklanmış bir şekilde sahaya çıkmış ve oynamış olması, sanırım geri gelmek ve yaptıkları işi yapmak onları heyecanlandırıyor.”

S: Guerschon ve Nader size ve oyunculara enerji verdi mi?
C: “Bunun en büyük nedeni bu oyuncuların altı, yedi maçta oynamamış olması. Onlar için odaklanmış bir şekilde sahaya çıkmış ve oynamaya hazırlanmış olması bizi heyecanlandırıyor ve o gücü bize veriyor. Yani ilk beşli geri geldi ve yaptıkları işi yapıyorlar.”

Abdel Nader

S: Hayward’ın sakatlığından sonra takımın bu denli yükselmesine şaşırdınız mı?
C: “Hayır, şaşırmadım. Takım mükemmel oyunculara sahip ve herkes karakterli ve öncesinde takım olarak çalışmaya isteklilerdi, iyi bir iş başardığımızı düşünüyorum.”

S: Birçok insan Brad Stevens’ı NBA’daki en iyi antrenörlerden biri olarak görüyor. Antrenör olarak bu zamana kadar gördüğünüz en iyi özellikleri nelerdir?
C: “Herkesle birebir ilgileniyor. Herkesin yapabildiğinin en iyisini yapmasını istiyor. Her zaman, özellikle dinlendiğimiz ve kendimizi dinç tuttuğumuz zamanlarda çok iyimser yaklaşıyor. Bana göre çok başarılı bir antrenör, ayrıca oyunculara fırsat tanıyor, sanırım oyuncuların kendisine bu kadar saygı göstermesinin nedeni de bu.”

S: Geçen yıl G-League’de Yılın Çaylağı siz seçilmiştiniz. G-League’inde geçirdiğiniz zaman sizin için ne kadar önemliydi?
C: “Gerçekten çok önemliydi. Sahada ve saha dışında maçın mental yönleri bakımından çok daha başarılı olmaya başladım. Bu gelişimimi sürdürmek istiyorum.”

S: Hem sahada, hem de saha dışında bir NBA oyuncusu olurken en büyük adaptasyonunuz nedir?
C: “Sanırım geçen sezonun tümü benim en büyük adaptasyon sürecimdi, haftada bir veya iki kez değil, iki günde bir maça çıkmaya alıştım. Benim için en büyük adaptasyon süresi buydu.”

Guerschon Yabusele

S: G-Liginde geçirdiğiniz zamanın gelişiminize nasıl katkıda bulunduğunu düşünüyorsunuz?

C: “Oldukça iyiydi. Gelişmek, orada oynamak, güven kazanmak, yalnızca kendi maçıma odaklanmak, oyunlar kazanmak ve takım ruhunu anlamak benim için gerçekten mükemmeldi.”

S: Orada geçirdiğiniz süre boyunca en iyi hissettiğiniz şey neydi?

C: “Şutlarım. Çok şut attım. Topu çok az taşıdım, topu attım ve sayıyı aldım.”

S: Oradayken Joakim Noah ile karşılaştınız, kendisiyle konuşma şansınız oldu mu?

C: “Evet oldu. Maçtan önce çok konuşamadım, ama maçtan sonra konuşma fırsatı buldu. Babası da oradaydı. Bir başka Fransız oyuncuyla konuşmak benim için çok iyi oldu. Sezonda oynadığını ve kendisiyle rakip olduğumu görmek için sabırsızlanıyorum.

S: Kendisinden bir şeyler öğrendiğinizi düşünüyor musunuz? NBA hakkında konuşma fırsatınız oldu mu?

C: “Basketbol hakkında fazla konuşmadık. Gerçekten mükemmel bir oyuncu ve oldukça enerjik. Büyük bir enerjiyle oynuyor, ribauntlarda çok iyi. Tüm kariyeri boyunca hep bu şekilde oynadı, dolayısıyla böyle bir oyuncuya karşı oynamak benim için oldukça ilginç oldu.”

S: Bir ay içerisinde NBA London Games 2018 kapsamında Londra’ya gideceksiniz, arkadaşlarınızı ve ailenizi görmek için sabırsızlanıyorsunuz.

C: “Kesinlikle. Ailem de orada olacak. Bazı arkadaşlarımı da göreceğim. Birçok insan orada olacaklarına dair bana mesaj atıyor. Mükemmel vakit geçireceğimden eminim.”

Daniel Theis

S: Sezon öncesinde kazanabildiğiniz kadar çok dakika kazanıp bu dakikaları oynamayı hayal ettiniz mi?

C: “Beklemesi zor, çünkü bu organizasyonun amacı çok büyük, bu yüzden çok çalıştım, çok antrenman yaptım ve enerjik ve defansif oynadım. Takıma yardımcı olabildiysem ve sahada yapmam gerekeni yapabildiysem ne mutlu bana. Çok çalıştığımda birkaç dakikanın bile ne denli önemli olduğunu görüyorum.

S: Bundan yaklaşık bir ay sonra NBA London Games 2018 kapsamında Londra’ya gidiyorsunuz. Avrupa’da oynayacağınız için heyecanlı mısınız? Arkadaşlarınız orada olacak mı?

C: “Evet. NBA için oldukça büyük, bizim içinse bir organizasyon fırsatı. Arena da oldukça büyük. Yaklaşık 20,000 kişi kapasiteli. Eğlenceli olacak. Ailemden gelecek olan kişiler var. Eşimi de götüreceğim. Sanırım bir hafta kadar orada kalacağız, takım olarak bir şeyler yapacağız. Güzel yerleri ziyaret edeceğiz. Londra’da daha önce bulunmadım, o nedenle keyfini çıkaracağım.”

Kaan Meriç
Bleeding Green

kaaanmeric@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir