NBA Günlükleri

‘LeBron’un Cleveland’a Döneceğine İnanmıyordum’

Bu sözler 2014 yılında Cleveland’ta genel menajerlik görevini yürüten David Griffin’e ait. Amerika’da podcast’e katılan Griffin, LeBron James’in dönüş hikayesini şöyle anlattı.

’LeBron’un döneceği aklımın ucundan bile geçmiyordu. Yazın bütün planlarımızı, drafta 1.sıradan seçtiğimiz Kyrie Irving ile yeni sözleşme imzalamak üzerine kurmuştuk. Şubat ayında göreve gelmiştim ve yapmak istediğim öncelikli iş buydu. Gerçekten de yönetim olarak önceliğimiz Kyrie’ydi. Irving ile imzaladıktan sonra onun etrafında parçalar ekleme hedefindeydik. Almayı planladığımız oyuncular hemen hemen aynı yaşta olacak ve 2-3 yıl içinde ligde rekabet edecek seviyeye geleceklerdi.

Ben yardımcı GM iken LeBron’un menajeri Rich Paul ile iyi ilişkilerimiz vardı. Onunla istediğimiz zaman diyalog kurabileceğimi biliyordum. Fakat LeBron’un dönme konusunun bu kadar çabuk gündeme gelmesini beklemiyordum. James ise Dan Gilbert ile iyi ilişkiler içindeydi. Bu olay gündeme geldikten sonra takımdaki genç oyuncular ile LeBron’un uyumunu tartışmaya başlamıştık. Ama ben hala dönebileceğine ihtimal vermiyordum. Bir yandan da takımdaki maaş yükünü hafifletmek için harekete geçtik. Bu yüzden Jarret Jack ve Tyler Zeller’ı yolladık. İlk tur draft haklarımızdan vazgeçtik. Bu hamlelerden sonra LeBron’a maximum kontrat seviyeye geldik ve beklemeye başladık. Yine söylüyorum, ben hala inanmıyordum.

İnsanlar artık iyice ‘LeBron dönüyor’ şeklinde konuşmaya başlamıştı. Özellikle LeBron’un çocuklarını Cleveland’ta bir okula kayıt ettirmesi benim de fikrimi değişmesine sebep oldu. Fakat yine de James’in bize 1 yıl vereceği ve yapacağımız hamlelere ve takımın kaydedeceği gelişime bakmak isteyeceğini düşünüyordum. Kyrie ile sözleşme yeniledik ve diğer serbest oyuncular ile görüşmelerimizi tamamladık. Artık LeBron’un kararını bekliyorduk. Maalesef LeBron kararını verdiğinde görüştüğümüz diğer serbest oyuncular başka takımlarla anlaşmıştı.

Resmi açıklama yapılmadan 45 saniye önce Nate Forbes’ten bir telefon aldım ve LeBron’un döneceğini söyledi. Ofiste yalnızdım. Çünkü takım yaz ligindeydi ve çalışanların çoğu oradaydı. 0 45 saniyeyi hiç unutamam. Sadece şöyle dediğimi hatırlıyorum ‘Tanrı’ya şükür dönüyor’

Griffin’in, LeBron’un çocuklarını Cleveland’ta bir okula kayıt ettirdiğini duyana kadar bu olasılığa inanmaması çok ilginç. Ve geçtiğimiz aylarda LeBron ve eşi Los Angeles’ta çocukları için okul baktılar

Kaynak: lebronwire.usatoday.com

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir