NBA Günlükleri

Jayson Tatum-Anthony Davis Çaylak Sezonu Kıyaslaması

Şu sıralar Boston Celtics’te Kyrie Irving kadar konuşulan bir başka oyuncu da kuşkusuz çaylak Jayson Tatum. Şu ana kadar kendisinden beklenenin çok üzerinde bir performans gösteren Tatum ile yine Celtics’e takası gündemde olan Anthony Davis’in çaylak yılları arasındaki benzerlik de dikkat çekiyor.

İki oyuncunun da çaylak yıllarında sahada kaldığı süreler birbirine çok yakın. Davis maç başına 28.8 sayı sahada kalırken, Tatum ise 30.5 dakika sahada kalıyor. 2 oyuncunun da şut yüzdeleri %50 civarında. Davis çaylak sezonunda toplam 6 tane 3 sayı kullanmış ve tamamını kaçırmıştı. Tatum ise %48 ile 3 sayı isabeti buluyor. Davis maç başına 8.2 ribaund ortalaması yakalarken Tatum’un ribaund ortalaması şu ana kadar 5.3’te kalmış gözüküyor. Asist rakamları da benzerlik gösteriyor. 2 oyuncu da 1.5 civarında asist ortalamasına sahip. Blok kategorisinde ise Davis önde. Yıldız oyuncu çaylak sezonunda 1.8 blok ortalaması yakalarken, Tatum ise 0.8 ortalama yakaladı.

Peki neden böyle bir karşılaştırma yapma gereği duyuluyor? Çünkü yazının başında belirttiğimiz gibi Davis’in Celtics’e takası yazılmaya başladı. Tabi takasın önemli bir parçası da Tatum olacak. Fakat Davis’in %100 sağlıklı olması gerekecek.

Kaynak:celticslife.com

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir