NBA Günlükleri

Boston Celtics Büyüsü Bozuldu mu?

Sezona Kyrie Irving ve Gordon Hayward transferleri ile başlayan Celtics, Hayward’ın ayağının kırıldığı ilk maçta Cleveland’a, sonraki maçta da Bucks’a yenilerek Sezona 0-2 ile başlamıştı. Daha sonra oynadığı 44 maçta 34 galibiyet almayı başaran Boston, geçtiğimiz 5 maçta ise 4 yenilgi almaktan kurtulamadı. Üstelik Pelicans, Magic, 76ers ve Lakers gibi iddiası düşük takımlara kaybetti. Üstelik kaybettiği bu 4 maçın 3’ü kendi evindeydi..

Peki ne oldu da Celtics böyle bir döneme girdi.

Celtcis’in genel performansına baktığımızda, hücumda, her ne kadar Kyrie Irving olsa da, takımı sürükleyen tek bir oyuncu yerine, sayı yükünün dağıldığını görüyoruz. Boston’u zirveye taşıyan yaptığı savunmaydı. Yukarıda bahsettiğim 4 maçta ortalama 104 sayı yiyen Celtics, mağlubiyet serisini Clippers maçı ile bitirdi fakat yine 102 sayı yedi. Hücumda ise Kyrie Irving takımı sürüklemeye çalıştı fakat takımın temelinde böyle bir oyun tarzı olmadığı için yeterli olmadı. Mağlup olunan 4 maçın 3’ünde forma giyen Irving, 33.3 sayı ortalaması yakalamıştı(sezon ort.24.5). Takımın diğer hücum yükünü çeken oyuncular Jaylen Brown 13.5(sezon ort. 14), Jayson Tatum 8.5(sezon ort.13.6) ve Al Horford 12.5(sezon ort 13.3)sayı ortalaması yakaladı. Sizin de gördüğünüz üzere Jayson Tatum’da büyük düşüş göze çarpıyor. Aslında mağlubiyet serisinden önce Tatum alarm veriyordu. Şöyleki; Tatum’un son 10 maçtan önce ortalamaları ve şut yüzdeleri %51.2 saha içi, %47.5 üç sayı yüzdesi(NBA 2.idi), %83 serbest atış yüzdeleri ile 14.2 sayı ortalaması şeklindeydi. Son 10 maçta ise %39.6 saha içi, %36.4 üç sayı, %70 serbest atış, 11 sayı ortalaması. Tabiki bu kadar genç oyuncunun sezon ortasında düşüş yaşaması gayet normal. Fakat Tatum sezona öyle bir giriş yaptıki, böyle bir düşüş her ne kadar beklense de takıma büyük etki etti.

Rakamlar kısaca böyleyken Celtcis’in kadro derinliği hakkında bazı şeyler eklemek istiyorum. Sezon başındaki yazımda Boston’ın kadro oluştururken Hayward merkezli bir yapı düşündüğünü yazmıştım. Hala da aynı düşünüyorum. Fakat Brad Stevens elindeki kadrodan maximum verim aldı ve takımı zirveye taşıdı. Ben, Celtics’in Doğu Konferansı’nın en önemli şampiyonluk adayı olarak görüyorum. Çünkü ne yaptığını bilen bir koç, koçun istediğini sahada göstermeye çalışan bir oyuncu grubu var. Fakat normal sezondan ziyade playofflar başladığında hele hele konferans finali oynadığınızda bu kadroda farklı bir yıldız daha olması gerektiğini düşünüyorum. Kadro uyumu size başarı getirir fakat iş şampiyonluğa geldiğinde belirleyici olarak bazı noktalar göze çarpar. İşte o küçük noktaları takıma getirecek bir oyuncu lazım. Kim diye sorarsanız eğer, şu sıra kadroyu boşaltmaya çalışan Hornets’in Fransız oyuncusu Nicolas Batum olabilir. Tabi bu isim şart değil, sadece oyun stili olarak nasıl bir tarzdan bahsettiğimi daha da netleştirmek için bu ismi kullandım.

Her şeye rağmen Celtics’in büyüsünün bozulduğuna inanmıyorum. Elbette bu 4 takıma üstelik 3 tanesi kendi evinde yenilmek Celtics’e yakışmadı fakat baktığınızda pek de bir kaybı yok. Yine de ben 8 Şubat’a kadar Danny Ainge’ten bir hamle bekliyorum..Bekleyip göreceğiz.

Volkan Parlayan on EmailVolkan Parlayan on FacebookVolkan Parlayan on Twitter
Volkan Parlayan
Haber Yazarı at NBA Günlükleri
Fast Break ve Fanatik Basket Jenerasyonundan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir