NBA Günlükleri

Steph Yada KD ? Cevaplaması Eğlenceli Bir Soru I Çeviri

Stephen Curry’nin bilek sakatlığı;  Warriors için 2016 play off’larından bu yana,  2 defa MVP seçilen oyuncuları olmadan nasıl görüneceklerine dair  bir meydan okuma.  Takım Genel Menajeri Bob Myers  bu konuya dair; “ Ben de merak ediyorum. Her zaman da merak ettim, geçtiğimiz sezon Kevin Durant yok iken de  merak ediyordum. Geçtiğimiz sezon takımımızın Kevin’siz nasıl olduğunu gördük. Bu sefer ki yeni olacak.”  Açıklamasında bulundu.

Durant- Curry birlikteliğinin ikinci yılına dair söylenebilecek yeni bir şey yok, Lig yorumcuları ve NBA hakkında sosyal medyada dönen tartışmalar içerisinde, Kimin daha iyi olduğu yada takımı için daha önemli olduğu tartışmaları yoruma açılmış durumda, Durant yada Curry?

İlk etapta aptalça bir soru. Her ikisi de oldukça üstün oyuncular. Neden biri daha önemli olmalı? Fakat bu kadro mühendisliğinin ne kadar etkiliği olduğu hakkında eğlenceli bir düşünce egzersizi. Bir diğer yandan da Steve Kerr Durant’i Lebron James ardından “ Dünyadaki en iyi ikinci oyuncu “ olarak adlandırması bu konuda fitili farklı bir doğrultuda ateşlemişti.

Durant, Curry’e nazaran daha iyi bir savunmacı fakat her ikisi de dünya klasmanında elit hücum oyuncuları, Durant’in savunması onu bir adım öne geçirebilir.  Curry, NBA’in geçirdiği evrimi temsil eden bir oyuncu. Onun şut mesafesi ve açıları daha öncesinde denenmemiş hatta imkansız görünen pozisyona sahip, rakip açısından da moral bozucu. Bu şutlar değerli ekstra sayılar kazandırmakta.  Warriors ekibi benzersiz yeteneği gördükten sonra bu durumu lig içerisinde trend oluncaya kadar serbest bıraktı, daha sonrasında Curry ve Kerr 2015-16 sezonu ve devamında bu durumu hayal edilenin ötesine taşıdılar. Warriors sisteminin temel prensipleri Curry’in imza şutları üzerine inşa edildi. Daha önce hiç karşılaşmadığımız temel prensipler kaçınılmaz bir şekilde ligin şu anki akışı haline geldi.

Ortaya çıkan sisteme dair Zach Lowe’a Podcast için konuşan Steve Kerr ; “ Ben özellikle oyunun iki yanını oynayabilen oyuncular hakkında konuşuyordum, Kevin onlardan bir tanesi idi Lebron ve Kawhi ile. Fakat bu onun Steph’den daha iyi olduğu anlamına gelmiyor, bütün bunlar subjektif fikirler. James Harden yada Kawhi hangisi daha iyi?  Ben bilmiyorum.  Fakat kimin rakip savunmalara karşı  daha etkili olduğunu konuşuyorsak, bu steph’dir.  O bir makine.  Her şey Steph ile başladı. “  ve Myers de bu görüşe ek olarak, “ Ne inşa etmişsek Steph üzerine, Hücumumuz onunla başlıyor “  açıklamalarında bulundular.

En Kabul gören görüş, Warriors ekibinin ilerleyişine bakıldığında sebebinin Curry olduğu. Golden State çemberden 30 feet uzakta ikili oynadığında, 3 sayılık çizgisinin gerisinden off-dribble ile  bir şut tehditi yaratabiliyor ve bu hücum opsiyonunu %40 ile değerlendirebilmekteler. Draymond Green’in yüksek assist grafiğinin tüm sebebi pick and roll partnerinin Curry olması.

Savunmada, bir çok şutöre hatta bu konuda en iyilerine bile düşük bir görüş açısı sıkı bir savunma yaratabiliyorken Warrios’un sahip olduğu Curry için en ufak bir boşluk bırakmamanız gerekmekte, 25 feet uzaktan, neredeyse parkenin ortası denebilecek seviyelerden şut isabeti sağlayabiliyor. Bunu sağlarken şut pozisyonunda topu bileğinden çok seri bir şekilde çıkarmakta, bu özellik onu savunulması daha güç kılıyor. Savunma pozisyonunda bir ikili hücum sonrası savunmacılar adam değiştirerek bir pivotun Curry önünde pozisyon alacağı esnada yada Kanatta Klay ile bir ikili oyun sonrası adam değişiminde Klay savunmacısı Curry önünde konuşlanıncaya kadar geçen sürede şut panyada olabiliyor.

Golden State’in Durant öncesinde diğer yıldızları büyük rol oynadılar takımları için . Green Savunmada büyük bir çıpa olurken, onun taşıdığı toplarda Curry geçiş için 3 sayı çizgisinde serbest bir rol alabiliyordu. Thompson,  muhtemelen lig havuzundaki en iyi ikinci şutör, Curry’nin savunamadığı çizgi oyuncularını da savunabiliyor. Andre Iguodala ve Shaun Livingston kazandırdıkları savunma dinamizmi ile Curry sahne şovunun devam etmesini sağlamaktaydılar.

Her bir takım oyuncusu diğerini oyunda etkin kılıyordu, bu başarının temel etkeni oldu. Bu yapının temelini de Curry’nin şutları oluşturmakta, imza şutları olmadan sistem işleyişi aksamakta.

Takım içerisindekiler bu sistemin işleyişinden emin, (ve Curry’nin kurban edilerek) Durant için çizilen rol hakkında Myers ; “ Durant takımımıza katılsın veya katılmasın bu sorunun cevabını bilmiyorum.  Steph parlayışı alabildiğine harika seviyede, o içerisinde bulunduğu düzeni asla terk etmedi. Ne yapması gerekiyor ve ne olması gerekiyorsa ise o halde. Bazı oyuncular “ ben bir oyun kurucuyum ve topa sahip olmam gerek”  diyebilir Curry bunu yapmadı, yapmaz da.”

Durant kendisini sisteme adapte etti ve dokunulmazlık seviyesinin yükselmesini sağladı.  Elit seviyede, değişerek savunabiliyorsanız sistem bir nebze aşağı çekiliyor. Durant birebirde savunulması çok güç bir oyuncu,  Curry- Durant pick and roll oyunları onları durdurulmaz bir seviyeye çıkartmakta.

Kerr; “ Durant takıma katıldığında, daha önce yapamadıklarımız da olağan hale geldi. 2016 finallerinde iyi şut atamadık, Geçtiğimiz sezon neredeyse her şutumuz istediğimiz düzeydeydi.”  Kerr takımının tahmin edilebilir bir oyunu olmasını istemiyor, oyuncularının hücumları ile ilgili  daha derin, akıcı olabilmeleri için onlara sahada serbestlik verilmesi gerektiğine inanıyor. Haklı da, Curry bu sistem içerisinde oyunun her yönünde bu gücü sağlıyor. Durant de belki bunu gerçekleştirebilir. Belki de önemsiz bir detaydır,  Kevin Durant’in topu her pozisyonda James Harden ve Dirk Nowitzki birleşimiyle kullandığı Durant merkezli sistemden belki de her kadroyla yararlanılabilir.

Burada bir düşünce egzersizi,  Warriors eğer aynı kadro için Curry yerine ligin ortalama bir ilk beş oyunkurucusunu barındırsaydı, ( Dennis Schröder yada George Hill) ne yapabilirdi?  Hala harika bir takım olurlardı, belki ligin favorisi dahi olabilirdi.   Fakat Nasıl görünürlerdi? Nasıl bir oyun sistemine sahip olabilirlerdi?.  Muhtemelen Schröder tipi oyuncularının topa daha hakim olacağı bir aksiyon planları olurdu. (Daha sıkıcı pick and roll aksiyonları).  Pivotlarının daha fazla çember koşularında bulunmasını isteyebilirlerdi. Şu anda böyle bir oyuncuları yok esas mesele de burada. Vakitlerini  oyuncu kaynaklarının Curry’den doğan  bu açığını kapatması için harcayacaklar.

Bizler çoktan Warriors takımının Forvet pozisyonunda Durant ile sıkı başlangıcına tanık olduk. Şampiyonluk ve 73 normal sezon galibiyetine ulaştılar. Durant diz sakatlığından kaynaklı 20 maç kaçırdığında ise, Warriors sistemi KD öncesi düzenine geri ödenerek 14 maçlık galibiyet serisi ile dönemi kapatmıştı. Biraz tuhaf bir gerçek,  Warriors Curry kenarda olduğu dakikalarda asla çözümsüz kalmadı. Geçen dört sezonda Curry’in kenarda dinlendiği sürelerde Lig ortalaması içerisinde skora sahip oldular.  Hiç gerçekten Curry’siz kalmakla yüzleşmediler de, şu an çevresinde toplandıkları amaçlarından yoksunlar.

Geçtiğimiz sezon Golden State 100 pozisyonda Curry sahada Durant olmadan yer alırken 115.4 sayı ortalaması üretmişti, Durant ile birlikte 108.7. Bu sezonu ikiye ayırır isek, sadece Curry ile  116 sayı 100 pozisyonda, sadece Durant ile  107 sayı ortalaması 100 pozisyonda üretimi bulunmakta Warriors takımının.

Golden State, Curry ile tarih yazarken, Durant ile olağan iyi bir takım görüntüsünde. Curry olmadan, penetre ve pas dağılımı konusunda yaratılıcık eksikleri belirginleşmekte. Durant underrated bir pasör ve kalifiye bir pick and roll oyuncusu, fakat bu durum Durant’in ekmeğine yağ sürmemekte. Livingston ve Iguodala koruma görevindeler. Green, yüksek post ve içeri kat eden oyunculara servis yapmayı tercih edecektir.

Curry hala olgunlaşmakta ortalama 6.5 serbest atış ile kariyerinin en yüksek rakamında ve kariyer geçmişine kıyasla daha fazla orta mesafe kullandığı sezonun bu sakatlık ile yarıda kesmesi,  MVP tartışmalarında isminin yer almasını bir nebze geriletecektir.

 

 

 

Koralp Selçuk on EmailKoralp Selçuk on FacebookKoralp Selçuk on InstagramKoralp Selçuk on Twitter
Koralp Selçuk
Jack of all trades, master of none.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir