NBA Günlükleri

LeBron James-Houston Rockets Dedikodusu Gerçek Olur mu?

Daha şimdiden gelecek yaz serbest kalacak oyuncuların atacağı adımlar tartışılır oldu. Hele ki bu oyunculardan biri LeBron James olunca dedikodular aldı başını gitti.

Öncelikle şunu belirtiyim. LeBron James, belki de NBA ‘e geldiğinden beri en ses getiren performansını ortaya koyuyor. Üstelik 32 yaşında olduğunu düşündüğümüze ve sahada 37 dakika civarında kaldığını göz önünde bulundurduğumuzda bu rakamlar daha da etkileyici.

Sezona çok kötü giren Cleveland daha sonra vites arttırmış seri galibiyetler ile hızla Konferans 2.liğine kadar yükselmişti. Özellikle yedek oyuncuların ve Kevin Love’un artan performansı bu seri galibiyetlerde önemli faktörlerin başında geliyor. Peki Cleveland şampiyonluğa yürüyebilir mi? Bu soruya şahsım adına cevap vermiştim. Ve cevabım değişmedi. Zaten bu yazının amaçı da bu değil. Eğer Cleveland şampiyon olamazsa LeBron’un alacağı karar.

Bira dahaki yaz serbest kalacak olan yıldız oyuncu için epey süredir Lakers ismi geçiyor. Özellikle eşi ile birlikte özel okul gezen James’in geçtiğimiz günlerde Loş Angeles’tan 2.evini(ev demek ne kadar doğru bilemiyorum) alması bu dedikoduları tekrar alevlendirmişti. Sezon başında Lakers cephesinin bir dahaki sezon için en az süperyıldız alacaklarını söylemesi, Paul George’un Oklahoma’ya gitmeden önümüzdeki sezon Lakers’ta oynayacağını açıklaması, bulmacanın bazı parçalarının oturmasını sağladı. Daha sonraki dönemde LeBron’un menajeri yıldız oyuncunun Los Angeles’a giderse bu takımın kesinlikle Clippers olmayacağını açıklaması çemberi daha da daraltmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise özellikle Houston medyasının ortaya attığı bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Houston merkezli yazarlar, Rockets’ın gelecek yaz LeBron James’i takıma katabileceğine inandıklarını açıkladılar ve bununla ilgili yazılar yazdılar. Tabi doğal olarak başta Houston taraftarları olmak üzere herkes çok heyecanlandı. Chris Paul, James Harden ve LeBron James’li bir kadro Warriors’ı tahtından indirip indiremeyeceği konuşulmaya başladı.

Konu o kadar konuşulduki, LeBron’un menajeri tekrar açıklama yapma gereği hissetti. James’in tamamen bu sezona odaklandığını söyleyen Rich Paul, fakat sene sonunda bütün seçenekleri değerlendireceklerini söyleyerek yine açık kapı bıraktı.

İşte bu noktada bir detay vermek istiyorum. Houston’da gelecek yaz Chris Paul, Clint Capela ve Trevor Ariza gibi önemli isimler serbest kalıyor. Ve eğer Houston, LeBron’a maximum kontrat verecekse ki takıma katmak için vermek zorunda, bu 3 oyuncuya aldıkları kontratı tekrar veremeyecek. Bu durumda 2 olasılık karşımıza çıkıyor. Ya LeBron James alacağı paradan feragat edecek, ya da serbest kalacak oyuncular kontratlarından ödün verecekler. Eğer böyle bir durum olursa 2.şık daha mantıklı geliyor. NBA tarihinde buna benzer örnekler mevcut. En önemlisi Karl Malone ve Gary Payton. Utah Jazz’da bir türlü istediği şampiyonluğa ulaşamayan Malone ve yine aynı durumda olan Payton, sene sonunda alacakları  paralardan vazgeçip 3-peat yapmış Lakers’a katılmış fakat yine amaçlarına ulaşamamıştı. Lakers o sezon NBA finalinde Pistons’a karşı finalde 4-1 kaybetmişti. Sonuç olarak Malone arzuladığı şampiyonluğa ulaşamadan kariyerini noktalamış, Payton ise o şampiyonluğa Shaq ile birlikte Miami Heat’te ulaşmıştı.

Konumuza dönersek Houston Rockets’ın sene sonunda nasıl bir karar vereceğini şimdiden kestirmek güç. Bu sezon işler oldukça yolunda gidiyor. Şu ana kadar aldığı galibiyetlerin 12 tanesi, galibiyet yüzdeleri %50’nin altında olan takımlara karşı alan Rockets’ın, sert ve iddialı takımlara karşı oynayacağı oyun ve alacağı sonuçlar, verecekleri bu kararı etkileyecektir.

Şahsi fikrime gelince.. Ben Houston’a gideceğine inanmıyorum. LeBron takımdan ayrılırsa ki ben ayrılacağna inanıyorum, gideceği takım Lakers olacaktır. Bu sene başında Paul George’u Cleveland’a getirmek için çok uğraş verdiği haberleri basına yansıyan James, Lakers’ta bu amacına ulaşacaktır. Bence Lakers’ın kadrosu da LeBron’un sınıf atlatacağı cinsten. Hem Lakers yönetiminin açıklamaları hem de takımların salary cap durumları, Lakers olasılığını güçlendiriyor. Bakalım, bekleyip göreceğiz..

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir