NBA Günlükleri

Efsane NBA Noel Maçları!

Takım tarihlerinin getirdiği rekabetler, bireysel çekişmeler özellikle seyir zevki ve beklentisi yüksek maçlar oluyor. NBA yönetimi de bu beklentiyi takvimde özel günlere ayırıyor.

Takım rekabeti tarihsel köklere dayanan maçlar özellikle NBA’in ilk ve en büyük rekabeti Lakers-Celtics maçları! 80’lerde zirveye ulaşan bu amansız rekabet bir süre sessizliğe girmişti ancak 2007’de Garnett ve Ray Allen’ın Celtics’e katılması ve Lakers’ın yeniden yükselişe geçmesiyle canlandı. 2008 NBA Finali de tarihsel rekabeti 2000’lere taşıdı. 2008 NBA Finalini kazanan Celtics ve öc almak isteyen Lakers 2008-2009 sezonunda Noel maç takvimindeydi!

NBA tarihinin en büyük skorerlerinden biri Tracy McGrady ve çaylak LeBron JAMES’in destansı Noel Maçı Düellosu

 

Birlikte 2000’leri domine eden ikili Kobe ve Shaq! 3 şampiyonluğun ardından liderlik savaşları, takım içi çekişmeler, Phil Jackson’la yaşanan sorunlar ve 2004 Finalinde Pistons’a yenilmeleri basketbol tarihin gördüğü en güçlü ikilinin yollarını ayırmasına neden oldu. Lakers Kobe ile bir döneme başlarken, Shaq Heat yeni bir  maceraya yelken açmıştı. Aralarındaki soğuk savaş Noel Maçlarına yeni bir anlam katmıştı.

Geleneksel anlamda ‘Oyun kurucu’ Point Guard’ların son temsilcisi Chris Paul ve üçlüğün basketbolda anlamını değiştiren adamı Stephen Curry! İki farklı oyunun temsilcisi 2014 Noelinde karşı karşıyaydı!

Wade-LeBron ikilisinin 2011 Finalinde kaybettikleri Mavericks’e karşı Noel Maçı Performansı

2 sezon üst üste Lakers’ı ilk turda eleyen Suns Noel maçında Kobe Bryant’a karşı!

2016 Noel Maçında yine Kyrie Irving, yine rakip Warriors, yine son top!

 

Cavaliers-Warriors rekabetini başlatan 2015 Finalinden sonra ilk Noel maçı! Stephen Curry LeBron James’e karşı!

Noel Maçlarına Dair Rakamlar

Kobe Bryant  en çok Noel Günü (Christmas Day) maçı oynayan oyuncudur (16) ve sayı lideridir! (395) 

Bernard King, 1984 yılında New York ile New Jersey Nets arasında yapılan maçta Noel Günü rekorunu kırarak 60 sayı attı.

Kevin Durant’in 44 sayılık Noel Performansı

Boston Celtics, Noel Günü’nde ilk kez kendi evinde maça çıkacak. Celtics geçmişte 28’i deplasman ve 2’si tarafsız sahalarda olmak üzere Noel Günü’nde toplam 30 maça çıktı.

New York KNICKS 52. kez Noel Maçına çıkarak bu alanda liderliğini koruyor!

2011’de Lokavt sebebiyle geç başlayan NBA açılış maçlarını Noel’de yapmıştı. İşte en görkemli açılış ve Noel maçı D-Rose-Kobe Bryant düellosu

Derrick Rose-Russell Westbrook düellosu!

Carmelo Anthony-Kobe Bryant düellosu!

2000’lerin en büyük kapışması LeBron James ve Kobe Bryant’ın 2009 ve 2010 Noel’indeki kapışmaları

Ve bu akşam da izleyeceğimiz günümüzün en büyük rekabeti Warriors-Cavaliers! Son 3 sezonun finalistleri kozlarını yine Noel maçında paylaşacak! Durant-LeBron rekabetinde yeni bir düello.

2016’da 3-1’den seriyi çevirip Cavaliers tarihine ilk şampiyonluğunu yaşatan James ve Irving 2016 Noel Maçında da Warriors’ı yenmeyi başarmıştı.

 

 

Bu akşam 23:00, Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers ve 01:30’da Boston Celtics-Washington Wizards maçları SSport’da yayınlanacak…

Alihan Olcar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir