NBA Günlükleri

Houston Rockets Gerçeği

Sezon başı Kyrie Irving takası, sezon içinde Cleveland’ın kötü başlangıcı derken bence Rockets’ın başarısı biraz geri planda kalıyor.

Şu anda oynadığı 22 maçta 18 galibiyet ile Batı Konferansı’nda lider olan Rockets’ın bu başarısının sırrı ne? Biraz bundan bahsetmek istiyorum.

Doğal olarak hepimizin aklına ilk olarak Chris Paul gelecektir. Açıkçası Paul’ün transferi ilk açıklandığında benim de aklıma bazı soru işaretleri vardı. Özellikle Harden-Paul ikilisinin nasıl uyum göstereceği konusunda çok sayıda yazılar yazıldı. Bu transferin geçen senenin MVP adaylarından Harden’ın performansını nasıl etkileyeceği, özellikle topsuz oyunda nasıl bir oyun sergileyeceği merak konusu olmuştu. Şu ana kadar Harden’ın bu soruları silmiş gözüküyor.

Chris Paul’ün geçen sene ile bu sene rakamlarını kıyasladığımızda sezon başında yaşadığı sakatlıktan ötürü maç başına aldığı dakikalarda azalma görüyoruz. Ayrıca Paul, Clippers’ta kullandığı top sayısı maç başına 12.9 iken şu anda maç başına 10.3 top kullanıyor. Aynı şekilde top kaybı oranında da düşüş gözlenen yıldız oyun kurucunun, kendisinden beklendiği üzere, asist rakamlarında artış göze çarpıyor. Geçtiğimiz sezon maç başına 9.2 asist ortalaması yakalayan Paul, bu sezon şu ana kadar 9.8 asist ortalaması ile oynuyor. Geçtiğimiz günlerde Houston’ın oyun sistemi ile ilgili açıklamalar yapan Paul ‘Kariyerimde ilk defa 3 oyuncunun 3 sayı çizgisinde beklediği bir sistem içinde oynuyorum. Eğer savunma bana odaklanmışsa onları buluyorum. Tam tersi ise hücumu bitiriyorum’ şeklinde konuşmuştu. D’Antoni’nin sisteminde oyun kurucunun rolünü biliyoruz. Bu oyuncu da Paul olunca işler şu ana kadar yolunda gözüküyor.

Peki James Harden’da durumlar ne?

NBA’de şu ana kadar attığı 99 üç sayı isabeti lider durumda olan Harden’ın sayı ortalaması 31.7’ye çıkmış durumda. Geçtiğimiz sezon bu rakamın 29.1 olduğunu düşünürsek, Harden’ın şu ana kadar Paul transferinden olumsuz etkilenmediğini söyleyebiliriz. Yine de Harden’ın asist ortalamasının geçen seneye göre bir nebze düştüğünü de ekleyelim.(11.9-9.7). Takım hücumlarını daha çok Paul’ün şekillendirdiğini düşündüğümüzde bu düşüş bir şey ifade etmiyor. Rockets böyle giderse, tıpkı geçen sezon olduğu gibi, bu yıl da James Harden MVP ödülünün en büyük adayı olabilir.

Clint Capela’dan bahsetmeden Houston yazısını bitirmek olmaz. Aslında gelişmeyi geçen sene gösteren Çapa’la, bu sezon 22 maçın tamamında ilk 5 çıkmış durumda. Kullandığı top sayısı geçen seneyle aynı iken doğru şut tercihlerinde büyük bir artış var. Aslına bakarsanız D’Antoni takımlarında Capela tarzı oyuncular her zaman belli bir gelişim göstermiştir. Capela’nın bu sezon gelişim gösterdiği en önemli alanlardan biri de ribauntlar. Geçtiğimiz sezon 8.1 olan ribaunt sayısını 11.4’e çıkaran Capela’nın atletizmi de takıma enerji getiriyor.

Sezonun büyük favorisi olan Golden State Warriors karşısında ne yapacaklar? Bu sorunun cevabını tabiki Harden-Paul ikilisinin uyumu ve form durumu belirleyecek. Fakat eğer böyle bir eşleşme izleme fırsatı yakalarsak basketbola doyacağımız da kesin…

 

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir